Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Miodunka - Pulmonaria

Jacek Marcinkowski; autor pracuje w Ogrodzie Botanicznym PAN w Warszawie Powsinie.

Kwitną całą wiosnę, mają efektowne liście i można je sadzić w cieniu.

Marzec to dobra pora, żeby wyjść na długi spacer w poszukiwaniu wiosny. Na niżu Polski, w wilgotnych lasach liściastych, łatwo znaleźć miodunkę. Pośród zaschniętych zeszłorocznych liści wyrasta przewisająca łodyga z rozwijającymi się na niej pąkami. Kwiaty kwitną bez przerwy aż do maja. Co ciekawe, na jednym pędzie można zobaczyć zarówno czerwonawe, jak i fioletowe kwiaty - po zapyleniu przez owady płatki zmieniają barwę na fioletową.

Różne gatunki

W Polsce możemy znaleźć kilka gatunków. Najpopularniejsza jest miodunka ćma (Pulmonaria obscura) o jednolicie zielonych liściach. W zachodniej części kraju występuje biało nakrapiana miodunka plamista (P. officinalis). Jeśli ujrzymy okaz o wąskich, lancetowatych blaszkach liściowych, kwiatach czerwonych i błękitnych, z pewnością będzie to dosyć rzadka miodunka wąskolistna (P. angustifolia). Z kolei miodunka miękkowłosa (P. mollissima), pokryta aksamitnymi włoskami, rośnie na południowym wschodzie i Podkarpaciu.

Praktyczne i dekoracyjne

Jak się okazuje, te leśne kwiaty z powodzeniem można uprawiać w ogródku - znajdą w nim szerokie zastosowanie. Określenie "miodunka" brzmi bardzo smakowicie i rzeczywiście jej kwiaty stanowią pożytek dla pszczół. Od wczesnej wiosny do końca maja wabią liczne owady. Łany kwitnącej miodunki są wielobarwne - początkowo różowoczerwone, później przebarwiają się na niebieskofioletowo. Żeby więc mieć różnokolorową rabatę, wcale nie trzeba sadzić kilku odmian. Miodunki są bylinami o krótkich, pełzających kłączach, tworzącymi zwarte kępy. Z czasem rozrastają się, dlatego można je wykorzystać w ogrodzie jako rośliny okrywowe. Nie są ekspansywne i na pewno nie zagrożą delikatniejszym gatunkom rosnącym w sąsiedztwie. Aby miały wystarczająco dużo miejsca, posadźmy je w rozstawie przynajmniej 30 x 30 cm (około 10 sztuk na 1 m kw.). Rośliny te znakomicie nadają się na stanowiska zacienione. Można je sadzić z przodu rabat pod krzewami i drzewami. W takich miejscach najładniej wyglądają odmiany o silnie plamistych lub niemal białych liściach. Stanowią ciekawe tło dla roślin cebulowych kwitnących wczesną wiosną. Dobrymi towarzyszami miodunki są również zawilce, przylaszczki, kokoryczki, barwinki, paprocie, funkie, irysy i niezapominajki.

Miodunki do ogrodu

W ogródkach najczęściej uprawia się gatunki pochodzące z zachodu Europy. Najpopularniejsze są miodunki pstre (P. saccharata), jak np. 'Dora Bielefeld' i 'Mrs. Moon' z bladozielonymi plamami na liściach, obficie kwitnące na różowo; 'Leopard' - srebrzysto nakrapiana i czerwono kwitnąca; 'Pink Dawn' - srebrzysto nakrapiana i z ciemnoróżowymi kwiatami, odmiany z grupy Argentea o srebrzystych liściach. Równie popularna jest miodunka długolistna (P. longifolia) z wąskimi blaszkami liściowymi długości do 50 cm. Jej odmiana 'Bertram Anderson' ma ciemnozielone liście z srebrzystymi plamkami i niebieskie kwiaty. W sklepach znajdziemy też miodunki: plamiste 'Alba' i 'Sissinghurst White' (odmiany o białych kwiatach), wąskolistne 'Azurea' - niebiesko kwitnące, oraz czerwone (P. rubra), np. 'Redstart' o dużych czerwonoróżowych kwiatach i 'Bowles Red', delikatnie nakrapiana i dorastająca do 40 cm wysokości.

By pięknie rosły

  • Stanowisko Miodunkom odpowiada miejsce nieco ocienione.

  • Podłoże Powinno być żyzne (zasobne w próchnicę), przepuszczalne, z dodatkiem kompostu, starego obornika lub torfu.

  • Wilgotność Wszystkie miodunki lubią wilgotną ziemię. Glebę warto więc ściółkować rozdrobnioną korą. Podczas upałów liście niekiedy więdną, a potem zasychają i rośliny mogą wejść w spoczynek letni. Przycięcie i obfite podlewanie zmusi je do rozwoju.

  • Zimowanie Miodunki są dość odporne na mróz, lecz te posadzone pod koniec lata lub jesienią lepiej przykryć jedliną. Niektóre odmiany, np. 'Dora Bielefeld' czy 'Leopard', są wrażliwsze na chłody i wymagają dodatkowego zabezpieczania.

  • Szkodniki i pasożyty Jednym z poważniejszych zagrożeń dla miodunek jest mączniak. Porażenie tym grzybem objawia się mączystym nalotem na liściach. Najwrażliwsze są odmiany 'Highdown', 'Azurea' i miodunka długolistna. Chore rośliny można opryskiwać preparatami Amistar 250 SC, Biosept 33 SL czy Saprol 190 EC.

  • Rozmnażanie Najprościej podzielić kępy, po kwitnieniu lub wczesną jesienią. Obok starszych roślin można znaleźć siewki, lecz na ogół różnią się one od roślin matecznych. Nasiona są często roznoszone przez mrówki, toteż miodunki znajdziemy też w innych częściach ogrodu.

    • Więcej o:

    Skomentuj:

    Miodunka - Pulmonaria