Tulipanowiec, urodziwy olbrzym

Tekst Piotr Banaszczak, kierownik Arboretum w Rogowie
21.03.2011 00:00
A A A
Kwiaty tulipanowca są piękne i mają formę zbliżoną do kwiatów tulipana, ale ukryte wśród liści wysoko w koronie drzewa zwykle nie rzucają się w oczy

Kwiaty tulipanowca są piękne i mają formę zbliżoną do kwiatów tulipana, ale ukryte wśród liści wysoko w koronie drzewa zwykle nie rzucają się w oczy (Fot. Arkadiusz Ścichocki / AG)

Jest drzewem o intrygującej nazwie, egzotycznym wyglądzie, szybkim tempie wzrostu i małych wymaganiach. Tulipanowiec ma same zalety, warto więc bliżej go poznać
Nie jest w żaden sposób spokrewniony z tulipanem, ale jego kremowożółte lub kremowo-zielone kwiaty z pomarańczową plamką na płatkach kształtem i wielkością zbliżone są do kwiatów tulipanów - stąd właśnie wywodzi się nazwa "tulipanowiec". Na zdjęciach kwiaty te wyglądają atrakcyjnie, jednak zwykle ukrywają się wysoko w koronie i pojawiają się dopiero kilkanaście lat po posadzeniu rośliny (u okazów rozmnażanych z nasion nawet po 20-30 latach). Tulipanowiec jest za to bliskim kuzynem magnolii. Trochę dziwny to kuzyn, bo mało podobny. Najbardziej różni się wzrostem. Magnolie wielkie nie są, a tulipanowce - owszem. Osiągają ponad 30 m, i to w dość szybkim tempie. W naturze rosną w Ameryce Północnej i w Chinach.

Zobacz piękne tulipanowceUroda w liściach ukryta

Wyjątkowo oryginalne liście tulipanowca stanowią jego znak rozpoznawczy. Duże blaszki o średnicy 15-20 cm są prawie kwadratowe w zarysie. Mają ścięte lub wykrojone wierzchołki z dwiema zaostrzonymi klapami po każdej stronie. Liście młodych okazów są często o wiele większe, a ich klapy są mocniej powcinane. Uwagę zwraca także ich jasnozielony kolor z lekkim seledynowym odcieniem. Jesienią przybierają przepiękną soczyście żółtą barwę. Gdy liście już opadną, na gałęziach pozostają owoce przypominające kształtem szyszki, które stopniowo się jednak rozpadają.

Ładną odmianą jest 'Aureomarginatum'. Ma żółte liście z dużą, nieregularną zieloną plamą pośrodku. Wysokością i sylwetką przypomina dziką formę tulipanowca. Natomiast całkowicie żółtymi blaszkami liściowymi charakteryzuje się tulipanowiec 'Jackson'.

Szybko rosnący olbrzym

Tulipanowiec amerykański (Liriodendron tulipifera) to jedno z najwyższych drzew liściastych we wschodniej części USA. Porasta tam doliny rzek i wilgotne górskie zbocza. Za młodu sylwetka drzewa jest piramidalna lub jajowata, z wiekiem się zmienia - bywa wąska lub bardziej rozłożysta; z reguły jest owalna, o kształcie nieco zbliżonym do topoli.Roczne przyrosty tulipanowca, szczególnie za młodu, są imponujące - po 40-50 cm! Trzeba tylko sprawdzać, czy drzewo utrzymuje zgrabną sylwetkę i przycinać pędy rosnące w niewłaściwym kierunku lub zbyt nisko. Nie należy z tym zwlekać, bo gałęzie szybko grubieją i mogą się później długo zabliźniać.

Staranne cięcie jest szczególnie ważne w przypadku młodych, świeżo posadzonych roślin uszkodzonych po mroźnych zimach. Gdy przemarznie wierzchołek, u nasady drzewa wyrasta kilka silnych pędów. Trzeba wtedy usunąć boczne gałęzie i pozostawić tylko jeden najsilniejszy pęd, który stanie się przewodnikiem. W przeciwnym razie drzewo zniekształci się i po kilku latach trudno będzie przywrócić mu zgrabną sylwetkę. Na szczęście kilkumetrowe tulipanowce są już w pełni odporne na mrozy.

Z racji osiąganych rozmiarów tulipanowce amerykańskie nadają się tylko do dużych ogrodów i parków. Można obsadzać nimi szerokie aleje lub sadzić je pojedynczo. Mają jednak dość kruche i łamliwe gałęzie, zatem nie powinny rosnąć w pobliżu parkingów czy budynków. Jeśli zapewnimy drzewu dużo miejsca i nie będziemy podcinać dolnych gałęzi, w czerwcu wśród liści dostrzeżemy oryginalne kwiaty.

W skali mikro

Dla właścicieli małych ogrodów, którzy marzą o posiadaniu tulipanowca, hodowcy stworzyli odmianę 'Ardis' - miniaturkę o drobnych liściach i gęstym pokroju. Z kolei wysokim wzrostem, ale bardzo wąskim pokrojem charakteryzuje się odmiana 'Fastigiatum', która z daleka trochę przypomina dąb szypułkowy 'Fastigiata'. Doskonale nadaje się także do nasadzeń alejowych.

Gatunkiem poszukiwanym przez wielu kolekcjonerów jest tulipanowiec chiński (Liriodendron chinense). Drzewo to ma nieco większe i bardziej powcinane liście niż tulipanowiec amerykański, jednak osiąga skromniejsze rozmiary, a jego kwiaty są zielonkawe. Wadą tego gatunku jest wrażliwość na mróz, można więc go sadzić jedynie w najcieplejszych regionach kraju. W Polsce nie jest dostępny w handlu.

Zobacz także:

Klon palmowy

Magnolie - krucha uroda, orientalny wdzięk

Zobacz także

e-ogrody na wideo

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX