Szukaj w serwisie Ponad 5000 artykułów

Sadzimy truskawki

Alicja Gawryś
03.08.2012 , aktualizacja: 03.08.2012 09:36
A A A Drukuj
Poletko z truskawkami warto wyściółkować słomą. Dojrzewające owoce mają sucho i nie gniją tak łatwo.

Poletko z truskawkami warto wyściółkować słomą. Dojrzewające owoce mają sucho i nie gniją tak łatwo. (Igor Borodin/Shutterstock)

Sierpień, to najlepsza pora na sadzenie truskawek i odnawianie ich starych kęp.
Sierpień to doskonała pora, by w ogrodzie założyć małą plantację truskawek, albo odmłodzić starą. A więc: sadzimy truskawki.

Truskawki są bylinami, czyli trwałymi roślinami zielnymi, które na zimę tracą liście. W ziemi pozostają korzenie, a tuż nad nią pąk (zwany serduszkiem), z którego na wiosnę wyrosną liście i kwiaty .

W sierpniu wegetacja truskawek wciąż trwa, dlatego młode rośliny, posadzone na przełomie lipca i sierpnia, zdążą się dobrze ukorzenić i przygotować do pierwszej zimy na nowym miejscu. Im wcześniej przystąpimy do tych zabiegów, tym lepiej, bo młode rośliny, posadzone w tym terminie, już w przyszłym roku mogą wydać owoce.

Jeśli będziemy zwlekać z sadzeniem do września, owoce będziemy jeść dopiero za dwa lata.

Sadzonki

Truskawki tworzą rozłogi, a na ich końcach małe rośliny, które w zetknięciu z podłożem szybko wytwarzają korzenie. Po odcięciu od rozłogów, mamy gotowe, ukorzenione sadzonki. To właśnie one stanowią materiał do rozmnażania truskawek. Jeśli wcześniej je przygotowaliśmy, teraz odcinamy je od roślin matecznych i sadzimy na zagonku.

Kto nie przygotował sadzonek we własnym zakresie, może je kupić u producenta w szkółce, w centrum ogrodniczym , albo zamówić przez internet. Sadzonki powinny być zdrowe (bez plam i innych uszkodzeń na liściach), mieć zwarty pokrój i ładnie wykształcone korzenie.

Przygotowujemy podłoże

Gleba dla truskawek powinna być dobrze uprawiona. Idealnie byłoby, gdyby właściciel ogrodu pomyślał o tym rok wcześniej i już ubiegłej jesieni przekopał grządkę z obornikiem. Jeśli tego nie zrobił, to teraz, bezpośrednio przed posadzeniem truskawek, powinien wymieszać glebę z dużą ilością kompostu.

Truskawki korzenią się głęboko, jeśli więc teren jest podmokły, zrezygnujmy z niego, albo usypmy dla truskawek podwyższony zagon z ziemi ogrodowej i kompostu.

Gdy gleba jest zwięzła, trzeba ją rozluźnić przez dodanie torfu, piasku lub dobrze przerobionego kompostu. Na zbyt piaszczystym podłożu, truskawki źle rosną, bo ono łatwo przesycha. Trzeba je wzbogacić w próchnicę i trochę gliny.

Jeśli na grządce rosną chwasty wieloletnie, takie jak perz lub podagrycznik, musimy je wyrwać wraz z kłączami. Aby na przyszłość ograniczyć rozwój chwastów, warto wyściółkować podłoże słomą. Inne rozwiązanie, to wyłożenie całego zagonka czarną agrowłókniną, która ogranicza dostęp światła do wyrastających chwastów, ale przepuszcza wodę. Robimy to przed posadzeniem truskawek.

Agrowłoknina i słoma nie tylko ograniczają wzrost chwastów, ale też dzięki nim owoce truskawek dojrzewają na suchym podłożu, co w dużym stopniu chroni je przed gniciem.

Sadzimy

Na przygotowanym zagonku wyznaczamy linie rzędów co 40-50 cm. W rzędach rośliny rozmieszczamy co 20-30 cm. W takiej rozstawie, na zagonku o powierzchni 10 m kw. zmieści się 80-100 roślin.

W agrowłókninie robimy otwory na sadzonki, nacinając ją na krzyż. Teraz kopiemy dołki pod każdą roslinę z osobna. Powinny być na tyle głębokie, by korzenie sadzonek zmieściły się w nich bez podwijania.

Jeżeli sadzonki podczas transportu trochę przeschły, trzeba je namoczyć.

Należy też zwrócić uwagę, by po posadzeniu sadzonki pąk (tzw. serduszko) znalazł się tuż nad powierzchnią ziemi. Gdy go przysypiemy, będzie się słabo rozwijał, a gdy będzie zanadto wystawał, może przemarznąć.

Rośliny po posadzeniu dokładnie podlewamy. Podczas najbliższych tygodni dbamy, by truskawki przez cały czas miały wilgotne podłoże. Ziemię regularnie odchwaszczamy.

Na jednym miejscu truskawki mogą rosnąć przez 3-4 lata. Potem plantację trzeba odmłodzić - wykopać rośliny, oddzielić młode, ukorzenione sadzonki, wyrosłe na rozłogach i posadzić je na nowym stanowisku.

Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

kalendrz

Kalendarz ogrodnika - sierpień

Wydarzenia ogrodnicze i porady na sierpień