Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jesienią sadzimy rośliny cebulowe. Jak sadzić cebulki?

MAŁGORZATA WÓJCIK

Co zrobić, aby nasza rabata cebulowa wyglądała wiosną pięknie i efektownie? Oto kilka wskazówek.

Kwiaty cebulowe najlepiej sadzić w grupach. Im większych, tym lepiej
Kwiaty cebulowe najlepiej sadzić w grupach. Im większych, tym lepiej
Fot. Shutterstock
JAK KUPOWAĆ CEBULKI

We wrześniu i w październiku w centrach ogrodniczych i marketach znajdziemy cebule wielu gatunków roślin wiosennych. Wybierając je, zwróćmy uwagę na to, by nie miały zielonych, młodych kiełków (to znaczy, że już "ruszyły" i ten wysiłek trochę je nadwerężył, co utrudni ukorzenienie w podłożu). Przyjrzyjmy się, czy nie są uszkodzone lub zgniłe albo przesuszone i z plamami świadczącymi o chorobie grzybowej. Wybierajmy te największe, gdyż wyrosną z nich zdrowe i silne rośliny. Najlepiej, jeżeli cebule pochodzą z Polski lub Holandii (produkowane są tam w warunkach w podobnych do naszych), a nie z Azji lub Afryki.

KWIATY CEBULOWE NA RABACIE

Jeśli chcemy wiosną cieszyć się pełną barw rabatą z roślinami cebulowymi, musimy zaplanować ją już jesienią. Wrzesień i październik to czas na sadzenie cebul. Większość gatunków najlepiej rośnie w miejscach słonecznych lub lekko zacienionych i preferuje żyzną i przepuszczalną glebę (na ciężkim i podmokłym podłożu kwitną słabiej).

Miejsce, w którym będziemy sadzić cebule, trzeba porządnie odchwaścić i wyrównać. Pamiętajmy, że głębokość sadzenia cebul uzależniona jest od ich wielkości. Przyjmuje się, że głębokość otworu powinna równać się trzykrotnej wysokości cebuli.

Posadzone cebulki porządnie podlewamy. Na zimę możemy je zabezpieczyć dodatkowo agrowłókniną, warstwą kory lub gałązkami roślin iglastych.

Aby uzyskać naprawdę ciekawe efekty, rośliny cebulowe sadźmy w dużych grupach, po kilkanaście sztuk jednej odmiany. Z tyłu rabaty posadźmy gatunki wysokie - tulipany lub narcyzy, pośrodku - niższe hiacynty, szafirki, cebulice, puszkinie i przebiśniegi, a z przodu - niziutkie krokusy. Taką wiosenną kompozycję warto uzupełnić gatunkami jednorocznymi - bratkami, begoniami, niecierpkami czy pelargoniami, które będą kwitły przez całe lato.

W TRAWNIKU

Trawnik jak łąka pełna kwiatów wygląda pięknie. Aby uzyskać taki efekt najlepiej sadzić w dużych grupach cebulki wcześnie kwitnących kwiatów: krokusów, przebiśniegów, cebulic, tulipanów lub żonkili. Umieszczanie cebul w podłożu ułatwia sadzarka. Wiosną trawnik kosimy dopiero wtedy, gdy kwiaty przekwitną a ich liście zżółkną.

W POJEMNIKACH

Aby wiosną cieszyć się pięknymi donicami pełnymi krokusów, tulipanów czy hiacyntów, warto rozsadę przygotować jesienią. Donicę z cebulami zabezpieczamy przed mrozem, np. dołując i przykrywając agrowłókniną oraz gałązkami iglaków. Na balkonie można wstawić donicę do kartonu wypełnionego np. korą.

Kompozycję wiosenną z roślin cebulowych można również utworzyć w marcu lub kwietniu - z kupowanych w sklepach już kwitnących okazów, dostępnych w doniczkach różnej wielkości. Najlepiej wybierać takie, które mają sporo nierozwiniętych pąków. Kilka gatunków można umieścić w jednym dużym naczyniu. Doniczki, w których rosną, obsypujemy ziemią lub maskujemy korą albo mchem. Kiedy rośliny przekwitną, łatwo będzie je usunąć i wymienić na nowe, dopiero rozkwitające.



    Więcej o:

Skomentuj:

Jesienią sadzimy rośliny cebulowe. Jak sadzić cebulki?