Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Robaczywy i żółknący ogródek warzywny

Odpowiada: Piotr Syga

Od kilku lat w moim ogrodzie nie udaje się wyhodować pora i cebuli. Szczypior zwija się i żółknie. Por jest robaczywy -ciemne brązowe robaczki. Gdy chciałam zastosować skuteczny środek chemiczny to okres karencji wynosił 60 dni! Mało tego marchewka również jest robaczywa - połyśnica marchwianka. Pietruszka ciągle choruje. Nawet ostatnio nie mogę się dochować rozsady i roślin astrów książęcych. Rosną i nagle cała roślina usycha. Jakieś choroby grzybowe ? Czy mam zakażoną glebę ? Nie lubię używać środków chemicznych. W całym ogrodzie jest pełno korytarzy i tuneli nornic. Koty nie pomagają. Kiedyś bardzo lubiłam ogród, a teraz mam coraz mniej radości i bardzo się zniechęcam. Bardzo proszę o radę, pomoc i odpowiedź. Pozdrawiam: Urszula Ciesiółka z Koźmina Wlkp.

23.08.2004
Odmiany porów mają różnej grubości pędy i bardziej lub mniej widoczne cebule.
Fot. Paweł Kiszkiel / AG
Nie napisała Pani jakie jest podłoże w ogródku. Przypuszczam, że dość żyzne i ciężkie, tzn. gliniaste. Spotkałem się z podobnym przypadkiem. Do pewnego czasu uprawiano dorodne, zdrowe warzywa. Pomimo, że glebie nic nie brakowało prawie każdej jesieni przekopywano ją z obornikiem. Z nadmiaru materii organicznej grunt stawał się coraz to bardziej zwięzły, przez co mniej przepuszczalny zarówno dla wody jak i powietrza; zalęgło się w nim robactwo, a za nim pojawiły się nornice i krety. W końcu i warzywa przestały się udawać. Marchew czy pietruszka były zdeformowane i robaczywe.

Lekarstwem na to okazała się łatwa rekultywacja podłoża. Polegała ona na głębokim przekopaniu działki i wymieszaniu ok. 20 cm warstwy gruntu z piaskiem. Struktura rozluźnionego w ten sposób podłoża stała się bardziej gruzełkowata, a nie jak wcześniej wręcz mazista. "Nowa ziemia" znowu zaczęła rodzić ładne warzywa. O tej pory nawożenie organiczne ograniczono tutaj do minimum. Proszę pamiętać, że na glebach próchnicznych i ciężkich ten sposób dokarmiania nie jest tak istotny jak w przypadku jałowych gleb piaszczystych.

Jeśli Pani przypadek przypomina ten opisany powyżej, proponuję piaskowanie. Mocno zarobaczywioną ziemię w trakcie przekopywania można potraktować jakimś insektycydem, np. Basudin - no tak, ale to jest już chemia.

Jeśli masz jakiś kłopot ze swoim ogrodem i szukasz porady - zrób zdjęcie i przyślij opis do nas na adres:e-ogrody@agora.pl Postaramy się pomóc.

Skomentuj:

Robaczywy i żółknący ogródek warzywny