Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wiosenne kwiaty w domu i ogrodzie. Kiedy sadzi kwiaty wiosenne?

Katarzyna Bellingham

Wiosenne kwiaty - zaprośmy je do ogrodu, bo po długiej zimie tęsknimy do kolorów. Wiosna zazwyczaj rozkwita w ogrodach drobnymi kwiatkami krokusów, młodziutkimi pędami paproci oraz pękatymi pąkami drzew. Pamiętajmy więc, aby projektując nowy ogród lub tworząc trwałą kompozycję roślinną w donicach na tarasie lub balkonie zawsze pamiętać o włączeniu kwiatów cebulowych i innych wcześnie kwitnących roślin.

Tulipany i narcyzy posadzone na cieniutkim paseczku gleby wzdłuż płotu wyglądają przepięknie, zamieniają zwykły trawnik w ciekawe i prawdziwie wiosenne miejsce
Tulipany i narcyzy posadzone na cieniutkim paseczku gleby wzdłuż płotu wyglądają przepięknie, zamieniają zwykły trawnik w ciekawe i prawdziwie wiosenne miejsce
Fot. Katarzyna Bellingham

Pierwsze wiosenne kwiaty

Jeśli chcemy mieć ogród pełen kwiatów już od wczesnej wiosny, pamiętajmy o takich roślinach jak:
 
Rannik zimowy (Eranthis hyemalis) - pojawia się jako pierwszy.Te niewielkie rośliny przebijają się przez topniejący śnieg, by w ciepłe dni otworzyć ku słońcu swe złociste kwiaty. Wspaniale wyglądają pod krzewami kwitnących o tej porze oczarów, tworząc z nimi przepiękny wczesnowiosenny duet. Dzięki licznym nasionom ranniki szybko się rozprzestrzeniają, tworząc malownicze grupy.

Tulipany - każdy z nas je uwielbia, szczególnie sadzone w większych grupach. Różnorodność ich form oraz kolorów jest fascynująca, jesienią starajmy się więc posadzić jak najwięcej odmian, aby wiosną cieszyć się ich pięknem. Ciemne barwy odmiany "Queen of the Night", czysta biel "Purissima" czy pełne kwiatostany "Angelique" - w zależności od odmian, tulipany mogą zdobić rabaty oraz donice od marca do czerwca.

Pachnące hiacynty - które sadzimy w miejscach nasłonecznionych. Najpiękniej wyglądają odmiany o mocnych barwach. Dla kontrastu kolorów wśród hiacyntów posadźmy pomarańczowe lub czerwone szachownice cesarskie, a także dwuletni lak pachnący i złoto-żółte narcyzy. Jeśli wolne miejsca pomiędzy kwiatami wypełnimy zimozielonymi krzewami takimi jak lawenda lub bukszpan (najlepiej formowany w kulę lub stożek) - rabata będzie wyglądać ciekawie już w kwietniu.

Spóźnialscy, którzy zapomnieli jesienią posadzić cebulki roślin kwitnących wiosną mają jeszcze szansę nacieszyć się wiosennymi kwiatkami typu narcyz, szafirek, hiacynt czy tulipan. W sklepach i hurtowniach ogrodniczych czy na targu można wiosną kupić podrośnięte rośliny cebulowe, które są nieznacznie droższe niż same cebulki kupowane jesienią. Sadząc je po rozmrożeniu się gleby w ogrodzie lub do donic bądźmy ostrożni, aby nie uszkodzić ich młodych korzonków. Podrośnięte cebulki powinny się jednak świetnie przyjąć i cieszyć oko przez wiele sezonów. Pamiętajmy także, że pod koniec marca zaczynamy sadzić w ogrodzie na rabatach oraz w donicach i skrzyniach balkonowych cebulki roślin kwitnących latem czyli mieczyki, dalie oraz lilie.
 
