Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ogród na balkonie. 10 kroków do miejskiego ogródka

Tekst: Alicja Gawryś

W styczniu nie znajdziemy wielu chętnych do urządzania balkonu, ale to całkiem dobra pora na związane z nim planowanie. Gdy w domowym zaciszu zastanowimy się nad tym co i kiedy trzeba na nim zrobić, wiosną pójdzie nam jak z płatka.

Bratki możemy posadzic w skrzynkach już pod koniec marca, jesli w tym czasie nie ma mrozu
Bratki możemy posadzic w skrzynkach już pod koniec marca, jesli w tym czasie nie ma mrozu
Fot. Alicja Gawryś
10 kroków do pięknego balkonu

1. Określamy warunki na balkonie lub tarasie

Sprawdzamy na które strony świata wychodzi nasz miniaturowy ogródek, a także czy latem nie zacieniają go drzewa. Zależnie od stopnia oświetlenia tego miejsca planujemy dobór roślin.

Zobacz poradnik dla tych którzy chcą rozpocząć swoją skrzynkową przygodę od zera



2. Dobieramy rośliny zależnie od położenia balkonu

Na balkonach położonych wysoko oraz w miejscach, gdzie wieją silne wiatry, rośliny mogą ucierpieć. W takich warunkach najlepiej sprawdzają się gatunki niskie, których wiatr nie połamie. Jeśli nie chcemy zrezygnować z żadnych roślin, postawmy na balkonie przegrody bądź parawany, które osłonią rośliny od wiatru.

Zobacz jakie rośliny poradzą sobie na wietrznym balkonie



3. Dobieramy drzewa i krzewy

Jeśli chcemy, by nasz balkon czy taras zdobiły gatunki wieloletnie, układamy ich listę biorąc pod uwagę siłę wzrostu i upodobanie do określonego dostępu światła. Spośród drzew i krzewów wybieramy tylko gatunki bądź odmiany rosnące powoli, a jednocześnie odporne na mróz. Na miejsca dobrze oświetlone nadają się miniaturowe tuje (żywotniki) zachodnie, miniaturowe świerki, jałowce o pokroju płożącym, albo kolumnowym (ale nie osiągające dużych rozmiarów), najniższe odmiany tawuł, berberysów, niewielkie irgi.

Na miejsca lekko zacienione lepsze będą niewielkie odmiany cisów, choiny kanadyjskiej, bukszpan, niektóre małe berberysy.

Jakie rośliny sadzić na balkonie północnym



4. Wybieramy byliny

Spośród bylin na miejsca słoneczne odpowiednie są niewysokie gatunki odporne na mróz, które nie mają tendencji do pokładania się. Ponieważ większość bylin kwitnie tylko przez kilka tygodni, dlatego na balkony i tarasy korzystniej jest wybrać byliny o dekoracyjnych liściach. Na miejsca słoneczne polecamy : floksy szydlaste, gęsiówki, nachyłki, szałwie, tymianki i tojeście. Na lekko zacienione: kolorowe żurawki i pierwiosnki, a na silniej zacienione: konwalie, kopytniki, barwinki i odporne na mróz paprocie.

Co posadzić na słonecznym balkonie?



5. Wybieramy pojemniki dla roślin wieloletnich

Dla gatunków wieloletnich najlepiej ustawić dużą drewnianą (zaimpregnowaną) skrzynię, wiklinowy kosz, bądź mrozoodporną donicę ceramiczną o wysokości co najmniej 50 cm. Jej dno oraz boki warto od razu wyłożyć styropianem, który będzie stanowił zabezpieczenie przed mrozem na wiele lat. Ażurowe kosze i skrzynie dodatkowo wykładamy folią, by ziemia nie wysypywała się przez wszelkie nieszczelności. Pamiętajmy, by w dnie naczynia (również w materiałach izolacyjnych) były otwory, przez które będzie wyciekać nadmiar wody. To bardzo ważne.

Zobacz trawy ozdobne w donicach na balkonie i tarasie



6. Sadzimy warzywa

Gdy chcemy uprawiać je na balkonie, wybierzmy dla nich duże pojemniki i żyzne podłoże. Na balkonie można uprawiać pomidory (koktajlowe bądź inne odmiany o słabym wzroście), sałatę, cebulę, szczypiorek, cukinie i ogórki. Natomiast uprawa kapusty i kalafiorów jest na balkonie mało wydajna, za to pracochłonna.

Skrzynki pełne kwiatów to radość dla oka, ale na balkonie można uprawiać też coś na ząb



7. Wybieramy gatunki wiosenne

Nawet jeśli wiosną posadzimy krzewy i byliny, to w pierwszym roku nie będą one jeszcze w pełni okazałe. Tak obsadzone skrzynki będą wyglądały po prostu skromnie. dlatego nasadzenia te warto uzupełnić gatunkami sezonowymi. Na pierwszy ogień pójdą te najwcześniejsze: bratki, stokrotki, niezapominajki. Jeśli w marcu nie ma mrozu, można je już posadzić skrzynkach. Dla uzupełnienia warto do nich dostawić cyklameny w doniczkach, bądź kolorowe pierwiosnki, których pełno w tym czasie w kwiaciarniach. Oczywiście te sezonowe gatunki można sadzić w normalnych standartowych skrzynkach balkonowych bądź sporych ceramicznych doniczkach, niezależnie od roślin wieloletnich (których wcale nie musimy planować).

W ten sposób nasz balkon czy taras już od wiosny będzie przyciągał wzrok pięknymi kwiatami.

Dieta piękności dla kwiatów balkonowych



8. Nasadzenia letnie

W połowie maja przychodzi czas na te rośliny sezonowe, które będą go zdobić przez całe lato, aż do mrozów. Możemy je posadzić na miejsce przekwitłych bratków czy stokrotek (dosadzając do młodych krzewów czy bylin), bądź kupić dla nich osobne pojemniki.

Na miejsca słoneczne wybieramy pelargonie, petunie, lobelie, żeniszki, wszelkie mieszańce petunii o zwisających pędach (Surfunia, Million Bells)oraz aksamitki. W miejscach nieco zacienionych dobrze będą rosły niecierpki i begonie.

Chcesz mieć na balkonie ładne i niezawodne rośliny? Posadź w skrzynkach pelargonie rabatowe





9. Dobieramy pojemniki dla gatunków sezonowych

Skrzynki lub doniczki dla roślin sezonowych powinny być dość głębokie, by korzenie mogły się dostatecznie rozrosnąć. Poza tym w płytkich skrzynkach ziemia zbyt szybko wysycha i nagrzewa się.

Godne polecenia są pojemniki z podwójnym dnem, które gwarantują, że korzenie nie zostaną zalane. Do pojemników dołączone są zwykle mierniki poziomu wody. Gdy pomiędzy jednym, a drugim dnem zgromadzi się jej za dużo, można ja wylać. Takie pojemniki są wskazane, gdy rośliny chcemy uprawiać na brzegu balkonu, co przy nieuważnym podlewaniu grozi zalaniem balkonu sąsiada. Podwójne dno w skrzynkach pozwala nam tego uniknąć.

Doniczki na balkon - trwałe przez cały rok



10. Dobieramy podłoże, instalujemy nawadnianie

W sklepach dostępne są podłoża dla roślin balkonowych. Jeśli kupimy mieszankę wzbogaconą nawozem o długotrwałym działaniu, wówczas przez cały najbliższy sezon nie musimy roślin zasilać. Jeśli podłoże pozostanie w pojemnikach z roślinami wieloletnimi, to w następnych sezonach będą one wymagały zasilania.

Przy sporej ilości kwiatów na balkonie, warto zakupić system nawadniania automatycznego (do nabycia w działach ogrodniczych Liroy Merlin, Castorama, Praktiker, OBI itp.). Po jego zainstalowaniu będziemy mogli wyjechać, pozostawiając rośliny pod opieką zaprogramowanego automatu.

Co posadzić na słonecznym balkonie?





    Więcej o:

Skomentuj:

Ogród na balkonie. 10 kroków do miejskiego ogródka