Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mała drewutnia

Tekst Andrzej Maćkowiak

Zajmuje niewiele miejsca, ale mieści prawie 5 m3 drewna, co powinno starczyć na dwa lata palenia w kominku. Oczywiście, jeśli pali się w nim jedynie dla przyjemności.

Mały skład na drewno wykorzystany jako parawan. Osłania letni taras i wnętrze ogrodu od strony dodatkowej bramy wjazdowej, stanowiącej 'wyłom' w żywopłocie.
Mały skład na drewno wykorzystany jako parawan. Osłania letni taras i wnętrze ogrodu od strony dodatkowej bramy wjazdowej, stanowiącej 'wyłom' w żywopłocie.
Fot. Wiesław Rudolf
Zarówno budowa, jak i usytuowanie drewutni, którą pokazujemy, stwarzają doskonałe warunki do wysychania drewna: bez względu na to, z której strony wieje wiatr, każde polano jest dokładnie owiewane.

Drewno - najlepiej w polanach długości 40 cm - powinno się układać w dwóch rzędach (polan długości 33 cm zmieści się jedynie niecałe 4 m3); wtedy do palenia można najpierw rozbierać jeden rząd i po jego zużyciu uzupełnić zapas, do kominka zaś brać drewno z drugiego rzędu.

Przed przystąpieniem do projektowania drewutni najpierw powinno się dokładnie zaplanować, gdzie ma stanąć. Tę, którą pokazujemy, zlokalizowano w takim miejscu ogrodu, że pełni dodatkową funkcję: osłania działkę od strony ulicy - tam, gdzie nie można posadzić żywopłotu. Ustawiona jest wzdłuż osi budynku (z którego jest prawie niewidoczna), na wprost dodatkowej bramy wjazdowej, przez którą wjeżdżają samochody gości, a także samochody dostawcze z nowymi zapasami drewna. Od strony ogrodu i tarasu przed domem drewutnia zasłania też widok na parkujące przy bramie samochody. Miejsce pod drewutnię warto utwardzić, żeby nie mieć kłopotów z wyrastającymi wokół niej chwastami; tutaj wykorzystano do tego celu resztki płyt z piaskowca, które pozostały po wykonaniu podłogi tarasu ogrodowego.

Gdzie umieścić drewutnię

Wentylacja. Miejsce powinno być przewiewne, żeby drewno łatwo wysychało.

Dojazd. Powinien być możliwie najkrótszy, by z nowymi dostawami drewna nie trzeba było jeździć po całym ogrodzie.

Kompozycja. Porządnie ułożone drewno jest dekoracyjne, dlatego warto wykorzystać drewutnię jako element kompozycji ogrodu.

Konstrukcja

Jest bardzo prosta: spoczywa na krótkich podwalinach zamocowanych w osadzonych w betonie metalowych obejmach (można je kupić w każdym sklepie ogrodniczym lub z materiałami metalowymi). Na podwalinach ułożona jest podłoga z czterech krawędziaków. Na dwóch skrajnych podwalinach ustawione są cztery narożne słupy, połączone po dwa równoległymi płatwiami. Płatwie podpierają cztery pary krokiewek połączonych poziomymi deskami.

Drewutnia jest usztywniona podłużnie - linkami stalowymi, naciągniętymi za pomocą śrub zwanych rzymskimi; i poprzecznie - skratowaniem z łat w płaszczyźnie słupów.

Do łączenia elementów drewutni użyto stalowych łączników i gwoździ skrętnych, a całość konstrukcji zabezpieczono impregnatem barwiącym.

Poszycie dachu wykonano z desek łączonych na wpust i wypust, ostruganą stroną do dołu (jest widoczna). Deski przykryto wstępnie papą, a następnego roku - wiórami osikowymi (jeśli się to robi od razu, papa nie jest potrzebna).

Ile to kosztuje

Konstrukcja wykonana przez stolarza wraz z montażem (materiał - drewno, łączniki, papa, impregnat - i robocizna): 2000 zł.

Krycie dachu wiórem osikowym (materiał i robocizna): 400 zł.



    Więcej o:

Skomentuj:

Mała drewutnia