Perukowce - krzewy dla niecierpliwych

Piotr Banaszczak
27.06.2011 11:49
A A A
Perukowce nade wszystko wymagają słonecznych miejsc, inaczej słabo kwitną i niezbyt obficie owocują

Perukowce nade wszystko wymagają słonecznych miejsc, inaczej słabo kwitną i niezbyt obficie owocują (Fot. Liliana Sokołowska)

Perukowców nie sposób pomylić z innymi krzewami. Każdego lata pokrywa je gęsta mgiełka, którą trudno zdefiniować - czy to kwiaty, czy owocostany, a może jeszcze coś innego?
Ze względu na oryginalność cech ozdobnych i nieduże wymagania perukowiec podolski (Cotinus coggygria) to całkiem popularny krzew. Przy okazji rośnie szybko, co dość skutecznie zaspokaja niecierpliwość dzisiejszych właścicieli ogrodów. Dodatkowo jego czerwono- i żółtolistne odmiany mają tak intensywną barwę liści, że rzucają się w oczy każdemu, kto ceni mocne barwne zestawienia.

Z czego ta peruka?

Krzewy dorastają do 3-5 m wysokości i osiągają taką samą szerokość. Są nieregularne, luźno rozgałęzione. Pędy młodych okazów są skierowane głównie do góry; z wiekiem rośliny zaczynają się pokładać i stają się coraz szersze. Ich liście mają 3-8 cm długości i zmienny kształt, od odwrotnie jajowatego do eliptycznego. Są jasnozielone i matowe; przypominają w dotyku papier. W końcu maja na szczytach pędów pojawiają się żółtawe, luźne i wyprostowane wiechy drobnych kwiatów. Po przekwitnięciu owocostan się rozrasta (mimo niewielkiej liczby zawiązujących się owoców) do rozmiarów pokaźnej porcji waty cukrowej. Utworzony jest głównie z wydłużających się szypułek przekwitłych kwiatów pokrytych długimi, puszystymi włoskami i przybiera kolor jasnozielony, a w miejscach nasłonecznionych - łososiowy lub różowy. We wrześniu owocostany powoli zaczynają zasychać i się rozpadać. W naturze takie fragmenty z czarnymi i suchymi owocami rozwiewa wiatr. Jest to bardzo skuteczna metoda rozsiewania się na otwartych przestrzeniach; rosnące na naturalnych stanowiskach perukowce występują we wschodniej części regionu śródziemnomorskiego i na wschód od niego aż do Chin, czyli głównie na terenach, gdzie lato jest suche i upalne.

Dzieci słońca

Perukowce nade wszystko wymagają słonecznych miejsc, inaczej słabo kwitną i niezbyt obficie owocują. Dobrze radzą sobie na suchych stanowiskach i na niezbyt żyznej glebie, tworzą bowiem rozległy system korzeniowy. Trzeba pamiętać, że takie korzenie utrudniają, czy wręcz uniemożliwiają przesadzanie starszych egzemplarzy. Rośliny preferują gleby wapienne, choć nie są pod tym względem wybredne. Wytrzymują warunki wielkomiejskie. Nie wymagają cięcia (zbyt silne skutkuje wyrastaniem pionowych przyrostów). Pamiętajmy, że im cieplejsze stanowisko, tym obfitsze kwitnienie. Podczas bardzo mroźnych zim przemarzać mogą najmłodsze przyrosty, szczególnie w najchłodniejszych częściach kraju i na ciężkich, wilgotnych glebach. W ogrodzie perukowce nadają się do uzupełniania kompozycji z krzewów i drzew. Tworzą ładne tło rabat bylinowych. Dodają kompozycjom lekkości i stanowią długotrwały, mocny akcent, szczególnie latem, gdy kwitnie mało krzewów. Najlepsze efekty kolorystyczne daje sadzenie odmian czerwonolistnych. Pokrywające się mgiełką owocostanów okazy stanowią duży kontrast dla większości krzewów, dobrze wyglądają więc w każdym towarzystwie.

Zielone czy czerwone

Naturalna forma perukowca ma stonowany kolor owocostanów, od seledynowego do ciemnoróżowego. Odmiany prezentują tu nieco większą skalę. Najpospolitsza z nich to 'Royal Purple' o bardzo ciemnych, purpurowych lub prawie czarnych liściach. Jej owocostany są rudawe. Wcześniej żółte kwiaty wyraźnie kontrastują z ciemnym listowiem. Odmiana ta rośnie nieco wolniej od czystego gatunku. Formą pośrednią jest perukowiec 'Rubrifolius' (inaczej 'Foliis Purpureis') o liściach purpurowych wiosną, a później stopniowo zieleniejących, i ciemnoróżowych kwiatostanach. Najmniej purpury ma w sobie odmiana 'Purpureus', której liście są zielone; tylko owocostany są barwy ciemnoróżowej. W ostatnich latach popularna stała się odmiana 'Young Lady'. Odróżnia się ona od formy dzikiej wyjątkowo obfitymi wiechami w jasnołososiowym kolorze. Inna godna polecenia roślina to perukowiec Golden Spirit 'Ancot' o żółtych liściach. Wygląda naprawdę bardzo efektownie, choć młode okazy w czasie srogich zim nieraz przemarzają (odporniejsza wydaje się odmiana 'Rubrifolius').Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładZobacz także

e-ogrody na wideo

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX