Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kwiecień w ogrodzie - kalendarz prac. Prace ogrodowe, które warto wykonać w kwietniu

Red.

Pogoda póki co jeszcze nas nie zachęca do prac w ogrodzie, na tarasie czy balkonie, ale warto już zacząć je planować. Podczas wiosennych porządków nie zapomnijcie uważnie obejrzeć ogrodu pod kątem szkodników i chorób roślin.

Wiosenne gatunki, które w pełnym rozkwicie trafiają do sprzedaży, warto wysadzić w ogrodzie, np. wzdłuż ścieżki przy domu.
Wiosenne gatunki, które w pełnym rozkwicie trafiają do sprzedaży, warto wysadzić w ogrodzie, np. wzdłuż ścieżki przy domu.
Fot. Shutterstock

Czy pielęgnacja roślin ozdobnych w kwietniu to dobry pomysł?

Na rabatach spulchniamy glebę i rozrzucamy kompost. Byliny zasilamy także nawozem mineralnym, bo intensywnie rosnąc, mają wielkie zapotrzebowanie na substancje odżywcze, w tym azotowe. Jeśli użyjemy nawozu długo działającego, nie przekarmimy roślin i zaoszczędzimy sobie pracy, bo zabiegu nie trzeba będzie powtarzać.

Wysadzamy kwitnące stokrotki, bratki i pierwiosnki. Mogą wypełniać miejsca pomiędzy bylinami i krzewami późno rozpoczynającymi wegetację. Dzielimy kępy przebiśniegów, zanim zżółkną im liście, i od razu sadzimy je w nowym miejscu. Wysiewamy kwiaty jednoroczne. Jeśli nasiona umieszczamy gniazdowo, np. pomiędzy kępami narcyzów, zaznaczmy te miejsca, by wschodzących siewek przypadkowo nie zniszczyć w czasie pielęgnacji rabaty. Doskonale nadają się do tego kolorowe patyczki.

Rośliny jednoroczne

Posadzenie roślin jednorocznych wymaga ich wcześniejszego wysiania, które w kwietniu pozwala na pikowanie roślin. Można też zdecydować się na uszczykiwanie – 3-4 par listków i poczekać do ich rozkrzewienia.

Pod koniec kwietnia warto rozpocząć hartowanie sadzonek przed ich wysadzeniem do gruntu. Polecamy wystawiać je na świeże powietrze przez około tydzień – każdego dnia odrobinę dłużej. Jeśli kwiecień nie będzie zbyt chłodny można rozpocząć wysiewanie roślin jednorocznych takich jak groszek pachnący, nagietek, nasturcja, słonecznik, wilca, smagliczki czy też godecja. W przypadku zimniejszego czasu można wysiać aksamitki, aster chiński czy też cynie.

Hartujemy rozsadę przygotowaną w domu: codziennie na kilka godzin wystawiamy ją na zewnątrz. U mnie najlepszym miejscem jest balkon. Najpierw ustawiam pojemniki z rozsadą w miejscu ocienionym, a po kilku dniach bezpośrednio na słońcu. Gdy nie ma przymrozków, zostawiam rośliny na balkonie na noc.

Wysiewamy na rabatach : maciejkę, maczki kalifornijskie, smagliczkę nadmorską, groszek pachnący i nagietki - nie boją się przymrozków, a zaszkodzić im może jedynie brak wilgoci.

Rośliny cebulowe - jakie cebulki sadzimy w kwietniu?

Rośliny niezimujące w gruncie można sadzić w ogrodzie od połowy kwietnia. Zaliczamy do nich mieczyki, zawilec wieńcowa ty, błonczatke, galtonie czy też krok somie ogrodową. Z kolei rośliny cebulowe takie jak szafrany, tulipany czy też hiacynty, które rosną wczesną wiosną należy ogławić i usunąć pozostałości kwiatostanu.

Wykonując wskazane prace należy uważać by pozostawić łodygę i liście, które sprawią, że procesy życiowe rośliny nie zostaną zahamowane tj. cebula nadal będzie mogła rosnąć.

Jakie rośliny kwitną w kwietniu w ogrodzie?

Właśnie zakwitają posadzone jesienią na murawie kwiaty cebulowe. Jeśli jest ciepło, trawa zaczyna szybko rosnąć. Dwa, trzy tygodnie później nadaje się do pierwszego koszenia. Ale uwaga! Jeśli to możliwe, wstrzymajmy się z użyciem kosiarki do momentu, gdy rośliny cebulowe przekwitną, a ich liście zżółkną, albo manewrujmy maszyną ostrożnie, omijając kwitnące miejsca. Liście krokusów i narcyzów powinny zaschnąć, aby rośliny mogły zgromadzić w cebuli wystarczającą ilość składników odżywczych, co pozwoli im pięknie zakwitnąć w przyszłym roku.

Jeszcze złocą się pędy forsycji, ale w drugiej połowie miesiąca pojawiają się kwiaty magnolii, pigwowca, złotlinu, mahonii pospolitej, barwinka, tawuły brzozolistnej i szarej oraz porzeczki krwistej.

Jakie prace warto wykonać w warzywniku?

W ogrodzie warzywnym siejemy do gruntu buraki, późne odmiany pietruszki i marchwi, a pod koniec miesiąca por, cebulę, fasolę i rośliny przyprawowe: kminek, majeranek, cząber i bazylię. Wysadzamy zahartowaną rozsadę porów, selerów, sałaty i roślin kapustnych. W inspekcie pod folią lub w mieszkaniu wysiewamy ogórki, cukinie i patisony. Truskawkom usuwamy suche liście, wyrywamy chwasty i spulchniamy glebę na głębokość 3 cm. Krzaczki, które zostały "wysadzone" przez mróz, obsypujemy i wciskamy w ziemię. Zakładamy nowe zagony. Przed kwitnieniem międzyrzędzia ściółkujemy, najlepiej wiórami lub sieczką. Odkrywamy krzewy i odpowiednio je przycinamy. U starszych okazów winorośli pozostawiamy grube łozy z kilkoma pędami, a posadzone w zeszłym roku przycinamy nad 3. oczkiem. Jeżynie bezkolcowej usuwamy stare pędy.

Wczesne wiosenne zasiewy przykrywamy folią perforowaną (100 otworów na 1 m2) lub agrowłókniną (17 g/m2). Ochronimy rośliny, np. rzodkiewkę, kalafiory, kapustę, sałatę, przed dużymi spadkami temperatury w nocy i przyspieszymy ich zbiór. Pietruszkę wysiewamy dopiero wtedy, gdy ziemia dobrze się nagrzeje, bo w zbyt zimnym podłożu nie wzejdzie. Co 7-10 dni powtarzamy siew małych ilości nasion rzodkiewki, by przez dłuższy czas móc zbierać jej delikatne nieprzerośnięte korzonki.

Podlewamy i odchwaszczamy grządki, wzruszamy ziemię wokół warzyw.

Pielęgnacja trawnika w kwietniu - na co zwrócić uwagę?

Wyczesujemy z murawy zaschłe resztki i mech, napowietrzamy ją i nawozimy. Usuwamy mniszek i inne wieloletnie chwasty za pomocą chwastownika, a gdy jest ich dużo, możemy użyć preparatu Bofix, Mniszek Ultra lub Starane.

Nawozimy. Zasilamy trawnik mieszanką nawozową, a gdy trawa zacznie rosnąć, przeprowadzamy pierwsze koszenie. Zwykle zbiega się to z kwitnieniem forsycji.

Zakładamy nowe trawniki . Kwiecień to najlepsza pora na zakładanie nowych trawników. Kiełkowaniu sprzyja zapas wilgoci w glebie i niezbyt wysoka temperatura (optymalna to 15-18° C).

Co w kwietniu można siać

Jeżeli nie jest zbyt chłodno, możemy wysiewać do gruntu nasiona roślin jednorocznych: dimorfoteki, eszolcji, godecji, groszku pachnącego, nagietka, nasturcji, powoju trójbarwnego, rezedy, słonecznika, smagliczki,

Do gruntu

warzywa: burak, cebula, koper, marchew, pietruszka, por, rzodkiew, sałata, cebula siedmiolatka, bób

kwiaty: aster chiński, czarnuszka, godecja, maciejka, maczek kalifornijski, klarkia, ubiorek

W inspekcie

warzywa: sałata, kalarepa, kalafior, brokuł, brukselka

kwiaty: celozja, cynia, gazania, goździk chiński, lwia paszcza, mietelnik, nemezja, portulaka, szarłat, tytoń

W pomieszczeniu

warzywa: (pojedynczo lub po dwa nasiona w doniczce): ogórek, dynia, kabaczek, melon, kukurydza cukrowa

    Więcej o:

Skomentuj:

Kwiecień w ogrodzie - kalendarz prac. Prace ogrodowe, które warto wykonać w kwietniu