Szukaj w serwisie Ponad 5000 artykułów

Bromelia

Katarzyna Goller, Ogród Botaniczny PAN w Warszawie Powsinie
21.03.2011 , aktualizacja: 30.03.2006 14:17
A A A Drukuj
Do tych popularnych roślin należących do rodziny ananasowatych zalicza się echmeę, guzmanię, neoregelię i frizeę. Są to epifity - rosną na gałęziach drzew, przyczepiając się korzeniami. Mają liście ułożone w rozetkę, co pozwala im gromadzić wodę z deszczu i mgły, a zebrane w środku organiczne resztki odżywiają roślinę. Kupujemy je w pełni kwitnienia. Ich kwiatostany są barwne i bardzo atrakcyjne, a liście często ozdobione wzorkami.

Wszystkie bromelie najlepiej się czują w świetle rozproszonym, w pobliżu okna. wymagają temperatury pokojowej przez cały rok. Latem podlewamy je tak, by ziemia była stale wilgotna. Wodę wlewamy też do rozety. Zimą ograniczamy podlewanie. Od marca do października zasilamy je nawozem dla roślin kwitnących (np. Osmocote w płynie), ale dwu- lub trzykrotnie bardziej rozcieńczonym niż podano na opakowaniu.

Odrosty

Można je oddzielić od rozety macierzystej i ukorzenić, jednak rzadko zakwitają. Niektórzy umieszczają takie młode bromelie w worku foliowym wraz z dojrzałymi owocami (wydzielany przez nie etylen stymuluje zawiązywanie się pąków kwiatowych). Rośliny tworzą wtedy kwiaty, jednak niezbyt okazałe.

Zobacz także
Brak komentarzy
kalendrz

Kalendarz ogrodnika - marzec

Wydarzenia ogrodnicze i porady na marzec