Pielęgnacja trawnika po zimie - 8 kroków do pięknego trawnika

Alicja Gawryś
10.03.2015 10:00
A A A Drukuj
Zima minie niebawem i marzymy, by trawnik szybko się zazielenił. Tymczasem murawa gdzieniegdzie pożółkła i straszą puste miejsca. Co robić? Nie załamujmy rąk. Wszystkie szkody, jakie wyrządziła zima, da się naprawić. Najlepiej ułożyć plan działania i przystąpić do jego realizacji punkt po punkcie.

Fot. Shutterstock

 

Wczesną wiosną wśród zielonych źdźbeł łatwo dostrzec suche i pożółkłe. Jest ich bardzo wiele, utrudniają rozwój młodych liści, a także wnikanie wody do podłoża. Taką murawę trzeba wyczesać. Można to zrobić grabiami. Jeśli trawnik jest duży, wygodniej użyć wertykulatora - urządzenia, które skutecznie usuwa stare źdźbła.

 

Pielęgnacja trawnika po zimie.

Fot. Shutterstock

Obracające się "pazurki" wertykulatora wyczesują sfilcowaną trawę. Urządzenie z założonym koszem jest łatwiejsze w obsłudze, bo bez grabienia zbiera suchą trawę. Jednak wczesną wiosną jest jej tyle, że kosz bardzo szybko się zapełnia.

 

Pielęgnacja trawnika po zimie.


Zobacz także
Komentarze (2)
Zaloguj się
  • Andrzej Czapla

    Oceniono 7 razy 7

    reklama Gardeny,jak widzę.ręczna wertykulacja zdaje egzamin na bardzo małych trawnikach,chyba,że właściciel jest strong-manem.Na większe powierzchnie wertykulator elektryczny,lub spalinowy,ale wiosną aeracja aeratorem sprężynowym,żeby wyczesać filc i suchą trawę,a wertykulacja w połowie września z dosiewką trawy na całej powierzchni.Najlepiej dosiewać taką samą mieszanką,jaką był założony trawnik.Mieszanki do regeneracji przeważnie oparte są na życicy(rajgras),która szybko rośnie.Dosiewanie tylko pustych miejsc powoduje,że trawnik w różnych miejscach rośnie z różną prędkością.Nakłuwanie na dłuższą metę powoduje jeszcze większe zbicie gleby,tylko aeracja aeratorem kołkowym,który wyciąga ziemię z dziurek i dopiero piaskowanie..Warto też zmierzyć kwasowość gleby i ją uregulować(zwapnować,albo zakwasić),bo przy niewłaściwym ph żadne nawożenie nie pomoże.Nad trawnikiem w głębokim cieniu należy się zastanowić,czy nie zastąpić go kobiercem roślin cienioznośnych,np barwinkiem(nie ma roślin"cieniolubnych),są tylko cienioznośne i światłożądne.

  • avatar

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

kalendrz

Kalendarz ogrodnika - sierpień

Wydarzenia ogrodnicze i porady na sierpień