Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dzwonek

Campanula

Scan_2

Kategoria

byliny

Kolor kwiatów

białe, fioletowe, niebieskie

Kolor liści

zielone

Odczyn gleby

obojętny

Pora kwitnienia

jesień, lato, wiosna

Rodzaj gleby

przepuszczalna, żyzna

Stanowisko

półcień, słońce

Wilgotność gleby

umiarkowanie wilgotna, wilgotna

Wysokość

do 50 cm

Dzwonek (Campanula). Kolorowe kwiaty przypominające dzwoneczki zwracają na siebie uwagę w każdym ogrodzie, czy ogródku. Dzwonki to byliny. Gatunki dzikorosnące można spotkać np. w Tatrach - dzwonek drobny, na niżu i w górach - dzwonek okrągłolistny, zwany też dzwonkiem polnym, z racji swojego pospolitego występowania w całej nizinnej Polsce. Gatunkami objętymi ochroną są: dzwonek boloński, brodaty, karkonoski, piłkowany (lancetowaty), syberyjki i szerokolistny.

Rozmiary. Do ok. 60 cm, w zależności od odmiany; dzwonek gargański - ok. 10 cm, dzwonek drobny - ok. 15 cm, dzwonek karpacki - ok. 20 cm.

Gatunki. Dzwonki to ok. 200 gatunków wieloletnich roślin. W Polsce są spotykane dziko rosnące i uprawiane m.in. dzwonek gargański, karpacki, ogrodowy.

Wymagania, stanowisko. Dobrze, by gleba była przepuszczalna i żyzna. Dzwonki czują się najlepiej na stanowiskach jasnych, słonecznych, ale dobrze radzą sobie także w półcieniu.

Kwitnienie. Od maja do października, w zależności od gatunku i odmiany.

Uprawa i pielęgnacja. Roślina nie ma zbyt dużych wymagań uprawowych. Rozrastające się gatunki, np. dwuletni dzwonek ogrodowy, dobrze jest sadzić w odstępach ok. 30x40 cm.

Rozmnażanie. Najczęściej z nasion lub przez podział rośliny.

Cięcie. Dzwonki nie wymagają przycinania.

Podlewanie i nawożenie. Na dobry wzrost i kwitnienie dzwonków wpłynie umiarkowane podlewanie i nawożenie mocno rozcieńczonymi preparatami.

Najczęstsze choroby i szkodniki. Najczęstszym wrogiem dzwonków są ślimaki i rdza.

Zastosowanie. Roślina ozdobna na rabaty, skalniaki, obwódkowa w przypadku niskich odmian i kwiat cięty - dzwonek skupiony. Dzwonek znalazł także zastosowanie w kosmetologii, odmiana pokrzywolistna stosowana była w medycynie ludowej na dolegliwości bólowe.

1 z 1Scan_2

Czytaj więcej o "Dzwonek"

Tablica korkowa
Ta długowieczna bylina to świetne rozwiązanie dla zapracowanych ogrodników. Rozrasta się błyskawicznie i pięknie wypełnia zacienione zakątki działki. Warto posadzić ją w trudno dostępnych miejscach, oszczędzi nam trudów pielenia.
Pąki, najpierw skierowane w górę, przed pękaniem nieco się pochylają.
Dzwonek
SROKA ZWYCZAJNA to ptak piękny, ale hałaśliwy i niezbyt lubiany.
Biała odmiana 'Alba'
12.10.2005 WARSZAWA BYLINIARNIA SZKOLA GLOWNA GOSPODARSTWA WIEJSKIEGO ( SGGW ) PRACE OGRODOWE PORZADKOWE KROK PO KROKU JESIEN - SADZENIE ROSLIN FOT. WOJCIECH SURDZIEL / AGENCJA GAZETA PUBLIKACJA KWIETNIK NR 3 (159) - 3 2008 SLOWA KLUCZOWE: OGRODNICTWO ROSLINY ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA KWIETNIK NR 3 (159) - CZASOPISMA
Dlaczego dzwonek blednie?
Ile twarzy ma design. Kids Design Space, CRZ Krzywy Komin, Wrocław, organizator fundacja Open Mind, wystawa czynna do 31.01.2017 r., więcej na www.kidsdesignspace.pl
Ogrodowe dzwonki na wietrze są źródłem kojących dźwięków