Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Winobluszcz trójklapowy

Parthencissus tricuspidata

Winobluszcz trójklapowy i zimozielony bluszcz (Hedera helix) to pnącza samoczepne - potrafią się wspinać na kilkanaście metrów
Fot. Shutterstock

Kategoria

pnącza

Kolor kwiatów

żółto-zielone

Odczyn gleby

obojętny, zasadowy

Pora kwitnienia

lato

Wilgotność gleby

umiarkowanie wilgotna

Wysokość

powyżej 5 m

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Winobluszcz trójklapowy syn. japoński (Parthencissus tricuspidata) należy do rodziny winoroślowatych (Vitaceae). Pochodzi z Japonii. Jest samoczepnym, drewniejącym pnączem z rozgałęzionymi wąsami i przylgami. Liście zielone, trójklapowe, lśniące i gładkie. Jesienią pięknie się przebarwiają - stają się żółte, pomarańczowe i czerwone, spadają na zimę. Kwiaty drobne, żółto-zielonkawe. Owoce to prawie czarne, niejadalne jagody. Winobluszcz trójklapowy jest najlepszy do pokrywania ścian - sam się wspina, może też rosnąć przy altanach, pergolach, ogrodzeniach i innych przegrodach. Może przemarzać. Dobrze rośnie na terenach miejskich i przemysłowych. Przyrasta 1-2 m rocznie.

Rozmiary. Do 10-20 m wysokości.

Odmiany i inne gatunki. Winobluszcz trójklapowy odmiana 'Green spring' ma duże liście, odmiana 'Veitchii' ma nieco mniejsze liście i wolniej rośnie. 'Fenway Parc' średnio silnie rosnąca odmiana , liście jasne żółto-zielone, drobniejsze. Winobluszcz pięciolistkowy (P. quinquefolia) ma wąsy z przylgami i miewa korzenie przybyszowe. Winobluszcz zaroślowy, tzw. dzikie wino (P. inserta) bardzo podobny do pięciolistkowego, uznawany za bardziej odporny na mrozy, ma liście zielone i błyszczące z obu stron blaszki, długie wąsy bez przylg.

Kwitnienie. Od VII do IX.

Wymagania, stanowisko. Gleby przeciętne, piaszczysto-gliniaste, przepuszczalne. Miejsca słoneczne lub półcieniste, tolerują także wystawę północną. Lepiej przebarwiają się rośliny na stanowiskach słonecznych.

Uprawa i pielęgnacja. Winobluszcz trójklapowy sadzi się przy ścianach, matach, parawanach.  Rozmnażanie: przez odkłady i sadzonki.  Cięcie: bujny wzrost można ograniczać przez cały sezon, silne cięcie najlepiej wykonać wczesną wiosną. Podlewanie i nawożenie: w miarę potrzeby, dużymi porcjami. Dokarmia się wieloskładnikowymi nawozami, najlepiej o spowolnionym działaniu.

Najczęstsze choroby i szkodniki. Brak, rośliny zdrowe.

Zastosowanie. Winobluszcz trójklapowy sadzi się przy budynkach, konstrukcjach lub innych roślinach oraz jako krzewy okrywowe. Jest doskonały do okrywania murów, tworzenia osłon i maskowania.  Winobluszcz trójklapowy jest ozdobny z ulistnienia, jesienne przebarwienia liści na czerwono są niezwykle efektowne.

1 z 5Winobluszcz trójklapowy i zimozielony bluszcz (Hedera helix) to pnącza samoczepne - potrafią się wspinać na kilkanaście metrów
Fot. Shutterstock
2 z 5Giętkie pędy winobluszczu umożliwiają otwieranie drzwiczek
Fot. Ewa Narkiewicz
3 z 5Winobluszcz trójklapowy to najlepsze pnącze do zazieleniania ścian budynków
Fot. Szczepan Marczyński - www.clematis.com.pl
4 z 5Dachówkowato ułożone liście winobluszczu trójklapowwego są idealną ochroną przed deszczem, wiatrem i słońcem
Fot. ZSzP
5 z 522.09.2005 WARSZAWA ROSLINY PNACZA PARTHENOCISSUS TRICUSPIDATA PRZYLGI
Fot. Paweł Słomczyński / AG

Czytaj więcej o "Winobluszcz trójklapowy"

Winobluszcz trójklapowy
Dachówkowato ułożone liście winobluszczu trójklapowwego są idealną ochroną przed deszczem, wiatrem i słońcem