Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Miejsce dla araukarii chilijskiej [Porada eksperta]

Małgorzata Szymczykiewicz

Z zagranicy przywieziono mi małą araukarię (na etykiecie jest nazwa Araucaria araucana). Wygląda inaczej niż ta popularna doniczkowa araukaria. Jak mam ją pielęgnować? Agnieszka Kropisz

Okazowi tej araukarii uprawianej w donicy obcięto już wierzchołek, bo wyrosła zbyt wysoko
Okazowi tej araukarii uprawianej w donicy obcięto już wierzchołek, bo wyrosła zbyt wysoko
Fot. Shutterstock/Julie_Simpson
Gatunek, który Pani otrzymała, to araukaria chilijska pochodząca z Andów. Chętnie uprawiana jest w parkach i ogrodach na zachodzie i południu Europy, gdzie osiąga kilkadziesiąt metrów wysokości. Przybiera regularny stożkowy pokrój z wyraźnymi równymi okółkami gałęzi. Ma grube, mięsiste płaskie igły, zakończone ostrym czubkiem. Ze względu na ich kształt drzewo to nosi przydomek monkey puzzle (małpia układanka). U nas podejmowano próby jego uprawy ogrodowej w rejonach kraju, gdzie zimy są dosyć łagodne (np. kilkumetrowy okaz rośnie w Ustce). Jednak roślina ta jest wrażliwa na mróz i przy spadkach temperatury do ok. -10°C zwykle ginie. W naszych warunkach klimatycznych najlepiej ją uprawiać w wysokiej oranżerii albo w doniczce, którą latem ustawia się pod gołym niebem, a zimą w pomieszczeniu, gdzie temperatura utrzymuje się na poziomie kilku stopni powyżej zera. Araukaria chilijska musi przez cały rok być dobrze oświetlona. Latem podlewamy ją w taki sposób, by ziemia w doniczce była stale wilgotna, natomiast zimą dawki wody zmniejszamy.

Gatunek ten rośnie szybciej niż często uprawiana w doniczkach araukaria różnolistna (A. heterophylla). Gdy sięgnie sufitu, trzeba będzie obciąć jej wierzchołek, który można wykorzystać jako sadzonkę. Aby się ukorzeniła, należy ją potraktować preparatem do ukorzeniania.

    Więcej o:

Skomentuj:

Miejsce dla araukarii chilijskiej [Porada eksperta]