Na co chorują rośliny doniczkowe i jak im pomóc

DR HANNA MASTERNAK
09.01.2010 10:37
A A A Drukuj
Choćbyśmy najstaranniej dbali o rośliny, to jednak czasem chorują. Warto znać objawy najczęstszych zakażeń i wiedzieć, jak im zaradzić.

Fot. Brykaylo Yuriy / Shutterstock

Rośliny doniczkowe będą mniej podatne na choroby, jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki. Każdy gatunek wymaga właściwego pH gleby, światła, temperatury, wilgotności powietrza. Szczególnie ważne jest nawożenie. Kierujmy się zasadą, że lepiej rośliny dokarmiać często nawozem o niskim stężeniu niż rzadko, lecz silnie skoncentrowanym. W zimie nie nawozimy roślin, które straciły liście. Inne zasilamy nie częściej niż co miesiąc, ściśle według instrukcji.

Niektóre rośliny doniczkowe wiosną wynosimy na zewnątrz. Nie można ich od razu postawić w miejscu nasłonecznionym. Powinny być najpierw umieszczone przez 10 dni w miejscu lekko ocienionym.

Jesienią, przed wniesieniem roślin do domu, trzeba sprawdzić, czy są zdrowe, bez objawów chorób i szkodników, by nie przynieść do domu "nieproszonych gości". Gdy wykryjemy intruzów, trzeba wykonać odpowiednie opryskiwanie. Przedstawione w artykule choroby mogą porażać prawie wszystkie rośliny doniczkowe. Wywołują je patogeny bakteryjne albo grzybowe. Niektóre dolegliwości mają podłoże fizjologiczne.

Zobaczcie najczęstsze choroby roślin doniczkowych, ich objawy i sposób leczenia

Zobacz także
Komentarze (1)
Zaloguj się
  • avatar

    goskammm

    0

    Jeden z podanych środków - Biochikol K AL nie jest obecnie dopuszczony do obrotu. Szkoda bo był bardzo skuteczny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

kalendrz

Kalendarz ogrodnika - sierpień

Wydarzenia ogrodnicze i porady na sierpień