 
Ciemierniki -cez wątpienia jednymi z najefektowniejszych wczesnowiosennych roślin są ciemierniki (Helleborus) o eleganckich kwiatach i dekoracyjnych, dłoniasto podzielonych zimotrwałych liściach. Ich odporne na śnieg i mroźne wiatry kwiaty zdobią rabaty już od lutego. Najczęściej spotykany w ogrodach ciemiernik biały (Helleborus niger) może zakwitnąć nawet przed Bożym Narodzeniem. Wspaniałe kwiaty o szerokiej gamie odcieni zielonkawej żółci, różu, fioletów i purpury znajdziemy pośród odmian ciemiernika ogrodowego (Helleborus x hybridus). Jego zwieszające się kwiaty po odwróceniu do góry często ukazują wnętrze ozdobione misternym rysunkiem purpurowych kropek.

W cieplejszych rejonach kraju udają się bardzo dekoracyjne i pokaźne (50-100 cm) gatunki z Europy Południowej - ciemiernik błękitnawy (Helleborus lividus) i ciemiernik korsykański (Helleborus argutifolius) o licznych zielonkawych kwiatach (bywa ich aż 30 na jednej łodydze) wyrastających pośród wielkich, skórzastych, mocno piłkowanych liści.

Kwitną już na przedwiośniu i można sadzić je zarówno na rabatach, jak i w skrzyniach oraz donicach balkonowych. Jednym z częściej spotykanych gatunków ciemiernika w naszych ogrodach jest ciemiernik biały (Helleborus niger), który posiada dużą odporność na chłody i zdolność do bardzo wczesnego wykształcania pąków. Na wczesnowiosennej rabacie warto również posadzić ciemiernika korsykańskiego (Helleborus argutifolius), który jest okazałą rośliną, dorastającą do 60 - 70 cm. Jego znakiem szczególnym są kwiaty o jasnozielonym kolorze.
 

Nazwy wiosennych kwiatów białych

  • Wraz pierwszym podmuchem ciepła pojawiają się także śnieżyczki Elwesa (Galanthus elwesii). W odróżnieniu od naszych rodzimych śnieżyczek zwanych przebiśniegami (Galanthus nivalis) nie tylko wcześniej zakwitają, ale są także znacznie bardziej okazałe. W niskich temperaturach panujących wczesną wiosną ich kwiaty długo się utrzymują. Drobniejsze, ale bardzo urokliwe krajowe przebiśniegi pojawiają się nieco później niż ranniki. Dla wielu z nas to znak, że wiosna przyszła już na dobre. Zachwycają śnieżną bielą drobnych kwiatów poruszających się przy każdym podmuchu wiatru.
  • Razem z przebiśniegami zakwitają podobne do nich, lecz bardziej okazałe śnieżyce wiosenne (Leucojum vernum) o białych dzwonkowatych kwiatach. Z czasem oba gatunki tworzą większe kępki, które zaraz po kwitnieniu warto podzielić i rozsadzać, żeby w kolejnych latach móc cieszyć się całymi łanami kwiatów.

Wiosenne kwiaty : niebieskie, fioletowe i żółte

  • Potem przychodzi czas na kobaltowoniebieskie cebulce syberyjskie (Scilla siberica) i fioletowe śnieżniki lśniące (Chionodoxa lucillae), które swym świeżym i mocnym kolorem ożywiają ogród. Rośliny te lubią "uciekać" z rabat, spontanicznie pojawiając się na trawnikach, pod drzewami i w żywopłotach.
  • Intensywnym jasnofioletowym kolorem kwiatów przyciągają uwagę także przylaszczki (Hepatica nobilis), które w kwietniu pod leszczynami tworzą nieraz rozległe skupiska, oraz fioletowo-czerwone miodunki (Pulmonaria), a także wdzięczne, puchate sasanki (Pulsatilla vulgaris), wokół których uwijają się pierwsze pszczoły i trzmiele.
  • Na obrzeżach ogrodów i w zaroślach masowo zakwitają złocie żółte (Gagea lutea), ziarnopłony wiosenne (Ficaria verna) oraz kokorycze (Corydalis).

