Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zakładamy trawnik z rolki...

Piotr Syga

Coraz więcej osób decyduje się na trawnik z rolki. I nic dziwnego, bo nie ma szybszego sposobu na gęstą zieloną murawę i... poprawę nastroju ogrodnika.

Rolki trawy
Rolki trawy
Fot. Danuta Młoźniak

Na popularność trawnika z rolki wpływa z pewnością fakt, że darń, z której błyskawicznie powstaje gęsty jak aksamit zielony dywan, jest coraz łatwiej dostępna na naszym rynku. Producentów przybywa, konkurencja rośnie, a efektem są niższe ceny (ramka).

Jeśli już zdecydujemy się na trawnik z rolki, musimy podjąć decyzję, jaką darń kupić: uprawianą wcześniej w gruncie (odciętą od podłoża w odpowiednim momencie) czy na folii. Ta druga jest wprawdzie droższa, ale ma mocniejszy, nieuszkodzony w czasie odcinania system korzeniowy, dzięki czemu szybciej ukorzeni się w nowym miejscu. Łatwiejsze jest też jej układanie, gdyż rolki są lżejsze i bardziej odporne na rozerwanie. Mniej pracochłonna jest również późniejsza pielęgnacja ułożonego z nich trawnika.

 

GRUNT TO PODŁOŻE


Trawnik można układać od wiosny do jesieni, najlepiej w pochmurne i raczej chłodne dni. Gdy jednak jesteśmy zmuszeni rozwijać darń w upały, należy to robić o świcie, jak najszybciej po przywiezieniu rolek na teren działki. Jeśli jednak zaistnieje konieczność przechowania darni do następnego dnia, ułóżmy ją w zacienionym, zacisznym miejscu i przykryjmy cienką białą agrowłókniną, co zminimalizuje jej nagrzewanie się i wysychanie. Dotyczy to także rolek czekających na swoją kolej w czasie rozwijania trawnika. Pamiętajmy też, by zaraz po przywiezieniu zdjąć folię zabezpieczającą trawę w czasie transportu.

Przed rozłożeniem trawnika należy odpowiednio przygotować podłoże - tak samo troskliwie jak przed wysiewem nasion przy zakładaniu tradycyjnej murawy. Zadbajmy, żeby miało lekko kwaśny odczyn (pH ok. 6,5), było żyzne i dobrze utrzymujące wilgoć, ale jednocześnie przepuszczalne dla wody. Warstwa urodzajna powinna mieć przynajmniej 10 cm grubości. Jałową piaszczystą ziemię wzbogacamy próchniczną ziemią (w ostateczności substratami torfowymi). Mało przepuszczalne podłoże rozluźniamy gruboziarnistym piaskiem (w skrajnych wypadkach wykonujemy drenaż).

Po ułożeniu dociskamy trawę do podłoża, dokładnie ją wałując, zarówno wzdłuż, jak i w poprzek pasów. Na skarpach zabezpieczamy darń przed osuwaniem się, przybijając drewnianymi kołeczkami do podłoża. Krawędzie trawnika wykańczamy obrzeżami lub obsypujemy ziemią - wówczas nie będą przesychać.

 

PIELĘGNACJA MURAWY


Świeżo ułożony trawnik należy systematycznie podlewać - przez kilka pierwszych dni dość obficie, najlepiej rano lub wieczorem. Nie nawadniajmy murawy w słoneczne upalne godziny południowe, ponieważ może się zaparzyć, a potem zżółknąć i zgnić. Zarówno darń, jak i znajdujące się pod nią podłoże powinny być stale wilgotne, ale nie mokre.

W czasie ukorzeniania się trawy (mniej więcej przez miesiąc) starajmy się po niej zanadto nie deptać. Kiedy po kilku tygodniach trawnik bujnie się zazieleni, można przystąpić do jego koszenia. Regularne skracanie źdźbeł przyczyni się do ładnego zagęszczania murawy i ograniczy wzrost chwastów.

Trawnik założony wiosną można zacząć zasilać już wczesnym latem nawozem mineralnym (w dawce nieco mniejszej, niż zaleca producent). Nie jest to konieczne w przypadku bardzo żyznego podłoża, wcześniej wzbogaconego nawozami.

W następnych latach murawę z rolki pielęgnujemy tak samo jak każdy trawnik: regularnie podlewamy, strzyżemy, nawozimy i odchwaszczamy.

 

TRAWNIK Z ROLKI - KROK PO KROKU

 

Zakładamy trawnik z rolki. Przygotowanie podłoża

Fot. Flora Press

1. Ziemia, na której będziemy rozwijać rolki, nie może być zbita. Rozluźniamy ją więc, przekopując szpadlem lub glebogryzarką. Teren wyrównujemy, wybieramy kamienie, rozbijamy grudy. Wtedy darń nie będzie przylegać do ziemi i w dołkach nie będzie się gromadzić woda (w słoneczne dni doprowadza to do zaparzania się darni).

 

Trawnik z rolki. Wałowanie podłoża

Fot. Danuta Młoźniak

2. Odpowiednio przygotowane pod trawnik z rolki podłoże powinno być nie tylko starannie wyrównane, lecz również stabilne. Chodzi o to, by podczas chodzenia po nim nie zapadało się pod butami. Aby tego uniknąć, po przekopaniu i wyrównaniu należy je zagęścić poprzez wałowanie specjalnym ogrodowym wałem.

 

Trawnik z rolki. Układanie siatki chroniącej przed kretami

Fot. Danuta Młoźniak

3. Przed rozwinięciem rolek warto zainstalować zraszacze do automatycznego podlewania przyszłego trawnika. Najwyższy też czas pomyśleć o ochronie murawy przed kretami. W tym celu pod najżyźniejszą warstwą gleby (na głębokości 5-10 cm) umieszczamy specjalną plastikową siatkę z oczkami o średnicy ok. 2 cm.

Trawnik z rolki. Układanie murawy

Fot. Danuta Młoźniak

4, Ziemię podlewamy i rozwijamy na niej rolki, ściśle jedną obok drugiej i naprzemianlegle (jak panele w podłodze). Przed rozwinięciem każdej rolki płytko spulchniamy ziemię grabiami lub radełkiem gwiazdkowym, dzięki czemu trawa szybciej się ukorzeni. Układając pasy, nie naciągajmy ich, lecz pozostawmy luz, gdyż wysychając, skurczą się (nadmiar odetniemy potem ostrym nożem).

 

INFO


- Za metr kwadratowy trawnika z rolki trzeba zapłacić od 4 do 13 zł. Najtańsze są darnie otrzymywane metodą odcięcia od gruntu. Więcej kosztują te uprawiane przez producenta na folii.

- Na małych powierzchniach trawnik przeważnie układamy ręcznie. Do tego celu najlepsze są pasy darni o wym. 40 x 250 cm i 50 x 200 cm. Kupujemy je w postaci rolek ułożonych na paletach (na każdej mieści się do 50 m2 trawnika). Większość producentów oferuje również transport.

- Decydując się na darń odcinaną z gruntu, lepiej wybrać płaty wzmocnione siatką biodegradowalną, gwarantującą większą trwałość. Zwróćmy też uwagę, czy nie są przesuszone, lecz równomiernie wilgotne (warto to sobie zastrzec przy zamawianiu).

- Dobrze ułożona murawa z rolki przypomina jednorodny zielony dywan. Wyschnięte brzegi poszczególnych pasów darni, tworzące na nim wzór szachownicy, świadczą o błędach popełnionych w czasie rozwijania trawnika.

    Więcej o:

Skomentuj:

Zakładamy trawnik z rolki...