Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Azalie ogrodowe

Rhododendron

24.05.2004 PIASECZNO SZKOLKA ROSLIN OZDOBNYCH KRZEWY LISCIASTE KWIATY WIOSNA AZALIA RHODODENDRON FOT. PAWEL SLOMCZYNSKI / AGENCJA GAZETA PUBLIKACJA KWIETNIK NR 4 (136) - 4.2006 SLOWA KLUCZOWE: ROSLINY WODA OGRODY KWIATY ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA KWIETNIK NR 4 (136) - CZASOPISMA
Fot. Paweł Słomczyński / AG

Kolor kwiatów

białe, fioletowe

Kolor liści

jasno zielone

Odczyn gleby

obojętny

Pora kwitnienia

wiosna

Rodzaj gleby

żyzna

Stanowisko

półcień, słońce

Wilgotność gleby

umiarkowanie wilgotna

Wysokość

do 2 m

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Azalie ogrodowe są krzewami, występującymi w niezliczonej ilości odmian o kwiatach w najróżniejszych kolorach. Krzewy te osiągają wysokość od kilkudziesięciu cm (odmiany miniaturowe) do 2-3m (odmiany wysokie). Są gęsto rozgałęzione, a w okresie kwitnienia, który przypada wiosną, kwiatów jest tak wiele, że nie widać spod nich liści, a jedynie barwne kopuły krzewów. Azalie noszą łacińską nazwę Rhododendron i są blisko spokrewnione z zimozielonymi różanecznikami (także Rhododendron) Obie te grupy roślin należą więc do tego samego rodzaju botanicznego, różnią się jednak niektórymi cechami.

Azalie, często są mylone z różanecznikami. Należą do tej samej rodziny wrzosowatych (Ericaceae). To co je różni to liście. Azalie pozostają nagie na zimę. Najbardziej wartościowym gatunkiem azalii jest azalia japońska. Ta mrozoodporna roślina ma liczne odmiany ogrodowe, w kolorach od białego do krwisto czerwonego. Pochodzi z Japonii

Azalie - grupy:

  1. Azalie wielkokwiatowe (o dużych liściach sezonowych, opadających na zimę)
  2. Azalie japońskie (o małych liściach zimozielonych lub półzimozielonych)

Występowanie: głównie na półkuli północnej, w Azji (Chiny, Himalaje), Australia. W Polsce, w stanie naturalnym występuje azalia pontyjska (Rhododendron luteum), o żółtych, wonnych kwiatach, przypisana do grupy azalii wielkokwiatowych, zrzucających liście na zimę.

Kategoria: Krzewy, rośliny wrzosowate, rodzina - wrzosowate, krzewy zimozielone (azalie japońskie), krzewy zrzucające liście na zimę (azalie wielkokwiatowe), krzewy obficie kwitnące, krzewy o wonnych kwiatach (duża część odmian), krzewy kwitnące wiosną.

Charakter wzrostu: krzewy o szerokim pokroju, rozgałęziające się gęsto od dołu. Starsze okazy przyjmują kształt kulisty, półkulisty lub owalny. Niektóre azalie mają pokrój płożący.

Rozmiary:

Azalie wielkokwiatowe najczęściej osiągają wzrost 1-2m (wyjątkowo 3-4m). Szerokość krzewów jest zbliżona do ich wysokości.

Azalie japońskie są ogólnie niższe (25-80 cm), określamy je jako karłowe, bo dorastają najwyżej do ok. 1 m, przy podobnej średnicy.

Azalie - kolor liści:

Azalie wielkokwiatowe: zielone, długości kilka-kilkanaście cm, lekko owłosione, jesienią - przed opadnięciem przebarwiają się na żółto, pomarańczowo lub czerwono.

Azalie japońskie: zielone, małe (3-6 cm), pokryte drobnymi łuskami. Zimą pozostają zielone lub podbarwione na czerwono.

Azalie  - kolor kwiatów:

W ogrodach uprawia się bardzo wiele odmian azalii wielkokwiatowej, których kwiaty (o średnicy do 10 cm) występują w głównie w barwach ciepłych, takich jak odcienie żółtej, pomarańczowej, łososiowej, jasno i ciemnoczerwonej, a także białej i różowej w rozmaitych tonacjach. Wiele odmian ma drobne wzory na płatkach. Pora kwitnienia – maj, czerwiec

Azalie japońskie mają niewielkie kwiaty (o średnicy 2-3 cm), głównie w odcieniach czerwieni i różu – zarówno chłodnego, jak i ciepłego. Są też białe. Pora kwitnienia: maj, czerwiec.

