Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Begonia - liście jak obrazy. Kwiaty doniczkowe

Alicja Gawryś

Wzorzyste liście begonii nie ustępują urodą pięknym kwiatom, a mają nad nimi tę przewagę, że możemy je podziwiać przez cały rok.

Begonia rex
Ten mieszaniec powstał ze skrzyżowania begonii królewskiej z B. metallica
Fot. Wiesław Gawryś
Trzeba przyznać, że uroda begonii o dekoracyjnych liściach jest nieco staromodna. Rośliny te mają wdzięk eleganckich dam, które najchętniej rezydują na salonach. Najlepiej się czują samotnie na stoliku czy komodzie w pobliżu okna, gdzie nikt ich nie potrąca i nie naraża na połamanie.

Zobacz różne kolory begonii



Rozpostarte szeroko

Spośród kilkunastu odmian uprawianych dla pięknych liści większość osiąga wysokość najwyżej 30-50 cm, za to rozrasta się poziomo. Rośliny te mają krótkie grube pędy, które płożą się po ziemi i są gęsto pokryte szerokimi, nieco skośnymi liśćmi. Latem pośród nich pojawiają się bukieciki drobnych kwiatów na cienkich łodyżkach. Najbardziej popularna w tej grupie jest begonia królewska (Begonia rex), słynąca z oryginalnych wzorów na liściach. Tworzą je plamy ciemnej zieleni, brązu, purpury, fioletu, różu i połyskującego srebra. Dodatkowy efekt powstaje dzięki wyrazistym nerwom, włoskom i zgrubieniom na blaszkach. U niektórych odmian liście osiągają długość aż 30 cm, czasem mają ciekawy zarys i na przykład... przypominają ślimaka. Pędy wielu okazów osiągają do pół metra długości i nieco zwieszają się z doniczki. Ta rodowita mieszkanka Półwyspu Indyjskiego posłużyła hodowcom do krzyżowania z innymi gatunkami. Efekty możemy podziwiać w postaci mieszańców o oryginalnych liściach. U niektórych blaszki połyskują metalicznie, u innych mają powcinane brzegi. Chociaż mieszańce mają skromniejszą szatę od begonii królewskiej, często są od niej bardziej odporne na niekorzystne warunki. Begonia Massona (B. massoniana - zobacz zdjęcie) ma także krótkie (25-30 cm) pędy, wyróżnia się jednak oryginalnymi,

20-centymetrowymi liści, pokrytymi brodawkami oraz delikatnymi włoskami. Latem zdobią ją także drobne zielonkawe kwiaty. Gorąca meksykańska uroda to atut begonii Bowera (B. boweri). Jej liście, długości 15 cm, pokryte są zielono-brązową mozaiką i zakończone kocimi "wąsami". Latem unosi się nad nimi chmurka białych kwiatów, wyrastających na cienkich pędach. Odmiana 'Tiger' ma jeszcze ciekawsze zabarwienie.

Wysokie i smukłe

Jeśli nie mamy zbyt wiele miejsca w domu, lepiej wybierzmy jeden z gatunków o smukłym pokroju, np. begonię plamistą (B. maculata). Pochodzi z Brazylii. W domu mogłaby dorosnąć do sufitu, gdybyśmy nie skracali jej pędu. Wzrok przyciągają jej nakrapiane liście. Inna Brazylijka - begonia koralowa (B. corallina), ma wysmukłe,

20-centymetrowe liście, pokryte srebrzystymi kropkami. W domu osiąga wysokość 1,5 m.

Okazałe

Dla niektórych begonii trzeba zarezerwować we wnętrzu sporą przestrzeń. Potrafią rozrosnąć się mocno wszerz oraz w górę, a urodę ich liści warto przecież wyeksponować. Begonia barszczolistna (B. heracleifolia) odznacza się mięsistymi liśćmi długości do 20 cm. Mają powcinane brzegi i błyszczące blaszki. Liście jeszcze bardziej imponującej wielkości, (ok. 30 cm) możemy podziwiać u begonii rącznikolistnej (B. ricinifolia). Oba gatunki mogą dorastać do wysokości ponad jednego metra.

Gdy begonia zachoruje



W pełnym komforcie

Światło Begonie o dekoracyjnych liściach najlepiej się czują w miejscach ze światłem rozproszonym. Jeśli jest go za mało, rośliny się wyciągają, a wzory na ich liściach bledną. Gdy narazimy je na zbyt silne promienie, blaszki liściowe brązowieją.

Temperatura Begonie potrzebują ciepła przez cały rok. Dobrze rosną w temperaturze pokojowej. Zimą odpowiada im 18-20oC. Długie okresy chłodu powodują utratę liści, a rośliny łatwo chorują.

Woda Latem podłoże podlewamy w taki sposób, by było stale wilgotne. Zimą znacznie ograniczamy nawadnianie. Używamy wody miękkiej (np. przegotowanej), o temperaturze pokojowej. Wlewamy ją na podstawkę.

Powietrze Begonie lubią, gdy jest wilgotne, jednak spryskiwanie liści może im szkodzić. Dlatego doniczki warto umieścić na podstawce z warstwą kamyków i niewielką ilością wody na dnie.

Przesadzanie Młode okazy przesadzamy co roku. Starszym wystarczy przeprowadzka co 2-3 lata. Używamy ziemi przepuszczalnej, z dużą zawartością włóknistego torfu (np. ziemi do paproci), o odczynie lekko kwaśnym (pH 5-6,5).

Inne zabiegi Starannie wycinamy zaschnięte liście. Nadmiernie wybujałym begoniom skracamy pędy. Zakurzone liście czyścimy pędzelkiem.

Trzy sposoby na rozmnażanie



Zobacz także:

Begonie - czym nas czarują

Anturium, azalia, begonia - piękne, lecz trujące rośliny

Fiołek afrykański

Skomentuj:

Begonia - liście jak obrazy. Kwiaty doniczkowe