Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak uprawiać złocień maruna [Ekspert Radzi]

Alicja Gawryś

Piszcie do nas, jeśli macie problem. Nasi eksperci są do Waszej dyspozycji. Odpowiedzi przyślemy e-mailem, a wybrane zagadnienia opublikujemy na łamach pisma.

ZŁOCIEŃ MARUNA przez całe lato tworzy biało-żółte kwiatostany - koszyczki.
ZŁOCIEŃ MARUNA przez całe lato tworzy biało-żółte kwiatostany - koszyczki.
Fot. Martin Fowler / shutterstock

Dostałam roślinę o nazwie maruna. Gdzie mogę ją posadzić w ogródku, czy dobrze zimuje? Czy to prawda, że ma właściwości lecznicze?

Pyta: Zofia Studzińska

Alicja Gawryś

Alicja Gawryś - mgr inż ogrodnictwa

Alicja Gawryś: Złocień maruna, zwany także wrotyczem maruną lub po prostu maruną, należy do tzw. krótkowiecznych bylin, to znaczy żyjących 2-3 lata. Dobrze rośnie w naszym klimacie i warto go polecić jako roślinę ozdobną. W sezonie tworzy krzaczaste rośliny o wzniesionych pędach, na końcach których przez wiele tygodni rozwijają się białe koszyczki z żółtymi środkami. Osiąga do 40 cm wysokości.

Złocień maruna jest łatwy w uprawie, dobrze rośnie na suchej i przepuszczalnej glebie, wymaga stanowiska słonecznego lub lekko ocienionego.

Aby rozmnożyć tę roślinę, wykopujemy ją wczesną jesienią i rozdzielamy kłącza. Ponadto w ogrodzie rozsiewa się sama.

Rzeczywiście maruna ma właściwości lecznicze: przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Napar z jej suszonych liści (1 łyżka ziela zalana wrzątkiem i parzona przez 20 min) łagodzi dolegliwości migrenowe.

Jeśli marunę chcemy uprawiać także zimą, możemy wykopać na jesieni dorodny okaz i posadzić go w doniczce. Ustawiony w chłodnym, ale jasnym pomieszczeniu i skąpo podlewany nadal pozostanie zielony, a może także zakwitnie.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak uprawiać złocień maruna [Ekspert Radzi]