Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Iglaki

Tekst: Aldona Zakrzewska Stylizacja: Monika Łuczko, Aldona Zakrzewska Zdjęcia: Dariusz Ścichocki

Niektóre iglaki wolno rosną i dobrze się czują w donicach. Są idealne do małego ogródka i na niewielki balkon. A w czasie świąt zastąpią choinkę w ciasnym mieszkaniu - zajmą tyle miejsca co kwiat doniczkowy.

25.10.2003 WARSZAWA JALOWIEC ROZESLANY NANA KRZEW KARLOWY DONICZKA STYLIZACJA MONIKA LUCZKO ALDONA ZAKRZEWSKA FOT. ARKADIUSZ SCICHOCKI / AGENCJA GAZETA PUBLIKACJA CZTERY KATY NR 12 (147) - 12.2003
Jałowiec rozesłany 'Nana' <br> Płożący, karłowy krzew. Bardzo wolno rośnie - 10-letni ma zaledwie 30 cm wysokości i metr średnicy. Szerokie, kłujące igły są przez cały rok niebieskozielone, a zimą lekko purpurowe. Nadaje się również na bonsai.
Fot. Arkadiusz Ścichocki / AG
Uprawa iglaków w donicach to bardzo praktyczne rozwiązanie. Można je swobodnie przenosić z miejsca na miejsce, dekorować nimi nie tylko ogrody, ale również balkony i tarasy.

W pojemnikach najlepiej sadzić te odmiany, które nawet po kilkunastu latach nie osiągają dużych rozmiarów. Pielęgnujemy je nieco inaczej niż krzewy rosnące w gruncie. Niewielka ilość ziemi w donicy szybko wysycha, poza tym przez długi czas musi dostarczać niezbędnych składników pokarmowych. Dlatego roślinie trzeba zapewnić bardziej żyzne, próchniczne podłoże i częściej ją podlewać - od razu, gdy ziemia zaczyna przesychać. Iglaki nie lubią moczyć korzeni w wodzie, na dnie pojemnika układamy więc warstwę drenażu, np. keramzytu, żwiru. Przez pierwsze 2-3 lata uprawy roślinę przesadzamy każdej wiosny do większej donicy. Potem wymieniamy tylko wierzchnią warstwę ziemi.

Iglaków w donicach nie nawozimy, żeby nie rosły zbyt szybko. Większość gatunków i odmian dobrze znosi nasz klimat, jednak ziemia w pojemnikach łatwo przemarza. Lepiej więc zabezpieczyć korzenie przed mrozem. Piszemy o tym na następnych stronach.

Skomentuj:

Iglaki