Szukaj w serwisie Ponad 5000 artykułów

Wiosenne kwiaty cebulowe

Tekst Katarzyna Pruchniewicz Zdjęcia MCCK/www.krokusy.pl Rysunki Grażyna Rodziewicz
21.03.2011 , aktualizacja: 04.03.2010 13:43
A A A Drukuj
Ocynkowane, jednobarwne pojemniki to idealne tło dla kwiatów cebulowych

Ocynkowane, jednobarwne pojemniki to idealne tło dla kwiatów cebulowych (Fot. MCCK/www.krokusy.pl)

Powinny stać się niezbędnym elementem każdego ogrodu. Dzięki nim już w marcu i kwietniu można cieszyć oko bogactwem kolorów i kształtów.
Warto poświęcić trochę czasu, żeby dobrze zaprojektować przestrzeń wypełnioną kwiatami cebulowymi. Najlepiej rozrysować dokładny plan rabat i spisać liczbę cebul poszczególnych gatunków czy odmian.

Wielką zaletą naszkicowanego planu będzie to, że gdy wczesnym latem liście i kwiaty roślin cebulowych zżółkną i zamrą, będziemy wiedzieć dokładnie, w których miejscach tkwią w ziemi cebule. Latem na tych pustych skrawkach warto posadzić inne rośliny. Rysunek pozwoli precyzyjnie umiejscowić byliny i kwiaty jednoroczne wypełniające powstałą lukę. Na planie warto też oznaczyć barwy kwiatów, wtedy od razu będziemy mogli ocenić, czy zaplanowany zestaw kolorystyczny nam odpowiada.

Dobre miejsce

Rośliny cebulowe różnią się pod względem wymagań. Jedne lubią pełne słońce, inne znoszą lekkie zacienienie. Znajdziemy wśród nich gatunki o dużych wymaganiach glebowych i te wytrzymałe na suszę, nadające się np. na skalniaki. Jest w czym wybierać, dlatego rośliny cebulowe mogą ozdobić różne zakątki ogrodu.

Pod drzewami

Kwiaty cebulowe mogą rosnąć pod drzewami i krzewami liściastymi zrzucającymi liście na zimę. Kiedy zakwitną, ich wysokie towarzystwo będzie nadal bezlistne, więc nie odetnie ich od promieni słońca. W takich miejscach sprawdzą się szafirki, krokusy, śnieżniki, cebulice, śnieżyca wiosenna i wcześnie kwitnące narcyzy - 'T te t te', 'Ice Follies' lub 'Topolino'. Nie zaleca się natomiast sadzenia cebul w głębokim cieniu - u stóp gatunków iglastych czy zimozielonych.

Kolorowe łatki

Nisko rosnące kwiaty cebulowe doskonale nadają się na obrzeża rabat. W tej roli sprawdzą się np. hiacyncik hiszpański, szafirki, hiacynty (biały 'Carnegie', żółty 'City of Haarlem', różowy 'Pink Pearl', czerwony 'Jan Boos'), niskie narcyzy ('Pipit' czy 'Rip van Winkle'), dalie karłowe (żółta 'Virginia', czerwona 'Arnhem', fioletowa 'Laura'), niskie liliowce (żółty 'Stella d'Oro', pomarańczowy 'Double Dream', czerwony 'Firecrecker'). Będą ciekawym dopełnieniem rabaty kwiatowej, a nawet grządek warzywnych.

Niektóre kwiaty cebulowe kwitną już w lutym. Ciemierniki, przebiśniegi i śnieżyce wiosenne to idealne rośliny do wypełniania pustych o tej porze roku rabat bylinowych. Warto ubarwić nimi reprezentacyjną część ogrodu - rabatę przy furtce czy wejściu do domu.

Zobacz galerię rabatek z kwiatami cebulowymiWiosenny dywan

Niskie rośliny cebulowe warto też sadzić pomiędzy gatunkami zadarniającymi, np. barwinkiem, bluszczykiem kurdybankiem, dąbrówką, bluszczem. Gatunki okrywowe powinny być o połowę niższe od kwiatów posadzonych wśród nich. Dzięki temu drobne kwiaty będą dobrze widoczne. W tej roli sprawdzą się m.in. przebiśniegi, śnieżniki, cebulice syberyjskie, ranniki zimowe oraz zawilce powabne.

Coraz częściej rośliny cebulowe sadzi się wprost na trawnikach. Do tego celu nadają się najlepiej krokusy. Polecam żółte 'Golden Yellow', fioletowe 'Grand Ma^tre', białe 'Jeanne d'Arc', fiołkowo-białe 'Pickwick'. W ten sposób można też sadzić szafirki i tulipany botaniczne (np. żółte 'Tarda', białe 'Polychroma', żółto-czerwone 'Chryzanthe') oraz narcyzy.

Liczba posadzonych cebul zależy od wielkości trawnika. By osiągnąć naprawdę ładny efekt, kwiaty powinny zajmować nawet 1/4 powierzchni murawy. To oznacza, że na trawniku o powierzchni kilkuset metrów kwadratowych trzeba będzie posadzić 200-300 cebul. By nie wydać fortuny, warto wybrać tylko kawałek trawnika i na nim dość gęsto rozmieścić cebule. Z kwiatów można tworzyć geometryczne wzory lub łany o nieregularnym kształcie (wystarczy rozrzucić cebule i zakopać w miejscu, w którym upadły).

W ogródku skalnym

Niskie krokusy, szafirki, cebulice czy hiacynty urozmaicą ogródek skalny. Można je sadzić w kępkach między kamieniami. Stworzą interesującą kompozycję z innymi wiosennymi bylinami. Dzięki kwiatom cebulowym skalniak będzie z tygodnia na tydzień odmieniał swój koloryt.

W donicach

Rośliny cebulowe - zarówno te kwitnące wiosną, jak i letnie - świetnie sobie radzą w pojemnikach. W odpowiednio dobranych mogą rosnąć nawet wysokie pacioreczniki i dalie. Rośliny dobrze prezentują się nie tylko w klasycznych donicach, ale nawet w cynowych misach, konewkach czy starych drewnianych skrzyniach i beczkach. Takie naczynia pełne barwnych kwiatów urozmaicą niewielkie ogródki, tarasy, balkony, patia lub wejścia do domów. To dobre rozwiązanie dla osób, które lubią dokonywać w ogrodzie częstych zmian - wystarczy przesunąć pojemniki w inne miejsce, a ogród zmieni się nie do poznania.

Każde naczynie musi mieć otwór odpływowy. Musimy też pamiętać, że ziemia w pojemnikach szybko przesycha, rośliny wymagają zatem częstszego podlewania. Donice w ciemnych kolorach latem szybko się nagrzewają, co może niekorzystnie wpływać na system korzeniowy, dlatego duże pojemniki warto ustawiać na podstawkach na kółkach, by bez kłopotu przesunąć je w lekko zacienione miejsce. Pamiętajmy, że warunki oświetleniowe nie mogą się zmieniać diametralnie.

Zobacz także
Brak komentarzy
kalendrz

Kalendarz ogrodnika - sierpień

Wydarzenia ogrodnicze i porady na sierpień