Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Krwawnik - cenne ziele, piękny kwiat

Tekst: Małgorzata Wójcik

Dziko wyglądające krwawniki nadają się idealnie na suche i silnie nasłonecznione miejsca w głębi dużego ogrodu. Nie trzeba o nie specjalnie dbać, szybko się rozrastają i kwitną właściwie przez całe lato

Purpurowy krwawnik 'Cerise Queen' kwitnie od czerwca do października
Purpurowy krwawnik 'Cerise Queen' kwitnie od czerwca do października
Fot. www.dobrepole.pl
Niepozornie wyglądający krwawnik pospolity (Achillea millefolium), rosnący prawie w całej Polsce przy drogach i na suchych łąkach jako roślina lecznicza, znany był już w starożytności. Mało kto wie, że w czasach wojny trojańskiej Grecy leczyli tym zielem rany swoich żołnierzy. Oczywiście dziś również wykorzystywane są właściwości tych roślin - wyciągi z kwiatów, ziela czy liści działają odkażająco, rozkurczowo i moczopędnie. A sok z liści i świeżego ziela to lek zapobiegający krwotokom.

Drobne kwiaty krwawników zebrane w szerokie i płaskie kwiatostany są bardzo trwałe i osadzone na sztywnych łodygach. Z powodzeniem można je więc wykorzystywać nie tylko w ogrodach, ale i do tworzenia bukietów, także suchych.

Im mniej, tym lepiej

Dzięki swoim niewielkim wymaganiom krwawniki świetnie radzą sobie na silnie nasłonecznionych ogrodowych rabatach. Choć tolerują właściwie każdy rodzaj gleby, najlepiej rosną na podłożu piaszczystym, jałowym i suchym. Doskonale przystosowane są do okresów suszy - ich liście są drobne i mają ciemnozieloną barwę, a całą roślinę pokrywają delikatne szarawe włoski.

Krwawniki są całkowicie odporne na mrozy. Kwitną przez całe lato, zazwyczaj od czerwca do września. Trzeba jednak uważać, by nie zdominowały pozostałych roślin, gdyż potrafią bardzo szybko się rozrastać za pomocą mocnych kłączy.

W dobrym towarzystwie

Kępy krwawników najlepiej prezentują się w naturalistycznych kompozycjach. Ładnie wyglądają w towarzystwie lawendy wąskolistnej, perowskii łobodolistnej, kocimiętki Faassena, róż (rabatowych, piennych i okrywowych) bądź złocistych rudbekii. Odmiany krwawników o kolorowych kwiatach można przeplatać z ciemnoniebieskimi ostróżkami, fioletową szałwią, jasnożółtą dziewanną lub pustynnikami, zielonkawożółtym przywrotnikiem i delikatnymi trawami ozdobnymi. Efektownym tłem dla odmian żółtych i białych może być wielobarwna grupa wysokich, zwiewnych kosmosów.

Aby kompozycja z krwawnikami była efektowna przez cały sezon, brzeg rabaty można obsadzić srebrzystymi starcami lub niskimi odmianami rozchodników. Dla kontrastu warto także zestawiać krwawniki z żurawkami o bordowych liściach bądź niziutką, szybko rozrastającą się dąbrówką rozłogową 'Atropurpurea' kwitnącą na niebieski kolor. Podobne do krwawników warunki znosi też wiele krzewów: jałowce, berberysy, pięciorniki. Pod roślinami ładnie prezentować się będzie warstwa jasnoszarego żwiru.

Kolorowe baldachy

Kwiaty większości gatunków i odmian krwawników są bardzo małe i zebrane w płaskie baldachogrona. Najwięcej ciekawych odmian ma kwitnący na biało krwawnik pospolity. Rośliny dorastają najczęściej do 60 cm. Ciekawą jasnopomarańczową barwą wyróżnia się odmiana 'Terracota'. Na ciemnoróżowo kwitną krwawniki 'Cercise Queen' oraz 'Fanal'. Najciemniejsze to 'Paprika' - czerwony z żółtym środkiem, oraz 'Feuerland' - rdzawy z żółtym środkiem. Godną uwagi grupą jest mieszanka 'Colorado'. W jej obrębie znajdziemy rośliny kwitnące zarówno na jasnoróżowo, czerwono, brzoskwiniowo, jak i żółto czy biało.

Dość nietypowe dla krwawnika intensywnie żółte kwiaty ma odmiana 'Moonshine'. Nieco jaśniejsze są dwa inne gatunki - krwawnik tarczowaty (Achillea clypteolata) o szarym ulistnieniu, osiągający jedynie 50 cm wysokości, oraz krwawnik wiązówkowaty (A. filipendulina) 'Parkers Varietat'. Ten ostatni ma kontrastujące z kwiatami ciemnozielone liście i może osiągnąć nawet 120 cm wysokości. Dobrze sprawdza się jako tło rabaty bylinowej lub żwirowej.

Odmieńcy

Zwarte kępy o wysokości ok. 60 cm tworzy krwawnik syberyjski (A. sibirica var. camtschatica). Różni się on nieco ulistnieniem i budową kwiatów od krwawnika pospolitego. W polskich szkółkach znaleźć można jego niewysoką (60 cm) odmianę 'Love Parade' o delikatnych jasnoróżowych kwiatach. Na suchej łące kwietnej sprawdzi się także biały krwawnik kichawiec (A. ptarmica). Podobnie jak jego kuzyni rozrasta się za pomocą podziemnych kłączy i osiąga wysokość 60 cm. Ładnie wygląda w kompozycji z innymi kolorowymi bylinami.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail:

    Więcej o:

Skomentuj:

Krwawnik - cenne ziele, piękny kwiat