Wiosenne kwiaty pnącza

Wcześnie kwitnące pnącza - najwdzięczniejsze są powojniki alpejskie oraz powojniki górskie w odmianach 'Rubens' o ciemnopurpurowych młodych liściach lub 'Elizabeth' o różowych kwiatach i purpurowoczerwonych liściach. Są one bardzo ozdobnymi, silnie rosnącymi i obficie kwitnącymi roślinami, które z powodzeniem możemy uprawiać na terenie całej Polski.
 

Wiosenne krzewy

Krzewy kwitnące wiosną - szczególnie te, których kwiaty wykształcają się jeszcze przed rozwojem liści. Ciekawym przykładem jest kalina Burkwooda (Viburnum burkwoodii), która ma kuliste, pięknie pachnące, białoróżowe kwiatostany wielkości do 8 cm. Ze względu na zapach warto sadzić ją blisko uczęszczanych ścieżek lub miejsc, gdzie lubimy usiąść w słoneczny, wiosenny dzień. Kalina Burkwooda dobrze rośnie w miejscach zacisznych, na glebie żyznej i przepuszczalnej również w donicach na tarasie czy balkonie.

Olśniewające magnolie - zawsze wzbudzają zachwyt. I w zasadzie nie ma w tym nic dziwnego. Duże, wyraziste kwiaty na krzewie, a tym bardziej na rozłożystym, bezlistnym drzewie zainteresują nie tylko ogrodnika. Niestety mroźne zimy naszego klimatu czasami są zbyt ostre dla delikatnych magnolii, dlatego stanowisko dla tych pięknych roślin powinno być zaciszne, osłonięte od wiatru ścianą domu lub zwartym szpalerem drzew lub krzewów.
 

Drzewka kwitnące wiosną

Kwitnące drzewka - które z powodzeniem możemy uprawiać w ogrodzie w darni, na rabacie lub w większych donicach. Do szczególnie polecanych należą bez wątpienia
  • wiśnia piłkowana (Cerasus serrulata) popularnie zwana wiśnią japońską,
  • jabłonka rajska

oraz śliwa wiśniowa zwana ałyczą (Prunus cerasifera), której odmiana 'Atropurpurea' charakteryzuje się ciekawym purpurowym ulistnieniem.

Kliknij, by obejrzeć galerię

Więcej wiosennych kwiatów i inspiracji znajdziecie na moim blogu: katarzynabellingham.blogspot.com

Kiedy sadzimy wiosenne kwiaty cebulowe?

Wiosenne kwiaty są powszechnie lubiane i rosną niemal w każdym ogrodzie. Cieszą oczy kolorami, a wiele z nich upaja także aromatem. Te, które ukazują się najwcześniej, np. ranniki, przebiśniegi i narcyzy 'Tete a Tete', są niewielkie, natomiast kwitnące po nich szachownice cesarska i perska osiągają około metra wysokości. Ich sadzenie jesienią to czysta przyjemność - jest wszak zapowiedzią kolorowej wiosny. Wykopane latem z rabat cebulki umieszczamy na nowym miejscu. Zwykle też dokupujemy kolejne, bo co rusz pojawiają się nowe odmiany. Zanim jednak dokonamy wyboru, zastanówmy się nad kompozycją, którą z nich utworzymy. Warto, by rośliny wzajemnie podkreślały swój wdzięk, jeśli bowiem tworzą przypadkową mieszankę, trudniej dostrzec detale ich urody. Pomyślmy też, jak rabata będzie wyglądała, gdy kwiaty przekwitną, a liście zaczną zasychać (przedwczesne ścięcie pędów osłabia cebulki). Zazwyczaj sadzimy rośliny cebulowe pomiędzy bylinami, które latem zasłaniają puste miejsca, lub uprawiamy po nich letnie kwiaty sezonowe. Efektowne są też kompozycje w pojemnikach. Wspaniale wyglądają na balkonach, tarasach i w ogrodach.

Gdzie sadzić wiosenne kwiaty cebulowe?

Warto poświęcić trochę czasu, żeby dobrze zaprojektować przestrzeń wypełnioną kwiatami cebulowymi. Najlepiej rozrysować dokładny plan rabat i spisać liczbę cebul poszczególnych gatunków czy odmian.

Wielką zaletą naszkicowanego planu będzie to, że gdy wczesnym latem liście i kwiaty roślin cebulowych zżółkną i zamrą, będziemy wiedzieć dokładnie, w których miejscach tkwią w ziemi cebule. Latem na tych pustych skrawkach warto posadzić inne rośliny. Rysunek pozwoli precyzyjnie umiejscowić byliny i kwiaty jednoroczne wypełniające powstałą lukę. Na planie warto też oznaczyć barwy kwiatów, wtedy od razu będziemy mogli ocenić, czy zaplanowany zestaw kolorystyczny nam odpowiada.

Rośliny cebulowe różnią się pod względem wymagań. Jedne lubią pełne słońce, inne znoszą lekkie zacienienie. Znajdziemy wśród nich gatunki o dużych wymaganiach glebowych i te wytrzymałe na suszę, nadające się np. na skalniaki. Jest w czym wybierać, dlatego rośliny cebulowe mogą ozdobić różne zakątki ogrodu.

Pod drzewami

Kwiaty cebulowe mogą rosnąć pod drzewami i krzewami liściastymi zrzucającymi liście na zimę. Kiedy zakwitną, ich wysokie towarzystwo będzie nadal bezlistne, więc nie odetnie ich od promieni słońca. W takich miejscach sprawdzą się szafirki, krokusy, śnieżniki, cebulice, śnieżyca wiosenna i wcześnie kwitnące narcyzy - 'T te t te', 'Ice Follies' lub 'Topolino'. Nie zaleca się natomiast sadzenia cebul w głębokim cieniu - u stóp gatunków iglastych czy zimozielonych.

Na rabatach

Nisko rosnące kwiaty cebulowe doskonale nadają się na obrzeża rabat. W tej roli sprawdzą się np. hiacyncik hiszpański, szafirki, hiacynty (biały 'Carnegie', żółty 'City of Haarlem', różowy 'Pink Pearl', czerwony 'Jan Boos'), niskie narcyzy ('Pipit' czy 'Rip van Winkle'), dalie karłowe (żółta 'Virginia', czerwona 'Arnhem', fioletowa 'Laura'), niskie liliowce (żółty 'Stella d'Oro', pomarańczowy 'Double Dream', czerwony 'Firecrecker'). Będą ciekawym dopełnieniem rabaty kwiatowej, a nawet grządek warzywnych.

Przy wejściu do domu

Niektóre kwiaty cebulowe kwitną już w lutym. Ciemierniki, przebiśniegi i śnieżyce wiosenne to idealne rośliny do wypełniania pustych o tej porze roku rabat bylinowych. Warto ubarwić nimi reprezentacyjną część ogrodu - rabatę przy furtce czy wejściu do domu.

Na trawniku

Niskie rośliny cebulowe warto też sadzić pomiędzy gatunkami zadarniającymi, np. barwinkiem, bluszczykiem kurdybankiem, dąbrówką, bluszczem. Gatunki okrywowe powinny być o połowę niższe od kwiatów posadzonych wśród nich. Dzięki temu drobne kwiaty będą dobrze widoczne. W tej roli sprawdzą się m.in. przebiśniegi, śnieżniki, cebulice syberyjskie, ranniki zimowe oraz zawilce powabne.

Coraz częściej rośliny cebulowe sadzi się wprost na trawnikach. Do tego celu nadają się najlepiej krokusy. Polecam żółte 'Golden Yellow', fioletowe 'Grand Ma^tre', białe 'Jeanne d'Arc', fiołkowo-białe 'Pickwick'. W ten sposób można też sadzić szafirki i tulipany botaniczne (np. żółte 'Tarda', białe 'Polychroma', żółto-czerwone 'Chryzanthe') oraz narcyzy.

Liczba posadzonych cebul zależy od wielkości trawnika. By osiągnąć naprawdę ładny efekt, kwiaty powinny zajmować nawet 1/4 powierzchni murawy. To oznacza, że na trawniku o powierzchni kilkuset metrów kwadratowych trzeba będzie posadzić 200-300 cebul. By nie wydać fortuny, warto wybrać tylko kawałek trawnika i na nim dość gęsto rozmieścić cebule. Z kwiatów można tworzyć geometryczne wzory lub łany o nieregularnym kształcie (wystarczy rozrzucić cebule i zakopać w miejscu, w którym upadły).

W ogródku skalnym

Niskie krokusy, szafirki, cebulice czy hiacynty urozmaicą ogródek skalny. Można je sadzić w kępkach między kamieniami. Stworzą interesującą kompozycję z innymi wiosennymi bylinami. Dzięki kwiatom cebulowym skalniak będzie z tygodnia na tydzień odmieniał swój koloryt.

W donicach

Rośliny cebulowe - zarówno te kwitnące wiosną, jak i letnie - świetnie sobie radzą w pojemnikach. W odpowiednio dobranych mogą rosnąć nawet wysokie pacioreczniki i dalie. Rośliny dobrze prezentują się nie tylko w klasycznych donicach, ale nawet w cynowych misach, konewkach czy starych drewnianych skrzyniach i beczkach. Takie naczynia pełne barwnych kwiatów urozmaicą niewielkie ogródki, tarasy, balkony, patia lub wejścia do domów. To dobre rozwiązanie dla osób, które lubią dokonywać w ogrodzie częstych zmian - wystarczy przesunąć pojemniki w inne miejsce, a ogród zmieni się nie do poznania.

Każde naczynie musi mieć otwór odpływowy. Musimy też pamiętać, że ziemia w pojemnikach szybko przesycha, rośliny wymagają zatem częstszego podlewania. Donice w ciemnych kolorach latem szybko się nagrzewają, co może niekorzystnie wpływać na system korzeniowy, dlatego duże pojemniki warto ustawiać na podstawkach na kółkach, by bez kłopotu przesunąć je w lekko zacienione miejsce. Pamiętajmy, że warunki oświetleniowe nie mogą się zmieniać diametralnie.

Jak sadzić wiosenne kwiaty cebulowe?

Rośliny cebulowe w większych grupach wyglądają najbardziej atrakcyjnie. Za takim sposobem ich sadzenia przemawia sama natura - dzikie kwiaty cebulowe tworzą nieregularne łany. Jeśli jednak mamy ogródek w geometrycznym stylu francuskim, nic nie stoi na przeszkodzie, by sadzić je w pojedynczych rządkach lub okręgach.

Paradoksalnie: mocniejszy efekt kolorystyczny uzyskamy, sadząc jeden lub kilka gatunków czy odmian utrzymanych w jednym kolorze, niż grupując kwiaty w kilku barwach. Warto też pamiętać, że jednorodne nasadzenia są łatwiejsze w pielęgnacji. Poza tym kiedy kwiaty i liście rozwijają się w tym samym czasie, rabata wygląda bardziej atrakcyjnie.

Cebulki o dużych i małych kwiatach

Rośliny cebulowe o okazałych kwiatach (tulipany, narcyzy, hiacynty) stworzą rzucającą się w oczy grupę, jeśli posadzimy kilkanaście cebul jednej odmiany. By osiągnąć podobny efekt, sadząc subtelniejsze rośliny (krokusy, szafirki, przebiśniegi), musimy zgrupować co najmniej 50 cebul każdej odmiany.

