Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Cyklamen perski

Cyclamen persicum

10.09.2004 ZABORZE , KATOWICE , PLANTPOL , ROSLINY BALKONOWE

Kolor kwiatów

białe, czerwone, fioletowe

Odczyn gleby

kwaśny

Pora kwitnienia

jesień

Rodzaj gleby

torfowa, uniwersalna, żyzna

Stanowisko

słońce

Wilgotność gleby

wilgotna

Wysokość

do 50 cm

Cyklamen perski (Cyclamen persicum). Rodzaj Cyclamen obejmuje wieloletnie rośliny zielne, tworzące bulwy. Cyklamen perski jest jedną z ważniejszych roślin ozdobnych uprawianych pod szkłem. Liście długoogonkowe, sercowate, całobrzegie lub ząbkowane. Kwiaty białe, różowe lub czerwone, wyrastające z bulwy na długich szypułkach. Cyklameny doniczkowe dzieli się na grupy miniaturowe, średnie i standardowe, a także przeznaczone na kwiat cięty.

Rozmiary Wysokość 30-40 cm.

Odmiany W uprawie istnieją liczne odmiany, które różnią się kształtem, barwą i zapachem kwiatów oraz ulistnieniem. Grupa Plenum i Duplex - odmiany o kwiatach pełnych i podwójnych, Fimbriatum - grupa o kwiatach pojedynczych i postrzępionych płatkach, Rococo - płatki postrzępione, karbowane lub faliste, Fimbriatum Marginatum-Victoria - kwiaty jasne o postrzępionych płatkach, z ciemnymi brzegami, Striatum - grupa o kwiatach pasiastych, Cristatum - płatki mają na środku grzebieniastą narośl, Odoratum - kwiaty pachnące, Decora - cyklameny o liściach z efektownym srebrzystym wzorem.

Kwitnienie Od zimy do wiosny, odmiany kwitnące cały rok.

Stanowisko Ziemia próchniczna, żyzna - ziemia uniwersalna o pH 5,5-6,5 lub substrat torfowy o pH 5,0-5,5. Miejsce dobrze nasłonecznione, ale nie bezpośrednio. Optymalna temperatura 8-15oC. Cyklamen lubi chłód i dobre wietrzenie.

Wilgotność powietrza Nie zraszamy roślin. Można ustawić doniczkę na podstawce z mokrymi kamykami.

Podlewanie i nawożenie Cyklameny podlewamy od spodu, 2 razy na tydzień, tak by ziemia była stale lekko wilgotna. Podłoże nie może być mokre i nie moczymy bulw, bo rośliny łatwo zgniją. Zasilamy płynnym nawozem wieloskładnikowym, co 14 dni.

Pielęgnacja Liście czyścimy miękkim pędzelkiem lub przecieramy watką. Nie można ich zwilżać i nabłyszczać. Obumarłe kwiaty i liście usuwamy, wyrywając je z bulwy.

Przesadzanie Po przekwitnieniu i obumarciu liści i dwumiesięcznym spoczynku przesadzamy w nową, przyciasną doniczkę. Bulwę przykrywamy ziemią do połowy.

Rozmnażanie Wysiew nasion, VII-III, główna pora to X i XI.

Najczęstsze choroby i szkodniki Cyklameny są dość trudne w uprawie ze względu na ich dużą podatność na szarą pleśń. Szkodniki mogące atakować rośliny to przędziorki, roztocz truskawkowiec.

1 z 410.09.2004 ZABORZE , KATOWICE , PLANTPOL , ROSLINY BALKONOWE
2 z 4cyklameny
Lilianna Sokołowska
3 z 4Cyklameny - kwiaty doniczkowe kwitnące jesienią. Różowe kwiaty
Fot. Flora Dania
4 z 4Cyklameny - kwiaty doniczkowe kwitnące jesienią. Biało-różowe kwiaty
Fot. Flora Dania

Czytaj więcej o "Cyklamen perski"

Cyklamen
Cyklameny