Gazeta.pl > Ogrody >  Porady ogrodowe

Przygotuj balkon na wiosnę. Sadzimy pierwsze kwiaty

Magda Narkiewicz
05.03.2013 15:10
A A A Drukuj
Wreszcie nadszedł czas na sadzenie pierwszych kwiatów w naszych skrzynkach i donicach na balkonach i tarasach. Wystarczy kilka niewielkich roślin, aby całe otoczenie wyglądało świeżo i wiosennie.

Fot. shutterstock

W sklepach ogrodniczych i na targowiskach możemy już kupić kwitnące okazy odpornych na chłody bratków, stokrotek, pierwiosnków, narcyzów, hiacyntów i innych wiosennych kwiatów cebulowych. Prezentują się bardzo wdzięczne, a kosztują niewiele.

ONE TIME USE ONLY DO JEDNORAZOWEGO UZYCIA NARCYZ NARCISSUS HIACYNT HYACINTHUS BLUSZCZ HEDERA HELIX KOMPOZYCJA KOSZYK WIKLINA KWIETNIK WISZACY POJEMNIK WISZACY FOT. MIEDZYNARODOWE CENTRUM CEBULEK KWIATOWYCH PUBLIKACJA KWIETNIK NR 3 (135) - 3.2006

Fot. Międzynarodowe Centrum Cebulek Kwiatowych

Do pojemnikowych aranżacji polecany jest także ciemiernik, elegancka bylina wyróżniająca się trwałością kwiatów, ale niestety, zapłacimy za nią więcej. Rośliny te zazwyczaj są dobrze zahartowane, więc od razu można wysadzać je na balkonie. Najlepiej ustawić je tak, by były dobrze widziane z mieszkania, a więc np. przy drzwiach balkonowych, tuż przy ścianie domu, bo mur kumuluje ciepło i osłania od wiatru. Krótkotrwały spadek temperatury do -2°C nie uczyni kwiatom krzywdy. Pod naszą opieką mogą też przetrwać okresy nieco większego mrozu, wystarczy je wówczas osłonić np. agrowłókniną lub przenieść pod dach. Zwykle w maju uroda wiosennych gatunków blednie i trzeba je wymienić na pelargonie czy inne kwiaty, które ozdobią balkon do końca sezonu. Jedynie nowe odmiany bratków mogą się oprzeć konkurencji typowej "balkonówki", bo potrafią bujnie kwitnąć do zimowych mrozów.

Ciemiernik 'Double Queen Purple'

Fot. Lilianna Sokołowska

Komentarze (7)
Zaloguj się
 • avatar

  Oceniono 20 razy 14

  Ja w tym roku sadzę bardziej użyteczne rośliny niz te na zdjęciach, a mianowicie tytoń i konopie

 • avatar

  Gość: olka1

  Oceniono 3 razy 3

  ja po 15 marca cos wsadzę do skrzynki balkonowej

 • avatar
 • avatar
 • Oceniono 1 raz 1

  Na moim balkonie kwitną pełne czerwone pelargonie . Mój balkonik jest malutki taki jak w wieżowcach ale pełen kwiatów bo skrzynki mam na górze i na dole balkonu. Rok rocznie dostaję nagrody za "Piękny balkon".

 • avatar
 • avatar

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX