Gazeta.pl > Ogrody >  Porady ogrodowe

Przygotuj balkon na wiosnę. Sadzimy pierwsze kwiaty

Magda Narkiewicz
05.03.2013 15:10
A A A Drukuj
Wreszcie nadszedł czas na sadzenie pierwszych kwiatów w naszych skrzynkach i donicach na balkonach i tarasach. Wystarczy kilka niewielkich roślin, aby całe otoczenie wyglądało świeżo i wiosennie.

Fot. shutterstock

W sklepach ogrodniczych i na targowiskach możemy już kupić kwitnące okazy odpornych na chłody bratków, stokrotek, pierwiosnków, narcyzów, hiacyntów i innych wiosennych kwiatów cebulowych. Prezentują się bardzo wdzięczne, a kosztują niewiele.

ONE TIME USE ONLY DO JEDNORAZOWEGO UZYCIA  NARCYZ NARCISSUS HIACYNT HYACINTHUS BLUSZCZ HEDERA HELIX KOMPOZYCJA KOSZYK WIKLINA KWIETNIK WISZACY POJEMNIK WISZACY  FOT. MIEDZYNARODOWE CENTRUM CEBULEK KWIATOWYCH  PUBLIKACJA KWIETNIK NR 3 (135) - 3.2006

Fot. Międzynarodowe Centrum Cebulek Kwiatowych

Do pojemnikowych aranżacji polecany jest także ciemiernik, elegancka bylina wyróżniająca się trwałością kwiatów, ale niestety, zapłacimy za nią więcej. Rośliny te zazwyczaj są dobrze zahartowane, więc od razu można wysadzać je na balkonie. Najlepiej ustawić je tak, by były dobrze widziane z mieszkania, a więc np. przy drzwiach balkonowych, tuż przy ścianie domu, bo mur kumuluje ciepło i osłania od wiatru. Krótkotrwały spadek temperatury do -2°C nie uczyni kwiatom krzywdy. Pod naszą opieką mogą też przetrwać okresy nieco większego mrozu, wystarczy je wówczas osłonić np. agrowłókniną lub przenieść pod dach. Zwykle w maju uroda wiosennych gatunków blednie i trzeba je wymienić na pelargonie czy inne kwiaty, które ozdobią balkon do końca sezonu. Jedynie nowe odmiany bratków mogą się oprzeć konkurencji typowej "balkonówki", bo potrafią bujnie kwitnąć do zimowych mrozów.

Ciemiernik 'Double Queen Purple'

Fot. Lilianna Sokołowska

Komentarze (7)
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX