Pnącza na żywe parawany. Idealne na balkon

Alicja Gawryś
13.08.2012
A A A Drukuj
Jeśli pragniesz na balkonie odrobiny intymności, ustaw skrzynkę, zamontuj podpórki i posadź pnącza. Szybko urosną, odgradzając cię od sąsiadów

Fot. Flora Press

Większość roślin tworzących długie, pnące się pędy to gatunki jednoroczne, np. fasola ozdobna, wilec, mina (Quamoclit), ale na balkonie można też posadzić pnącza wieloletnie, które trzeba jesienią zabrać pod dach, np. tunbergię, męczennicę, bugenwillę czy takie, które mogą tam spędzić również zimę, np. bluszcz, powojnik lub hortensję pnącą.

Wiele pnączy potrafi w ciągu sezonu gęsto zarosnąć całą kratę na balkonie. Wszystkie, nawet te o słabszym wzroście, jak groszek pachnący, mocno się rozgałęziają, dzięki czemu powstaje gęsta ściana zieleni ozdobiona kwiatami. Niektóre gatunki wydzielają miły zapach. Zależnie od siły wzrostu pnączom można wyznaczyć różne role, np. żywopłotu dzielącego przestrzeń dużego tarasu albo parawanu, który odgrodzi balkon od ulicy. Wijące się pędy mogą zasłonić niezbyt urodziwą barierkę. Bardzo ładnie wyglądają także pnącza uprawiane przy ścianie - trzeba tylko zapewnić im odpowiednie podpory.

MIEJSCE I POJEMNIK

Na balkonie warto przeznaczyć dla pnączy miejsce osłonięte od wiatru, który może łamać ich pędy. Powinno ono być odpowiednio nasłonecznione, gdyż w cieniu rośliny zawiązują mniej pąków, choć niektóre, jak kobea czy chmiel japoński, dobrze się czują w półcieniu. Dla pnączy najlepiej nadają się dość duże pojemniki, bo ich korzenie mocno się rozrastają. Rozsadę sadzimy co 30-50 cm. Gatunki o słabszej sile wzrostu, jak nasturcja, można ulokować w pojemnikach wiszących, gdzie utworzą malownicze kaskady.

ZASADY PIELĘGNACJI

Pnącza pielęgnujemy w podobny sposób jak inne sezonowe rośliny na balkonie, uwzględniając przy tym wyjątkowe rozmiary i szczególne wymagania niektórych gatunków.

Podłoże. Stosujemy ziemię żyzną i przepuszczalną, najlepiej dla roślin balkonowych. Na dnie pojemnika umieszczamy drenaż, np. keramzyt.

Woda i odżywki. Pnącza tworzą dużą masę liści i pędów, dlatego potrzebują sporo wody. Nie wolno dopuścić, żeby podłoże wyschło, bo zwiędłym roślinom trudno dojść do siebie. Ziemia nie może być jednak zalana. Rośliny te zasilamy nawozami przeznaczonymi do gatunków balkonowych. Zabiegi rozpoczynamy po dwóch tygodniach od posadzenia i kontynuujemy przez cały okres rozwoju roślin co tydzień.

Komentarze (1)
Zaloguj się
  • avatar

    Gość: Pollack

    Oceniono 14 razy -8

    Co za gó.... Wrzucam zapytanie o róże pnące na balkonie, a wyświetla mi się taki gó...any artykuł. Do dupy!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

kalendrz

Kalendarz ogrodnika - sierpień

Wydarzenia ogrodnicze i porady na sierpień