Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Balkon, taras i rośliny doniczkowe w marcu. Kalendarz prac ogrodniczych

TEKST HANNA MASTERNAK, MAŁGORZATA SZYMCZYKIEWICZ

W marcu rośliny budzą się do życia. Potrzebują odżywienia, pielęgnacji, przesadzenia, więcej miejsca. Zadbajmy o nie, a na efekty nie trzeba będzie długo czekać

W marcu zaczynamy rozsadę kwiatów balkonowych
W marcu zaczynamy rozsadę kwiatów balkonowych
Fot. Shutterstock
CO ROBIMY NABALKONIE I TARASIE W MARCU

Podlewamy

Krzewy i byliny w pojemnikach nawadniamy regularnie. Dodajemy też do ziemi nawóz. Najwygodniejsze są mieszanki wolnodziałające.

Sadzimy

W pojemnikach możemy umieścić wczesne kwiaty znoszące chłody - bratki, pierwiosnki, stokrotki. W razie zapowiadanych przymrozków (poniżej -5°C) okrywamy je na noc papierem lub agrowłókniną. Na dzień, gdy temperatura się podniesie, okrycie zdejmujemy.

W doniczkach sadzimy bulwy begonii, kłącza kanny i karpy dalii. Ustawiamy je w jasnym miejscu w temperaturze 15-20°C. Do momentu sadzenia w skrzynkach zdążą wypuścić liście i zawiązać pąki, co przyspieszy ich kwitnienie.

Dbamy o rozsadę

Młode egzemplarze kwiatów balkonowych (pelargonii, fuksji, niecierpków) rozstawiamy jak najluźniej, aby nie wyciągały się nadmiernie. Regularnie je podlewamy i zasilamy nawozem wieloskładnikowym. Rośliny słabo rozkrzewione możemy jeszcze uszczykiwać, ale opóźni to trochę ich kwitnienie.

MARCOWE PRACE OGRODNICZE W DOMU

Przesadzamy

Kwiaty doniczkowe umieszczamy w nowych doniczkach (nieco większych) i w świeżej ziemi (jeżeli nie zrobiliśmy tego wcześniej). Roślinom potrzebna jest świeża ziemia, bo gwałtownie się teraz rozwijają. Przez dwa tygodnie po tym zabiegu roślin nie zasilamy.

Podlewamy

Wznawiamy podlewanie kaktusów i ustawiamy je w jak najjaśniejszym i ciepłym miejscu. Jeżeli dobrze przeszły okres spoczynku, niektóre powinny teraz zakwitnąć.

Nawozimy

Rośliny zaczynamy zasilać odpowiednią pożywką (do gatunków zielonych lub kwitnących). Można też zastosować granulowany nawóz wolno działający lub pałeczki nawozowe.

Rozmnażamy

Robimy sadzonki kwiatów doniczkowych, gdyż teraz dobrze się ukorzeniają. Umieszczamy je w mieszance torfu z piaskiem lub w wodzie, a po 2-3 tygodniach sadzimy w doniczkach.

Siejemy do pojemników nasiona żeniszka, szałwii i aksamitek i ustawiamy w jasnym niezbyt ciepłym (15-18°C) pomieszczeniu. Najlepszym podłożem do tego celu jest mieszanka przesianego przez sito torfu i piasku w proporcji 1:1.

CHOROBY I SZKODNIKI GROŹNE W MARCU

Wczesną wiosną oglądamy dokładnie drzewa i krzewy, sprawdzając, czy nie wystąpiły pęknięcia kory wywołane przemrożeniem lub inne uszkodzenia mrozowe. Rany, gdzie pękła kora, zabezpieczamy mieszaniną wosków (np. preparatem Tervanol PA). Najlepiej zasmarowywać je, gdy świeci słońce, przy temperaturze powyżej zera. Przemarznięte pędy usuwamy, a rośliny wzmacniamy odpowiednimi nawozami. Małe rany opryskujemy Topsinem M 500 SC.

Gdy pąki zaczną nabrzmiewać i temperatura wynosi 6-10°C, wykonujemy pierwsze opryski na choroby i szkodniki. Ich skuteczność zależy od bardzo dokładnego pokrycia cieczą całej rośliny. Zimujące stadia szkodników zwalczy opryskiwanie olejem parafinowym Promanal 60 EC lub Promanal 012 AL.

Kędzierzawość liści brzoskwiń i torbiel śliwy skutecznie zwalczymy środkiem Carpene 65 WP, a wiśnie ozdobne przed rakiem bakteryjnym zabezpieczy Miedzian 50 WP. Gdy na brzoskwiniach lub śliwach występuje rak bakteryjny, opryskujemy je tylko Miedzianem 50 WP, który zwalczy także torbiel i kędzierzawość.



Skomentuj:

Balkon, taras i rośliny doniczkowe w marcu. Kalendarz prac ogrodniczych