Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Muchołówka amerykańska (Dionaea muscipula)

Dionaea muscipula

Muchołówka amerykańska
Fot. Shutterstock/Suwat wongkham

Kolor kwiatów

białe

Odczyn gleby

kwaśny

Pora kwitnienia

lato, wiosna

Rodzaj gleby

piaszczysta, torfowa

Stanowisko

słońce

Wilgotność gleby

wilgotna

Wysokość

do 10 cm

Muchołówka amerykańska to wieloletnia roślina owadożerna. Tworzy bulwiaste kłącza i przyziemne rozety. Pojedynczy liść składa się z dwóch części - asymilacyjnej i pułapkowej. Blaszka liściowa asymilacyjna jest podłużna, sercowata. Liście pułapkowe złożone są z dwóch blaszek, zakończonych zębami, od wewnętrznej strony czerwonych, z sześcioma włoskami czuciowymi. Zewnętrzna strona pułapki często wybarwia się na czerwono. Muchołówka wabi owady słodką wydzieliną i ubarwieniem pułapki. Owady siadając na roślinie, trącają włoski, co powoduje zamknięcie liści. Pułapka po strawieniu owada najczęściej traci zdolność zamykania i staje się zwykłym liściem asymilacyjnym. Kwiaty białe, drobne, niepozorne, wyrastają na pędzie długości do 30 cm.

Muchołówka amerykańska - rozmiary

Roślina przyziemna osiąga 10 cm wysokości. Liść muchołówki pułapkowy osiąga od 3 do 6 cm.

Gatunki i odmiany

Rodzaj monotypowy. W uprawie występuje bardzo dużo odmian.

  • 'Akai Ryu'('Red Dragon') - roślina ciemnoczerwona o żółtych lub zielonych zębach pułapki,
  • 'Sawtooth' - odmiana o zębach podobnych do ząbków piły, zielona lub wybarwiona,
  • 'Red Burgundy' - cała roślina ciemnopurpurowa,
  • 'Regular Form' ('Typical') - rośliny zielone lub wybarwione, dość odporne na niekorzystne warunki,
  • 'Spider' - rośnie wzwyż, liście długie i wąskie.

Muchołówka amerykańska - kwitnienie

Muchołówka amerykańska - kwiat pojawia się późną wiosną, lub na początku lata. Zdarza się jesienią. Zaleca się usuwanie pędu kwiatowego, bo po zawiązaniu nasion roślina zamiera.

Muchołówka amerykańska - jak dbać?

Stanowisko Muchołówka wymaga bardzo dużo światła - najlepsze pełne słońce lub południowy parapet. Temperatura zimą 0-15oC. 

Wilgotność powietrza Nie zraszamy roślin. Nie zaleca się uprawy muchołówek w terrariach i akwariach.

Podlewanie i nawożenie

Muchołówka amerykańska podlewanie - roślinę podlewamy przez podsiąkanie, lejąc wodę destylowaną na podstawkę. Podłoże powinno być stale wilgotne. Nie dopuszczamy do przelania, podlewając zawsze po tym, jak woda w podstawce wyschnie. Zimą ograniczamy podlewanie do 1-2 razy w tygodniu, tak by ziemia była lekko wilgotna. Roślin owadożernych nie nawozimy. Dokarmianie owadami nie jest konieczne.

Muchołówka amerykańska - pielęgnacja

Latem dobrze jest wynieść muchołówkę amerykańską na zewnątrz. Ważne jest umożliwienie przejścia okresu spoczynku (XI-III), inaczej roślina zmarnieje. Nie powodujemy bezcelowego zamykania pułapek, ponieważ osłabia to roślinę. Spleśniałe lub sczerniałe liście odcinamy.

Przesadzanie

Muchołówka amerykańska przesadzenie? Przesadzamy na wiosnę, co 1-2 lata, do świeżego podłoża lub przy okazji rozdzielania roślin. Muchołówka amerykańska - jaka ziemia? Ziemia kwaśna, piaszczysta, uboga w składniki odżywcze- kwaśny torf z gruboziarnistym piaskiem lub sam torf. Najlepsze do uprawy muchołówek są wysokie doniczki. Zaleca się przesadzić roślinę zaraz po kupnie.

Rozmnażanie Podział roślin, sadzonki liściowe i sadzonki z pędu kwiatowego (3-5 cm). Rozmnażanie przez nasiona (zapylenie krzyżowe).

Najczęstsze choroby i szkodniki Pleśń. Ziemiórki, przędziorki. Czernienie i usychanie liści wynika z nieodpowiednich warunków uprawy, może też być wynikiem oparzenia słonecznego, a u niektórych odmian jest to zjawisko naturalne.

1 z 1Muchołówka amerykańska
Fot. Shutterstock/Suwat wongkham