Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rumianek pospolity

Matricaria chamomilla

Encyklopedia roślin: Rumianek

Kolor kwiatów

białe

Kolor liści

zielone

Odczyn gleby

obojętny, zasadowy

Pora kwitnienia

wczesne lato

Stanowisko

słońce

Wysokość

do 1 m

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Jednoroczna roślina o prostej, rozgałęzionej łodydze wyrastającej z cienkiego, mocno rozgałęzionego korzenia palowego i o pierzastych, delikatnych liściach. Rozwijające się na długich szypułkach koszyczki kwiatowe, o średnicy około 2 cm, składają się z brzeżnych białych kwiatków języczkowatych, które nocą i w miarę przekwitania odginają się do dołu, oraz środkowych obupłciowych żółtych kwiatków rurkowatych. Dno koszyczka jest stożkowato wypukłe i wewnątrz puste, co stanowi cechę gatunkową. Roślina zawiera olejek eteryczny, w którego skład wchodzi głównie azulen i wydziela silny charakterystyczny zapach.

Rozmiary

Wysokość dzikich roślin do 60 cm, odmian uprawnych do 80 cm. Odmiany ?Złoty Łan? i ?Dukat? - wysokoplenne odmiany o dużych koszyczkach (2,8 cm średnicy). Kwitnienie Maj - lipiec.

Wymagania

Preferuje żyzne przepuszczalne gleby piaszczystogliniaste, obojętne lub lekko zasadowe, ale toleruje też niską zawartość wapnia i ubogie podłoże. Wymaga słonecznego stanowiska.

Uprawa i pielęgnacja

Nasiona rumianku kiełkują na świetle, nie przykrywa się ich ziemią, a jedynie lekko ugniata w podłożu. Rośliny wschodzą po 10-14 dniach, kwitną po 2 miesiącach. Jako zioło należy zbierać sukcesywnie świeżo rozkwitłe kwiaty z szypułką do 1 cm długości. Suszy się je w temperaturze do 40oC.

Rozmnażanie

Wyłącznie z nasion najlepiej we wrześniu - październiku, ewentualnie wiosną tuż po rozmarznięciu ziemi.

Cięcie

Nie jest konieczne. Podlewanie i nawożenie Dla uzyskania dobrego plonu podłoże powinno być lekko wilgotne, na zasobnej ziemi nawożenie nie jest konieczne.

Choroby i szkodniki

Rzadko choruje. Młode pędy mogą być zasiedlane przez mszyce.

Zastosowanie

Roślina lecznicza o właściwościach przeciwzapalnych, rozkurczowych, przeciwalergicznych, bakterio- i grzybobójczych oraz uspokajających. Uprawiana w ogródkach ziołowych i na plantacjach na surowiec zielarski i wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym. Doskonały element ogrodowych łąk kwietnych.

<
1 z 1Encyklopedia roślin: Rumianek

Czytaj więcej o "Rumianek pospolity"

Właściwości rumianku pospolitego