Najpiękniejsze szafirki - kwiaty cebulowe

Anna Grunwald
26.09.2011 10:46
A A A Drukuj
Szafirki to kwiaty cebulowe, które trzeba sadzić jesienią, by cieszyły oczy wiosną. Oto ciekawe odmiany szafirków. Wybierzcie najpiękniejsze!

Fot. www.cebule.pl

Szafirek to roślina cebulowa z rodziny hiacyntowatych, pochodzi z terenów śródziemnomorskich i Azji Mniejszej.

Nie należy do bardzo wymagających. Preferują stanowisko słoneczne do półcienistego, glebę przepuszczalną, żyzną, próchniczą, umiarkowanie wilgotną, o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. W okresach wegetacji pamiętajmy o regularnym podlewaniu oraz nawożeniu preparatami wieloskładnikowymi. Usuwajmy przekwitnięte kwiaty, aby roślina nie wytworzyła nasion, ponieważ to osłabia. Pomimo, że szafirki odporne są na mróz, należy okryć je na zimę, chroniąc przed zamarzaniem gleby.

Po zaschnięciu nadziemnej części roślina przechodzi w stan spoczynku w tedy przestajemy ją podlewać. Szafirki mogą rosnąć w jednym miejscu do 5 lat, po tym okresie należy je przesadzić najlepiej po uschnięciu części nadziemnej rośliny. Kępy cebul dzielimy na pojedyncze cebulki które po oczyszczeniu przechowujemy w suchym, przewiewnym miejscu. Muscari możemy rozmnażać również z nasion.

Zagrażają mu takie choroby jak zgnilizna twardzikowa objawiająca się żółknięciem liści, szarzeniem cebul. Kolejną chorobom jest zgnilizna pędzelkowa która powoduje początkowe twardnienie i wyschnięcie cebul, które z czasem stają się gąbczaste.

Szafirek Album

Czas kwitnienia: początek kwietnia
Czas sadzenia: VIII-IX
Głębokość sadzenia: 5 cm
Ilość sztuk w opakowaniu: 10
Kolor.: Biały
Nasłonecznienie: słońce i pół cień
Odległość sadzenia: 3 cm
Okres kwitnienia: Wczesne
Tolerancja światła: Światłolubne
Tolerancja światła: Półcień
Wielkość cebulki: 5/6
Wilgotność: Umiarkowana
Wysokość: 15 cm
Zimuje: Tak
Cena opakowania: 8,99 zł w sklepie www.cebule.pl
Zobacz także
Komentarze (1)
Zaloguj się
  • avatar

    grazynasz69.1

    Oceniono 1 raz 1

    1,tulipan Concerto. 2. narcyz Bridial Crown 3.narcyz Rosy Cloud 4.hiacynt Gipsy Quenn 5.szachownica Persica Ivory Bells 6.czosnek Siculum 7.szafirek Plumosum

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

kalendrz

Kalendarz ogrodnika - lipiec

Wydarzenia ogrodnicze i porady na lipiec