Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Efektywne nawożenie roślin nawozami jednoskładnikowymi

red.

Często naszym roślinom brakuje w glebie tylko jednego składnika pokarmowego. Stosując nawozy wieloskładnikowe (tzw. uniwersalne) oprócz tego brakującego wprowadzamy do środowiska glebowego także inne pierwiastki. Te, które nie zostaną pobrane przez rośliny, uwsteczniają się do formy nieprzyswajalnej lub, co gorsza, zostają wymyte do wód gruntowych i innych cieków wodnych.

Superfosfat 20 - nawóz granulowany, przeznaczony do wszystkich roślin ogrodniczych, szczególnie na stanowiska ubogie w fosfor. Zawiera fosfor w formie dobrze rozpuszczalnej w wodzie i łatwo przyswajalnej przez rośliny. Opakowanie: 4kg
Superfosfat 20 - nawóz granulowany, przeznaczony do wszystkich roślin ogrodniczych, szczególnie na stanowiska ubogie w fosfor. Zawiera fosfor w formie dobrze rozpuszczalnej w wodzie i łatwo przyswajalnej przez rośliny. Opakowanie: 4kg
Fot. materiały producenta
Coraz częściej można spotkać na półkach sklepowych tzw. nawozy jednoskładnikowe, które zawierają w swoim składzie jeden lub dwa składniki pokarmowe. Ich główną zaletą jest precyzyjne zapewnienie roślinie brakujących pierwiastków, co wpływa na wyższą efektywność nawożenia. Takimi nawozami są typowe nawozy azotowe: saletrzak i siarczan amonu oraz nawozy potasowe - siarczan potasu i superfosfat.

Niedobory pojedynczych składników objawiają się różnymi zaburzeniami w wyglądzie rośliny. Aby zidentyfikować czego brakuje roślinom lub co im dolega, można skorzystać z porady ekspertów w firmach oferujących nawozy i środki ochrony roślin np. w firmie Target (target.com.pl).

Azot buduje,

Azot jest składnikiem budulcowym odpowiedzialnym za wzrost i rozwój rośliny. Nawozami azotowymi należy nawozić rośliny w pierwszych miesiącach sezonu wegetacyjnego, kiedy obserwuje się obfity wzrost tkanek i rozwój rośliny. Rośliny rosnące na glebach zasobnych w ten składnik cieszą oczy prawidłowymi przyrostami oraz pięknym zielonym kolorem. Azotem nawozimy praktycznie wszystkie rośliny z wyjątkiem nowalijek, którym należy racjonalnie dawkować azot.

Saletrzak jest uniwersalnym nawozem azotowym, który nie zakwasza gleby. Dlatego może być stosowany na wszystkich jej rodzajach. Ma stosunkowo szybkie i trwałe działanie. Zawiera 27,5 % azotu całkowitego oraz niewielkie ilości tlenku wapnia (3,5%) i tlenku magnezu (4%). Budowa chemiczna granulek nawozu pozwala na efektywniejsze pobieranie azotu do systemu korzeniowego rośliny.

Siarczan amonu W przeciwieństwie do saletrzaka zakwasza glebę. Dlatego jest bardziej polecany do stosowania w uprawie roślin kwasolubnych np. różaneczników, roślin iglastych czy też borówki amerykańskiej. Nawóz ten zawiera 21% azotu.

Potas transportuje i wzmacnia korzenie

Oprócz azotu rośliny wymagają do prawidłowego wzrostu i rozwoju także innych makroelementów, np. potasu. Potas odpowiada m.in. za transport składników pokarmowych, wody, bierze udział w procesach wzrostowych rośliny, wpływa także na wzmocnienie tkanek oraz kwitnienie i ukorzenienie się roślin.

Siarczan potasu jest bardzo popularnym i efektywnym nawozem potasowym. Zawiera 50% potasu oraz 18% siarki rozpuszczalnej w wodzie. Siarka jest bardzo ważnym składnikiem pokarmowym dla rośliny - stanowi składnik aminokwasów, białek i tłuszczów w których syntezie bierze także udział. Nawóz ten jest zalecany do uprawy roślin wrażliwych na niedobór siarki w glebie np. warzyw kapustowatych czy też czosnku.

Superfosfat jest kolejnym świetnym nawozem potasowym. Zawiera w swoim składzie 20% potasu. Nawóz ten jest szczególnie polecany do stosowania przedsiewnego, dzięki czemu rośliny szybciej się ukorzeniają.

Nawozy fosforowe należy stosować głównie jesienią np. przed przekopaniem grządek. Dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie nawozów fosforowych na trawnik we wrześniu - dzięki temu rośliny będą lepiej przygotowane do nadchodzącej zimy. Pamiętać należy także o dostarczeniu tego składnika winorośli, gdyż winorośl jest wrażliwa na niedobór tego składnika w glebie.

Nawozy fosforowe można także stosować po posadzeniu roślin. Dzięki temu roślina będzie mogła wykorzystać ten składnik na budowę nowych przyrostów korzeniowych.



    Więcej o:

Skomentuj:

Efektywne nawożenie roślin nawozami jednoskładnikowymi