Szukaj w serwisie Ponad 5000 artykułów

Sposoby na pozbycie się ślimaków w ogrodzie

Wojciech Słomka
29.06.2012 , aktualizacja: 29.06.2012 15:23
A A A Drukuj
W tym roku mój ogród opanowały ślimaki. Poradźcie coś, bo wszystko mi zjedzą! Anna Jaślar
Dla roślin największym zagrożeniem są ślimaki bezmuszlowe: pomrowy, pomrowiki i śliniki. Zjadają siewki, rozsadę, kwiaty i liście. Żerują nocą oraz w deszczowe dni. W dzień się kryją, więc trudno je zwalczyć. Najskuteczniejsze są metody mechaniczne: ręczne zbieranie ślimaków, likwidowanie ich kryjówek (np. stert kamieni), odchwaszczanie grządek, grabienie opadłych liści, regularne koszenie trawy. Można też spróbować ustawić pułapki. W tym celu do pojemnika wkopanego w ziemię wlewamy jasne piwo. Co kilka dni wyrzucamy złowione ślimaki i wlewamy świeże piwo. Kiedy ślimaków jest dużo, grządki obsypujemy trocinami, mączką dolomitową lub mieszaniną piasku z talkiem technicznym (1 kg piasku na 300-400 g talku). Po każdym deszczu zabieg powtarzamy.

Skuteczne jest także odstraszanie poprzez opryskiwanie roślin wyciągiem lub gnojówką z paproci narecznicy samczej i skrzypu polnego. Poza tym możemy opryskiwać ziemię roztworem ałunu, czyli siarczanu potasowo-glinowego (5 g tego środka rozpuszczamy w 1 l wody). Przy masowej inwazji ślimaków można użyć specjalnych preparatów. Skuteczne to: Ślimak-Stop 47 FG, Ślimakol 06 GB, Ślimax 04 GB, Mesurol Alimax 02 RB oraz Glanzit 06 GB. Rozprowadzamy je wokół roślin, unikając zabrudzenia liści.

Pamiętajmy też, że w walce ze ślimakami pomocne są żaby, jeże i ptaki.

Zobacz więcej na temat:

Komentarze (23)

Zaloguj się
 • avatar
 • avatar

  Gość: piękny ogród

  Oceniono 30 razy 16

  Masz ślimaki? Kup sobie kaczkę lub pisklęta i problem z głowy. A za 4 miesiące jak już zrobią swoje to nadziać jabłkami i do piekarnika. U mnie działa. Polecam!

 • avatar

  Oceniono 17 razy 13

  Ja zbieram skorupki jajek, susze je w piekarniku i potem drobno miele. Posypuje dookola roslin i dziala. Operacje trzeba powturzyc po deszczu.

 • avatar

  Gość: turkuć

  Oceniono 54 razy 8

  Ja mam dobry sprawdzony sposób ... . W ogródku mam zdjecia Niesiołowskiego ... To dziala! Ślimaki zawracają na działkę sąsiada .

 • avatar

  Gość: 123

  Oceniono 12 razy 8

  Kaczki sa niezawodne.
  Mozna tez zbierac slimaki do wiaderka z osolona woda.Piwo niestety wabi wszystkie slimaki z okolicy-wiec ich wizytom nie bedzie konca.
  Mozna slimaka posypac kilkakrotnie sola (bo o dziwo po pierwszym posypaniu zrzuca wierzchnie <ubranie> i dalej maszeruje do ogrodu.Trzeba wtedy powtorzyc posypanie. Ale najlepsza jest jednak slona woda w wiaderku

 • avatar
 • avatar

  Gość: ja

  Oceniono 10 razy 6

  mam inny sprawdzony i skuteczny sposób...ścieżki wokół grządek wysypałam drobnym piaskiem i ślimaki mają problemy żeby po tym przejść bo całe się oblepiają...same tam nie wchodzą :)

 • avatar

  Gość: marta

  Oceniono 6 razy 4

  mozna tez spryskac rozpuszczonym w wodzie morszczynem (KELP) Dziala jako swietny nawoz i odstrasza slimaki.

 • avatar

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX