Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Suszenie kwiatów w glicerynie

Ewa Skutnik, KJ

Suszenie kwiatów w glicerynie? Preparowanie roślin w roztworze gliceryny znane jest od wielu lat. Rośliny poddane takiemu zabiegowi są elastyczne, nie łamią się i nie kruszą oraz zachowują swój naturalny kształt. Utrwalone pędy i kwiaty wykorzystuje się w suchych kompozycjach. Można też łączyć je w bukietach lub aranżacjach z żywymi i sztucznymi roślinami.

Rajskie jabłka
Rajskie jabłka
Fot. Pixabay/uroburo

Zbieramy rośliny do preparowania

Pędy drzew i krzewów najlepiej ścinać od początku lipca do połowy września. W tym okresie liście są dobrze wykształcone i pokryte nalotem woskowym. Trawy należy ścinać w fazie kłoszenia, gdy są jeszcze zielone. Stare kwiatostany nie pobierają gliceryny.
 

Gdzie można kupić glicerynę

Można się w nią zaopatrzyć w aptekach, jednak tylko w małych opakowaniach. Dlatego też najlepiej nabyć ją w hurtowniach chemicznych, gdzie 1l oczyszczonej gliceryny kosztuje około 27 zł. Tańsza jednak jest gliceryna techniczna - 1l - ok. 12 zł. Można również zamówić kilkulitrowe opakowania, co wyniesie nas jeszcze taniej.
 

Preparowanie kwiatów w glicerynie - Przygotowujemy roztwór 

Do preparowania pędów drzew i krzewów najczęściej stosuje się ok. 30%. roztwór gliceryny (na 2 miarki wody dajemy 1 miarkę gliceryny). Dla liści paproci i roślin jednorocznych przygotowujemy roztwór 5-10%. Glicerynę łączymy z gorącą wodą i energicznie mieszamy, aby nie osiadała na dnie naczynia; studzimy roztwór. Następnie świeżo ścięte gałęzie (ich długość nie powinna przekraczać 50 cm) przycinamy ukośnie ostrym nożem i od razu wstawiamy do przygotowanego roztworu. Największy wpływ na szybkość pobierania mieszaniny ma wilgotność powietrza - im niższa, tym krócej trwa zabieg. Wskazane jest również dodanie kwasku cytrynowego. Codziennie należy sprawdzać poziom roztworu i w razie potrzeby uzupełnić go. Uwaga! Przerwa w pobieraniu gliceryny może spowodować skręcanie się liści.
 

Preparowanie roślin

Czynność tę wykonujemy w jasnych pomieszczeniach, o temperaturze około 16-20oC (unikajmy jednak miejsc silnie nasłonecznionych). Proces ten trwa od 2-3 dni (np. trawy) do 5-8 (np. pędy drzew i krzewów). Utrwalone pędy mają miękkie liście i jedwabisty połysk. Wyjmuje się je z roztworu na bibułę lub papier, aby przeschły. Jeżeli są zbyt tłuste i klejące, można umyć je delikatnie w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentu i ponownie wysuszyć. Gliceryna powoduje rozkład chlorofilu (zielony barwnik zawarty w komórkach), dlatego też preparowane rośliny wystawione na działanie słońca, przebarwiają się na jasny, słomkowy kolor. Jeśli zależy nam na intensywnym kolorze, np. brązowym, chrońmy rośliny przed ostrym światłem - samoistnie zmienią kolor, lub dodajmy do roztworu sztuczny barwnik (zielony, bordowy, niebieski, czy pomarańczowy). Doskonale zadanie to spełniają substancje do barwienia kwiatów żywych, które można kupić na giełdach kwiatowych (np. firmy Dillewijn - zaleca się około 10 g barwnika na 1l roztworu gliceryny). Innym rozwiązaniem są farby w sprayu.

Odpowiednio utrwalony i wysuszony materiał roślinny należy przechowywać w kartonach, w suchych pomieszczeniach. W takich warunkach zachowają swój wygląd nawet kilka lat. Kiedy pokryje je kurz, można je umyć bez obawy uszkodzenia.

Rośliny, które można utrwalić w glicerynie :

  • ulistnione pędy drzew (np. buk, dąb, brzoza, lipa, klon, topola)
  • ulistnione pędy krzewów (np. bukszpan, mirt, ligustr, ruszczyk, eukaliptus)
  • pnącza (np. chmiel, bluszcz pospolity, winobluszcz)
  • paprocie (np. podrzeń, języcznik, paprotka, dawalia, rumora)
  • trawy (np. drżączka, dmuszek, jęczmień grzywiasty, turzyca)
  • byliny (np. liście peonii, liście i kwiatostany czyśćca wełnistego)
  • rośliny jednoroczne (np. dzwonki irlandzkie, szarłat, złociszek oskrzydlony, ostróżka)
  • pojedyncze liście (np. magnolia, kroton, galaks, palmy)
  • owocujące pędy (np. oliwnik, rokitnik)

    Więcej o:

Skomentuj:

Suszenie kwiatów w glicerynie