Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Udane debiuty

Alicja Gawryś

Spośród sporej liczby nowych roślin, które ostatnio pojawiły się na rynku, większość zdała egzamin na naszych balkonach i już zdążyła zyskać popularność.

09.09.2005 TYCHY , PLANTPOL TARGI , KWIATY
Sundaville (Dipladenia) Red
Fot. Arkadiusz Ścichocki / AG
Zwykle wiosną z nowych odmian wybieramy takie, które wyraźnie różnią się od dotychczas znanych, np. mają pełne kwiaty (jak werbena z serii Corsage) czy oryginalne kształty płatków (jak osteospermum z serii Jamboana). Niektórzy polują na nowe kolory znanych już serii odmianowych, np. lobelii Laguna lub miniaturowej pelargonii Angeleyes. Ciekawość budzą też zupełnie nowe rośliny balkonowe (przykładem - debiutująca w tym roku laurencja). Trzeba jednak całego sezonu, by ocenić, czy w naszych warunkach nowości te długo kwitną i czy przypadkiem nie zachowują się jak kapryśne damy, którym przeszkadza byle wiaterek lub deszczyk.

Ze względu na pogodę w lipcu nasze serca podbiły szczególnie kwiaty znoszące ostre słońce i długotrwałe upały - kocanki (Helichrysum) z serii Sundaze oraz złocisty asteriskus. Swoją pozycję umocniły znane od paru lat Sundaville i wilec (Ipomea batatas). Natomiast do tytułu nowej gwiazdy cienistych balkonów pretenduje begonia z serii Solenia. Wymienione rośliny okazały się łatwe w uprawie, a także odporne na choroby i szkodniki, można więc uznać, że sprawdzian wypadł pomyślnie. Warto posadzić je w następnym sezonie.

Laurencja /Laurentia/

Stanowi zupełną nowość w świecie roślin balkonowych. Zawojowała nas subtelnym kolorem gwiazdkowatych kwiatów. Do kompozycji z innymi gatunkami wnosi lekkość dzięki delikatnie przewisającym cienkim pędom i wąskim liściom. Najlepiej wygląda z kwiatami w kolorze różowym, fioletowym i białym.

Asteriskus /Asteriscus/

Dotychczas był niemal nieznany, a szkoda, bo ma małe wymagania i dobrze znosi silne słońce. Ta niewysoka (20 cm) roślina ma intensywnie zabarwione kwiaty przypominające złote talarki. Ładnie komponuje się np. z niebieską lobelią oraz wilcem o ciemno bordowych czy szarych liściach.

Kocanki z serii Sundaze

Odmiany z tej serii wprowadziły na balkony złocisto-czerwoną tonację, jaką prezentują ich kwiaty. Są one wyjątkowo trwałe, doskonale rosną w bardzo nasłonecznionych miejscach. Rośliny mają zwarty pokrój, mocno się krzewią i formują zgrabne kępy.

Wilczomlecz 'Diamond Frost'

Ma bardzo delikatną budowę, a jego drobne kwiaty tworzą białą mgiełkę wokół gęstej masy liści. Gdy się rozrośnie, stanowi kulistą kępę. Można go sadzić solo lub w połączeniu z innymi roślinami, zwłaszcza o dużych kwiatach. Wilczomlecz może rozluźnić zbyt ciężką kompozycję.

Begonia 'Light Pink'z serii Solenia

Wystartowała ostatniej wiosny, a już zdążyła zyskać sławę begonii niezwykłej, która może rosnąć zarówno w półcieniu, jak i w miejscach nasłonecznionych. Polubiliśmy jej duże kwiaty, które zależnie od odmiany mają kolor jasnożółty, różowy, pomarańczowy lub czerwony w różnych odcieniach. Doceniliśmy też jej wyjątkową odporność na długotrwałe opady.

Pelargonia z serii Angeleyes

Ma mniejszą siłę wzrostu i drobniejsze liście niż tradycyjne odmiany pelargonii angielskiej, z którymi jest spokrewniona. Ujęła nas niewielkimi, ale licznymi kwiatami o ciekawym zabarwieniu, a także swym eleganckim, zwartym pokrojem. Roślina ta najpiękniej kwitnie tam, gdzie jest niezbyt obficie podlewana, ale regularnie nawożona.

Lobelia z serii Laguna

Co roku pojawiają się nowe odmiany z tej sprawdzonej już serii. W ostatnim sezonie spodobały nam się: niebieska 'Compact Blue with Eye', liliowa 'Trailing Lilac', biała 'Mounding White' oraz jasnofioletowa 'Mounding Violet'. Jedne mają zwarty pokrój, inne zwisają ze skrzynki. Odmiany te ładnie wyglądają połączone w różnobarwne kompozycje oraz posadzone z innymi roślinami balkonowymi.

Osteospermum z serii Jamboana

Amatorom oryginalnie zbudowanych kwiatów spodobały się dwie nowe odmiany o łyżeczkowatych płatkach - 'Spoon White' i 'Vanilla Spoon'. Ich jasne kolory doskonale wyglądają w zestawieniu z osteospermum w ciemnych odcieniach, np. fioletowych. Rośliny te silnie się krzewią, kwitną aż do mrozów.

Sundaville / Dipladenia/

To intensywnie rosnące pnącze podbiło nasze serca intensywną czerwienią okazałych (około 5 cm średnicy) kwiatów, które rozwijają się od wiosny do jesieni. Sprawdziło się w skrzynkach balkonowych i w pojemnikach na tarasie. Jest to roślina wieloletnia, którą można przechować do przyszłej wiosny w chłodnym pomieszczeniu.

Niecierpek z serii Paradise

Przez całe lato był nieustannie obsypany kwiatami. Okazał się niezawodny w miejscach zacienionych, gdzie inne rośliny z trudem zawiązywały pąki. Odmiany z tej serii zadziwiają mnogością odcieni różu i czerwieni. Są też odmiany białe. Poza tym niecierpki z tej serii mają barwne liście.

Skomentuj:

Udane debiuty