Migdałek - Prunus triloba

Agnieszka Keller
21.03.2011 00:00
A A A
W pełni kwitnienia wygląda niewiarygodnie, zupełnie jak... sztuczne drzewko ozdobione kwiatkami z bibuły. Ale właśnie dzięki temu wprowadza do ogrodu radość i optymizm. Prawdziwe drzewko szczęścia.
Pochodzi z Chin, dokładnie z prowincji Hebei i Shandong, gdzie jego dziko rosnące okazy są zwiastunem prawdziwej wiosny. Od kilku lat i w naszych ogrodach pełni taką funkcję. Choć wygląda jak dekoracja ze szkolnego przedstawienia, nie udaje prawdziwej rośliny - naprawdę nią jest. Migdałek trójklapowy (Prunus triloba) zwany także migdałowcem jest krzewem, lecz nasze serca podbił jako szczepione na pniu drzewko o kulistej koronie. I takich właśnie okazów warto poszukać w szkółce - dorodnych, z prostym pniem, dobrze rozwiniętymi i ładnie rozkrzewionymi pędami. Migdałka w formie piennej otrzymuje się poprzez szczepienie na podkładce ze śliwy wiśniowej (ałyczy), na wysokości około 150 cm. Pień nie rośnie już wzwyż, toteż całe drzewko osiąga taki rozmiar, na jaki pozwolimy rozrosnąć burzy jego pędów.

Uroda

Najpiękniejszą ozdobą migdałka są jego kwiaty, którymi roślina obsypana jest obficie pod koniec kwietnia i w maju. W pączku - ciemnoróżowe, gdy przekwitają - nabierają pastelowej bladoróżowej barwy, a do tego mają kształt małych różyczek (3,5 cm średnicy) gęsto osadzonych wzdłuż ciemnobrązowych nagich pędów. Kicz? Jeśli tak, to dozwolony i w pełni kontrolowany przez naturę. Jakby na dowód tego liście migdałka - trójklapowe, aksamitnie owłosione od spodu - rozwijają się dopiero wówczas, gdy kwiaty tracą swą urodę, rekompensując nam bajecznie wiosenny wygląd tej rośliny.

Wymagania

Migdałek lubi stanowiska słoneczne, zatem w ogrodzie warto mu znaleźć takie właśnie dobrze wyeksponowane stanowisko. Aby kwitł obficie, na czym nam najbardziej zależy, warto zapewnić mu żyzną, próchniczną glebę, niezbyt piaszczystą i nie gliniastą, gdyż na takich gorzej kwitnie. Przepis na to, by świeżo posadzony migdałek się przyjął, jest prosty. Wystarczy kupić w marcu, kwietniu przed kwitnieniem lub w czerwcu, wrześniu egzemplarz uprawiany w pojemniku, umieścić jego bryłę korzeniową w dołku dwukrotnie od niej większym, uzupełnić go ziemią, lekko ugnieść, zostawiając dołek zbierający wodę, a następnie starannie podlać.

Kosmetyka

Migdałek wygląda pięknie, gdy kwitnie, ale kwitnie pięknie tylko na zdrowych, młodych, regularnie przycinanych pędach. Tniemy je w czerwcu, gdy drzewko już nie ma kwiatów, a jego liście są w pełni rozwinięte. Takie coroczne postrzyżyny wpływają na gęstość korony, ważnym zabiegiem jest także wycinanie pędów wybijających z podkładki. U form szczepionych na pniu istnieje ryzyko wyłamywania gałęzi w miejscu szczepienia pod wpływem silnego wiatru. Trudno temu zapobiec, trzeba po prostu posadzić roślinę w zacisznym, osłoniętym miejscu. Pomoże jej to również przetrwać silne mrozy, przed którymi warto też osłonić migdałka chochołem ze słomy.

Towarzystwo

Tak okazała roślina powinna mieć odpowiednią oprawę. Podczas kwitnienia to ona jest najważniejsza w kompozycji, toteż nie zestawiajmy jej z wiśniami i jabłoniami ozdobnymi, różanecznikami ani azaliami. Lepiej wygląda na tle ciemnozielonego żywopłotu z żywotnika lub cisa, w otoczeniu roślin, które kwitną później, a więc hortensji, perukowca, kolkwicji, jaśminowca, tawuł letnich i krzewuszek.

Zobacz także

e-ogrody na wideo

  • Migdałek - drzewko szczęścia yrzyk 27.03.05, 14:21

    Zdobi ogród jedynie w czasie kwitnienia, wrażliwy na choroby grzybowe.»

  • Re: Migdałek - drzewko szczęścia gaba19 16.04.05, 22:39

    zgadza sie, jest piekny, ale wrazliwy na obumieranie pedöw.Przycinanie po przekwitnieciu bezposrednio- bardzo krötko jest b. wazne.Jako alternatywe do Migdalka, polecam Prunus serrulatta " »