Azalie - odmiany (przykłady):

Azalie wielkokwiatowe:

  • białe: ‘Persil’, ‘Whitethroat’;
  • żółte: ‘Anneke’, ‘Umpqua Queen’, ‘Narcissiflora’, ‘Limetta’, ‘Golden Lihgts’;
  • pomarańczowe: ‘Csardas’, ‘Diorama’,’ Fasching’, Golden Eagle’;
  • różowe: ‘Kilian’, ‘Rosy Lights’, ‘Soir de Paris’;
  • czerwone: ‘Nabucco’, ‘Parkfeuer, ‘Hotspur Red’

Azalie japońskie

  • białe: ‘Hacheis’,’Kermesina Alba’, ‘Panda’;
  • różowe:’Betty Muir’, ‘Anne Frank’, ‘Babuschka’,’Elsie Lee’,’Kermesina Rose’;
  • czerwone: ‘Maruschka’, ‘Rubinstern’, ‘Juliette’, ‘Fridoline’.

Zastosowanie: Obie grupy azalii nadają się do tworzenia tzw.. wrzosowisk, czyli kompozycji ogrodowych złożonych z ich różnych odmian oraz posadzonych w sąsiedztwie różaneczników, wrzosów, wrzośców, pierisów  i innych roślin należących do rodziny wrzosowatych. Uzupełnieniem kompozycji mogą być gatunki iglaste, z racji podobnych wymagań glebowych.

Azalie świetnie wyglądają przed wejściem do domu, czy przy tarasie. Ich dużym walorem jest piękny zapach (uwaga: nie wszystkie odmiany pachną).

Wymagania:

  • Stanowisko: nasłonecznione lub półcieniste, dla azalii japońskich także zaciszne.
  • Strefa uprawy: azalie można uprawiać na terenie całej Polski
  • Rodzaj gleby: lekka i próchniczna, o odczynie kwaśnym bądź[i] lekko kwaśnym, przepuszczalna, z dużą zawartością torfu kwaśnego torfu.
  • Wilgotność gleby: umiarkowanie wilgotna, bez zastoisk wodnych.

Azalie - Uprawa i pielęgnacja

Termin sadzenia: Najlepszym terminem dla sadzenia azalii (obu grup) w ogrodzie jest wczesna wiosna (przed kwitnieniem) oraz późne lato (przełom sierpnia i września). Jednak rośliny uprawiane w doniczkach (a takie można kupić w szkółkach i sklepach ogrodniczych) dobrze znoszą przesadzanie nawet podczas kwitnienia.

Podlewanie: Świeżo posadzone okazy podlewamy regularnie przez cały pierwszy rok po posadzeniu ( z wyjątkiem okresu, gdy pokrywa je śnieg). Zaniechać tego zabiegu można po obfitych opadach. Nie dopuszczamy, by podłoże wokół korzeni przeschło.

Nawożenie: Najlepsze są nawozy przeznaczone specjalnie dla azalii i różaneczników. Mają one odpowiedni dla tych roślin skład i odczyn (zakwaszają). Przestzregamy terminów nawożenie podanych na opakowaniu preparatu.

Okrycie na zimę: W pierwszych dwóch latach po posadzeniu młode okazy warto okryć od góry agrowłókniną i dodatkowo gałązkami iglaków. Termin – gdy nadejdą pierwsze mrozy. Starsze okazy azalii wielkokwiatowej nie wymagają już okrywania.

Starsze okazy azalii japońskiej lepiej okrywać na zimą agrowłókniną (dopiero przed zapowiadanymi silniejszymi mrozami (poniżej -5 st. C)

Rozmnażanie azalii:

Amatorsko - przez sadzonki zielne w na przełomie maja i czerwca lub przez odkłady zwykłe (w czerwcu) z pędów bocznych.

Profesjonalnie odmiany azalii rozmnaża się w szkółkach przez szczepienie na gatunkach w pełni mrozoodpornych.

Cięcie: Azalie nie wymagają cięcia. Usuwamy tylko zaschnięte lub zmarznięte fragmenty krzewów.

Azalie choroby: Mączniak prawdziwy (widoczny biały nalot na liściach i pędach); preparaty: 

  • Baymat Ultra AE,
  • Polyversum,
  • Topsin M 500,
  • Score 250 S.C.

Zamieranie pędów (pędy zasychają w okresie wegetacji); preparaty:

  • Topsin M

Szkodniki: Roztocza (zniekształcenia młodych pędów); preparaty:

  • Talstar 100 EC,
  • Karate Zeon,

Mszyce (kolonie owadów na młodych częściach roślin) ; preparaty: Fastac 100 EC, Decis Ogród, Sanium AL

 

1 z 224.05.2004 PIASECZNO SZKOLKA ROSLIN OZDOBNYCH KRZEWY LISCIASTE KWIATY WIOSNA AZALIA RHODODENDRON FOT. PAWEL SLOMCZYNSKI / AGENCJA GAZETA PUBLIKACJA KWIETNIK NR 4 (136) - 4.2006 SLOWA KLUCZOWE: ROSLINY WODA OGRODY KWIATY ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA KWIETNIK NR 4 (136) - CZASOPISMA
Fot. Paweł Słomczyński / AG
2 z 2U podnóża wielobarwnego szpaleru z azalii i sosen posadzono rząd bratków
Fot. Shutterstock/Konstantin L