Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pielęgnacja wierzb

Szczepan Marczyński

Miniaturowe wierzby pienne mogą rosnąć na glebach przeciętnych, ale wybierając dla nich miejsce, trzeba pamiętać, że lubią światło i nie będą się dobrze czuły na glebach silnie podsychających.

Wierzba iwa (salix caprea) 'Kilmarnock' - odmiana męska, bardzo często mylona z żeńską 'Pendula'. Najpiękniej wygląda w marcu, kiedy obsypana jest złocistymi baziami, które pojawiają się na długo przed liśćmi. Ma ona również ciekawy pokrój.
Wierzba iwa (salix caprea) 'Kilmarnock' - odmiana męska, bardzo często mylona z żeńską 'Pendula'. Najpiękniej wygląda w marcu, kiedy obsypana jest złocistymi baziami, które pojawiają się na długo przed liśćmi. Ma ona również ciekawy pokrój.
Fot. Szczepan Marczyński
Ile przyciąć

Wszystkie wierzby dobrze znoszą cięcie, dlatego ich pędy można skracać bez obaw. Kilkakrotne przycinanie w ciągu roku (nie później jednak niż w lipcu) jest potrzebne odmianom 'Hakuro nishiki' oraz 'Tricolor'. Zagęszcza bowiem ich korony i pobudza do wyrastania nowych, najpiękniej ulistnionych pędów. Pozostałe wierzby wystarczy przyciąć raz do roku, wiosną, po przekwitnięciu "kotków", ale przed rozwojem liści. Tnie się je bardzo krótko, pozostawiając tylko kilka pąków u nasady pędu. Dzięki temu nowe pędy są silne i kwitną już wiosną następnego roku. Skracać należy je 3-5 mm nad pąkiem, a ranę posmarować specjalną maścią (np. Santar, Funaben lub farbą emulsyjną z 2-proc. dodatkiem preparatu Benlate czy Topsin M).

Czego im potrzeba

Miniaturowe wierzby pienne mogą rosnąć na glebach przeciętnych, ale wybierając dla nich miejsce, trzeba pamiętać, że lubią światło i nie będą się dobrze czuły na glebach silnie podsychających. Sadzi się je - podobnie jak inne krzewy ozdobne - dając pod korzenie sporą porcję (10 cm grubości) dobrze rozłożonego obornika lub kompostu. Zapewnia to silny wzrost i zdrowy wygląd. Po posadzeniu koniecznie należy je obficie podlać. Wierzby silnie cięte efektownie wyglądają, jeśli są co roku dokarmiane. Dawka nawozu zależeć będzie od wielkości roślin, ich siły wzrostu i żyzności gleby, w której rosną. Stosując tradycyjne sypkie nawozy łatwo rozpuszczalne (np. Azofoska), pierwsze nawożenie można przeprowadzić w końcu marca, a ostatnie nie później niż pod koniec czerwca. Używając obornika lub preparatów o spowolnionym działaniu (np. Osmocote 5-6 M), zabieg ten przeprowadzamy tylko raz - na przełomie marca i kwietnia; późniejsze dokarmianie może obniżyć mrozoodporność roślin.

Wszystkie opisywane wierzby wymagają bardzo obfitego podlewania. Wierzba całolistna 'Hakuro nishiki' lubi również częste zraszanie liści. Większość wymienionych gatunków i odmian jest całkowicie mrozoodporna. Wrażliwa jest jedynie Salix bockii, która przemarza przy temperaturach poniżej -15 st. C i dlatego wymaga przed zimą okrycia. W surowe zimy może też częściowo nadmarzać wierzba całolistna 'Hakuro nishiki'.



Skomentuj:

Pielęgnacja wierzb