Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pomidory dla smakoszy

sponsorowany

Już najwyższa pora, by przygotować zagony dla pomidorów. Gdy tylko ziemia się nagrzeje i minie niebezpieczeństwo wystąpienia przymrozków, ich rozsadę możemy sadzić w ogrodach.

Tylko pomidory nawożone z umiarem są naprawdę zdrowe.
Tylko pomidory nawożone z umiarem są naprawdę zdrowe.
Tylko pomidory nawożone z umiarem są naprawdę zdrowe/Fot.: Kingarion shutterstock

Jeśli chcemy delektować się smakiem pomidorów prosto z krzaka, przeznaczmy dla nich choć jeden zagon w nasłonecznionym, osłoniętym od wiatru miejscu. Dołóżmy starań, by podłoże miało lekko kwaśny lub obojętny odczyn. Najlepiej, by rok, a dla wysokich odmian dwa lata wcześniej, było nawiezione obornikiem. Co ważne, przez trzy lata nie powinny tam rosnąć pomidory, ziemniaki, papryka i oberżyna.

Jakie pomidory wybrać? 

Warto uprawiać kilka odmian, by móc zbierać owoce o różnych kształtach, wielkości, barwie i smaku. Już w pierwszych dniach lipca dojrzewają odmiany bardzo wczesne (ok. 95-105 dni po wysiewie) i tuż za nimi kolejno wczesne, średnio wczesne i późne. Te ostatnie rozpoczynają owocowanie pod koniec lipca (120-130 dni po wysiewie). Są to dane orientacyjne, bo dużo zależy od pogody i sposobu uprawy (owocowanie opóźnia np. zbyt wiele pędów i nadmiar azotu).

Jak przygotować ziemię pod uprawę pomidorów?

Już 2-3 tygodnie przed sadzeniem rozsady spulchniamy glebę, dodając kompost i nawóz mineralny w dawce około 2 dag/m2 (jeśli nie stosowaliśmy nawozów organicznych, dawkę zwiększamy dwukrotnie). Na rynku jest wiele nawozów dedykowanych właśnie uprawie pomidorom. Na szczególna uwagę zasługuje nawóz firmy Target, który jest wzbogacony w mączkę bazaltową. Zawartość mączki bazaltowej w nawozie wzbogaca go o liczne mikroskładniki oraz krzemionkę, która wpływa pozytywnie na  odporność roślin. Takie połączenie tradycyjnego nawozu oraz naturalnej, zmielonej skały bazaltowej, zapewnia optymalne odżywienie roślin oraz ich znakomitą kondycję. 

By gleba szybciej się nagrzała, nie wysychała i nie zachwaszczała się, przykryjmy ją czarną folią. Pomidory możemy sadzić także na grządce z przeznaczoną na wczesny zbór rzodkiewką, kalarepą lub sałatą. Zahartowaną rozsadę sadzimy dopiero po 20 maja.

Wykopujemy dołki przynajmniej co 40 cm (w folii robimy na nie nacięcia w kształcie krzyża).

Wbijamy paliki około 10 cm od dołka od strony północnej.

Rozsadę umieszczamy w glebie głębiej niż rosła w doniczce, ale nie zasypując dolnych liści. Nie podwijajmy korzeni, zbyt długie można przyciąć. Przerośniętą rozsadę umieszczamy w ziemi skośnie.

Glebę dociskamy do bryły korzeniowej i obficie podlewamy, a po wyschnięciu spulchniamy.

Warto pomiędzy pomidorami uprawiać bazylię, pietruszkę, czosnek, nasturcję lub nagietki, a ziemię wokół nich grubo ściółkować podsuszoną trawą.

Ważne, by ziemia była stale jednakowo wilgotna. Używajmy do podlewania podgrzanej w słońcu wody. Po około 14 dniach rośliny zasilmy kolejną porcją nawozu mineralnego (ok. 1 dag/m2).

Jaka rozsada taki plon

Najszybciej doczekamy się owoców z uprawianej w doniczkach rozsady o wysokości 15-30 cm z 5-7 liśćmi.

Kupowana w wielodoniczkach zwykle jest mniejsza, a uprawiana w podłożu, tzw. rwana, dłużej się przyjmuje. Rośliny powinny być jędrne i krępe i mieć dobrze wybarwione zielone liście. O ich złej jakości świadczą cienkie, nadmiernie wyciągnięte albo nierównomiernie zgrubiałe pędy, jasna lub bardzo ciemna zieleń i podwinięte brzegi liści oraz plamy i czerwone podbarwienia.

Pomidory - odmiany smaczne , plenne i odporne

  • Pomidor odmiana 'Awizo F2' Karłowa, wczesna, owoc czerwony cylindryczny, bardzo odporna na zarazę ziemniaka, mało wrażliwa na chłód i suszę.
  • Pomidor odmiana 'Batory F1' Karłowa , wczesna, owoce czerwone lekko spłaszczone, doskonałe na przetwory.
  • Pomidor odmiana 'Beta' Karłowa, bardzo wczesna, owoce czerwone, kuliste, zbiera się je przed wystąpieniem zarazy ziemniaka.
  • Pomidor odmiana 'Etna F1' Karłowa, wczesna, owoc czerwony, wyjątkowo plenna, niewrażliwa na chłód i deszcz.
  • Pomidor odmiana 'Faworyt' Wysoka, średniowczesna, owoce malinowe, nieco żebrowane, do 0,5 kg, prowadzona na 2-3 pędy.
  • Pomidor odmiana 'Maskotka' Niska, wczesna, ale długo owocująca, owoce czerwone, drobne, w długich gronach.
  • Pomidor odmiana 'Piko F1' Karłowa, wczesna, owoce czerwone w długich, równo dojrzewających gronach.
  • Pomidor odmiana 'Pinokio' Karłowa, wczesna, owoce pomarańczowe, słodkie, bardzo wartościowe, w długich gronach.

Pomidory - jaką odmianę wybrać ?

Odmiany karłowe i niskie (samokończące wzrost)

  • Kiedy wytworzą wierzchołkowy kwiatostan przestają rosnąć. Karłowe osiągają 60 cm wysokości, niskie - blisko metr. Polecane na balkon.
  • Karłowe o sztywnych łodygach, nie wymagają palikowania. Można dawać im niskie podpórki, by dolne grona nie kładły się na ziemi.
  • Tworzą mało rozgałęzień, ale warto prowadzić je na 1-3 pędy, a resztę usuwać, by przyspieszyć owocowanie.
  • Karłowe bardzo wcześnie i równomiernie dojrzewają, jednak szybko kończą owocowanie i ich plon jest niski. Wyższe mogą plonować do przymrozków i dają obfitsze zbiory.
  • Są zdecydowanie łatwiejsze w pielęgnacji od odmian wysokich.

Odmiany wysokie (o ciągłym wzroście)

  • Tworzą dużo rozgałęzień, których zawiązki trzeba regularnie usuwać i pozostawić tylko jeden lub dwa długie pędy.
  • Należy je ogławiać, czyli usuwać wierzchołek (zwykle w sierpniu), by ograniczyć wzrost i przyśpieszyć dojrzewanie owoców.
  • Muszą być podwiązywane do solidnych ponadmetrowych podpórek.
  • Zwykle są to odmiany średniopóźne lub późne. Dają obfity plon, mogą mieć bardzo duże owoce.
  • Są dość podatne na choroby, szczególnie na zarazę ziemniaka.
  • Jeśli zachowają zdrowie, rosną i owocują do przymrozków.
    Więcej o:

Skomentuj:

Pomidory dla smakoszy