Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Bukszpan - Buxus

Agnieszka Keller

Zanim go uformujemy, jest skromnym, nierzucającym się w oczy krzewem. Za pomocą sekatora zmienimy go nie do poznania. Nie jest kapryśny i wiele znosi, ale wymaga cierpliwości. W polskiej tradycji nieodłącznie kojarzy się z Wielkanocą.

Aby bukszpany zachowały ładny kształt, warto je formować 2-3 razy w sezonie, ostatni raz w połowie sierpnia. Młode przyrosty mają jaśniejszą zieleń.
Aby bukszpany zachowały ładny kształt, warto je formować 2-3 razy w sezonie, ostatni raz w połowie sierpnia. Młode przyrosty mają jaśniejszą zieleń.
Bukszpan wiecznie zielony (Buxus sempervirens) należy do roślin długowiecznych. Rośnie bardzo wolno, za to może żyć nawet sześćset lat. Był zawsze jedną z najpopularniejszych roślin ogrodowych. Tworzone z niego przed wiekami obwódki dotrwały do dziś, a z pewnością i nas przeżyją. Obecnie bukszpan stosuje się we wszystkich typach ogrodów, zarówno historycznych, jak i najbardziej nowoczesnych.

Główną ozdobą tego krzewu są zimozielone liście - gładkie i skórzaste. Nieprzycięty na wiosnę bukszpan już w marcu ma drobne, zielonkawożółte kwiaty, a później zawiązuje owoce, torebki z niedużymi czarnymi nasionami. Okazy nieformowane mogą w Polsce dorosnąć do 2 m wysokości.

Obwódki z bukszpanu

Zimozielone obwódki mogą otaczać kwiatowe rabaty, kompozycje z krzewów albo oddzielać trawnik od ścieżki. Wprowadzają do ogrodu ład i porządek, ale również chronią inne rośliny przed psami. Najlepiej zakładać je wiosną lub pod koniec lata (sierpień).

Jak zrobić obwódkę:

- Wytyczamy kształt żywopłotu, zaznaczamy go palikami i sznurkiem.

- Krzewy sadzimy w tzw. trójkąt, w rozstawie co 20 cm.

- Po posadzeniu krzewy przycinamy na równą wysokość.

- Warto posadzić kilkanaście dodatkowych krzewów bukszpanu na zapasowej grządce, przydadzą się do uzupełnienia żywopłotu.

- Do właściwego formowania żywopłotu przystępujemy w marcu następnego roku (pierwsze cięcie), a potem w lipcu (drugie cięcie). W kolejnych latach formowanie przeprowadzamy w tych samych terminach.

- Przez cały sezon wegetacyjny krzewy odchwaszczamy, nawozimy i podlewamy, a na zimę okrywamy jutą lub agrowłókniną.

Wielkanoc z bukszpanem

Ze względu na zawsze zielone liście, które długo zachowują świeżość po ścięciu, bukszpan stał się symbolem wieczności i nieustannego odradzania się natury. W tradycji katolickiej oznacza wiarę w nieskończoność życia i nadzieję na zmartwychwstanie. Dlatego jego gałązkami ozdabia się wielkanocne palmy i koszyczki ze święconką.

    Więcej o:

Skomentuj:

Bukszpan - Buxus