Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Róża

Tekst: Monika Łuczko, zdjęcia: Paweł Słomczyński, Wiesław Szydło, Włodzimierz Okoński, Photodisc INC, Roses Forever, Flora Press

Różany krzak na balkonie? Dlaczego nie. Gdy uchylimy okno, słodki zapach róż zagości również w mieszkaniu.

Róża przez lata może rosnąć w tej samej donicy, bo jej korzenie nie rozrastają się zbyt mocno. Powinna jednak mieć głęboki pojemnik.

Czas kwitnienia

Na balkony najlepsze są róże miniaturowe, wielkokwiatowe i pnące. Kwitną przez całe lato i nie sprawiają większych kłopotów. W donicach można też sadzić różane drzewka. Są piękne, lecz trudne w uprawie. Na słonecznych balkonach dobrze się czują jasne róże. Dla odmian ciemniejszych lepszy jest półcień.

Róże sadzimy wiosną lub jesienią, a sprzedawane w pojemnikach również latem, w mieszankę ziemi kompostowej, torfu i gliny (3:2:1). Ziemia stale powinna być lekko wilgotna. Jednorazowo w kwietniu stosujemy nawóz wolno działający albo od wiosny do jesieni co dwa tygodnie płynny nawóz wieloskładnikowy dla roślin kwitnących.

Czas na sen

Zimą róża musi przejść okres spoczynku. Przed nadejściem mrozów otulamy ją chochołem ze słomy lub papieru, a donicę ocieplamy - wstawiamy do drugiej, większej, przestrzeń między nimi wypełniamy gazetami bądź słomą i stawiamy pojemnik na styropianie. Pędy róży pnącej zdejmujemy z podpór, układamy w donicy i przykrywamy iglastymi gałązkami, słomą lub liśćmi. Roślinę można też przenieść w jasne, chłodne miejsce (do 5oC) albo zadołować w ogrodzie.

By róża spała jak najdłużej, wczesną wiosną chrońmy roślinę przed silnym słońcem. Nie spieszmy się ze zdejmowaniem okrycia - poczekajmy na koniec przymrozków. Po odkryciu początkowo podlewamy różę niezbyt obficie.

W dużym pojemniku może zamieszkać nawet dzika róża. Ponieważ szybko się rozrasta, po kilku latach przesadzamy ją do gruntu. Jej jesienną ozdobą są owoce. Zawierają więcej witaminy C niż cytryny, warto więc zrobić z nich konfitury, a suszone dodawać do napojów.

Skomentuj:

Róża