Gatunki o delikatnej sylwetce warto wyeksponować w widocznych miejscach, np. wzdłuż ścieżek, przy wejściu do domu, w pobliżu tarasu. Letnie rośliny cebulowe (dalie, mieczyki, lilie, pacioreczniki) mają natomiast duże wyraziste kwiaty, dlatego nawet trzy, cztery rośliny tej samej odmiany będą przyciągającym wzrok akcentem.

Rośliny cebulowe niskie, średnie i wysokie

Jeśli kilka gatunków kwitnie w tym samym czasie, niższe kwiaty sadzimy przed wyższymi. Gdy gromadzimy obok siebie gatunki zakwitające w różnym czasie, z przodu rabaty umieśćmy wysokie rośliny kwitnące później. Za nimi posadźmy niższe wcześniej kwitnące. Gdy rośliny od frontu będą dopiero kiełkować, drugi rząd będzie w pełni rozkwitu. Później przekwitły drugi rząd ukryje się za kwitnącym pierwszym.

W miejscach oddalonych od ścieżek czy tarasu warto sadzić okazy wysokie (np. dorastające do 1,8 m dalie - czerwone 'Akita', żółte 'Kelvin Floodlight', beżowe 'Café au Lait'), by podziwiać je z większej odległości.

Dobór kolorystyczny

Małe ogródki warto obsadzać kwiatami w jednej tonacji barwnej. Dzięki temu będą się wydawały bardziej przestronne (nadmiar barw na niewielkiej przestrzeni optycznie ją zmniejsza). W dużych ogrodach konsekwentne stosowanie kilku kolorów pozwoli wydzielić zakątki o różnych funkcjach. Warto pamiętać, że kolory ciepłe (czerwienie, żółcie, pomarańcze) od razu rzucają się w oczy i dają złudzenie, że są bliżej obserwatora niż w rzeczywistości. Natomiast kolory zimne (fiolety, błękity), a także biel działają uspokajająco i kojąco oraz powiększają optycznie przestrzeń.

Kompozycje na rabaty

Mocne kolory kwiatów cebulowych znakomicie wyglądają na gładkim tle zieleni. W drugim planie może pojawić się żywopłot czy kępa zimozielonych krzewów. Wiele roślin cebulowych ma śnieżnobiałe kwiaty. Ta uniwersalna barwa pasuje do wszystkich zestawień kolorystycznych i ożywia każdą kompozycję - nawet te utrzymane w pastelowej tonacji.

Niektóre rośliny cebulowe (np. tulipany i hiacynty zakwitające pod koniec kwietnia) można zestawiać z innymi wczesnowiosennymi kwiatami - bratkami lub pierwiosnkami. Pamiętajmy także o wysiewaniu na cebulowych rabatach roślin jednorocznych kwitnących latem. Przysłonią żółknące liście roślin cebulowych, a rabata nadal będzie atrakcyjna.

Wczesnowiosenne rośliny najlepiej sadzić w miejscach, gdzie możemy podziwiać ich urodę z bliska. Efektownie wyglądają w niedużych grupach przy ścieżkach i na rabatach skalnych, tworząc swobodne wielobarwne kompozycje. Urodę ich delikatnych kwiatów podkreślają zimozielone krzewy, takie jak bukszpany, cisy, mahonie, a także byliny o zimotrwałych liściach: bergenie sercolistne, epimedium pstre (Epimedium x versicolor) i pragnia syberyjska (Waldsteinia ternata).

Wczesnowiosenne byliny cebulowe możemy sadzić w większych ilościach pod krzewami i drzewami, a także na obrzeżach trawników tam, gdzie murawa jest nieco mniej zwarta i można ją kosić późną wiosną. W korzystnych warunkach rośliny rozsiewają się same, tworząc po wielu latach wielobarwne kobierce. Tak właśnie gatunki te rosną w naturze. Z chwilą gdy pojawią się na krzewach pierwsze liście, kwiaty cebulowe wydają nasiona i powoli zaczynają zamierać, wchodząc w okres spoczynku.


 

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Wiosenne kwiaty w domu i ogrodzie. Kiedy sadzi kwiaty wiosenne?