Stroiki na wszystkich świętych [Pomysły]

Alicja Gawryś
01.10.2013 15:00
A A A Drukuj
Chociaż bez problemu można kupić ładną kompozycję kwiatową na grób, wiele osób woli ją przygotować samodzielnie. Jako podkładki wygodnie jest użyć wianka z wikliny lub mchu albo gąbki florystycznej.

Fot. Biuro Kwiatowe Holandia

Na grobach zamiast wiązanek często stawiamy doniczki z roślinami. Z okazji Święta Zmarłych mogą to być gatunki kwitnące jesienią lub o ozdobnych liściach. Warto też wziąć pod uwagę ich trwałość i odporność na niskie temperatury.

Chryzantema (Chrysanthemum) do wyboru jest kilkadziesiąt odmian wielkokwiatowych i drobnokwiatowych, w najróżniejszych barwach.Długo zdobią groby, choć przymrozki i opady śniegu mogą uszkodzić kwiaty.

Mrozy, czyli starzec srebrzysty lub popielny (Senecio cineraria) ta niska wieloletnia roślina tworzy rozety srebrnych liści. Można ją ustawić w doniczce lub posadzić na grobie. Dobrze znosi przymrozki, a przy lżejszych zimach wytrzymuje do wiosny.

Wrzosiec delikatny (Erica gracilis) krzewinka dorastająca do 30-35 cm wysokości. Przymrozki nie uszkadzają jej kwiatów, silne mrozy tak, ale roślina zasycha, nie zmieniając koloru, i wygląda ładnie do wiosny.

Bluszcz pospolity (Hedera helix) roślina o zimozielonych liściach i długich pędach. Do dekoracji grobów wybierajmy odmiany zielone  najbardziej odporne.

Wrzos pospolity (Calluna vulgaris) krzewinki o wysokości 15-25 cm z zimotrwałymi drobnymi liśćmi (u niektórych odmian żółtymi lub popielatymi) i maleńkimi kwiatami w odcieniach fioletu, różu i bieli. Warto zrobić kompozycję w koszyczku złożoną z kilku odmian  będzie dekoracją efektowną i długotrwałą.

Na zdjęciu powyżej: Stroik ze świecami trzy gąbki w kształcie koła moczymy w wodzie, po czym ozdabiamy kwiatami hortensji, mikołajka przetacznika, rozchodnika, cantedeskii, oraz egzotycznej brunii. W środek stawiamy świece.

12.06.2008 WARSZAWA SESJA SESJA Z DNIA 12-06-2008 DEKORACJE NA WSZYSTKICH SWIETYCH MATERIAL - KORA DRZEWA SOSNY NZ DONICZKI OKLEJONE KORA SOSNOWA A W NICH KWIATY CHRYZANTEM ARANZACJA MAGDALENA BIRULA - BIALYNICKA , KAROLINA LADYZYNSKA , PRACOWNIA FLORYSTYCZNA WRZOSOWISKO , WARSZAWA DLA CZASOPISMA BUKIETY FOT. ARKADIUSZ SCICHOCKI / AGENCJA GAZETA PUBLIKACJA BUKIETY NR 3 (42) - JESIEN 2008 SLOWA KLUCZOWE: SWIETA KWIATY ROSLINY FLORYSTYKA CMENTARZE

Fot. Arkadiusz Ścichocki / Agencja Gazeta

Na zdjęciu powyżej: Chryzantemy w doniczkach z kory sosnowej. Plastikowe doniczki oklejamy kawałkami równo przyciętej kory sosnowej (Przy użyciu kleju na gorąco). Do środka wstawiamy chryzantemy w donicach

Zobacz także
Komentarze (1)
Zaloguj się
 • avatar

  Gość: lovepeacemusic

  Oceniono 16 razy 14

  Najlepszy stroik to ten na 4 zdjęciu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX