Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Petunie kaskadowe - Surfinie, Million Bells, Sylvana i in.

Monika Latkowska

Dla miłośników petunii oraz spokrewnionych z nimi surfinii mamy doskonałą wiadomość. Tej wiosny na rynku pojawiło się wiele nowych, atrakcyjnych odmian tych roślin. Warto je poznać i wybrać dla siebie najbardziej odpowiednie.

Odmiana 'Terracota' z serii Million Bells
Odmiana 'Terracota' z serii Million Bells
Fot. KIENTZLER
Petunia ogrodowa, zwana niegdyś zawieratką, należała do ulubionych roślin zarówno naszych prababć, babć, jak i mam. Przed dziesięciu laty zawitała do nas jej kuzynka - surfinia (należąca do tej samej rodziny psiankowatych), a za nią przybyła cała plejada podobnych do niej roślin, określanych wspólnym mianem petunii kaskadowych. Przebojem zdobyły one nasze balkony. Ich kariera nadal się rozwija, a najnowsze odmiany mają coraz ciekawsze kolory i coraz lepiej potrafią znosić kaprysy naszej aury. Również poczciwa petunia pod tym względem dotrzymuje im kroku.

Petunie kaskadowe

Gdy tylko rośliny te trafiły na nasz rynek, zrobiły natychmiast wielką furorę jako kwiaty do skrzynek balkonowych i wiszących doniczek. Pierwszą z tej grupy była surfinia - efekt pracy japońskich hodowców. Jest to roślina obficie kwitnąca, o bardzo długich pędach, dorastających do 2 m. Odznacza się także odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne. Obecnie nazwą tą objęto całą grupę odmian o różnej barwie kwiatów. Niemal jednocześnie na rynku pojawiła się grupa odmian petunii kaskadowych o nazwie Cascadia, wyhodowanych w Izraelu, a następnie inne, różniące się wielkością kwiatów i pokrojem: Sylvana, Fortunia, Million Bells, Carillion.

Najnowsze grupy odmian Petunii kaskadowych:

  • Cascadia: odmiany o bujnym wzroście, rozkrzewionym pokroju, drobnych liściach i długim okresie kwitnienia;

  • Surfinia: silnie rosnące odmiany o zwisających pędach, także pełnokwiatowe;

  • Doubloon: silnie rosnące odmiany petunii kaskadowych o półpełnych i pełnych kwiatach;

  • Fortunia Wave F1: odmiany o zwisających pędach długości 1-1,5 m, odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne;

  • Million Bells: odmiany do wiszących pojemników, o licznych, drobnych kwiatach i pędach długości 20-60 cm;

  • Carillon: odmiany o zwartym, półkulistym pokroju i licznych drobnych kwiatach;

    Petunie stare i nowe

    Petunia ogrodowa (Petunia hybrida) to jednoroczny gatunek mieszańcowy, który uzyskano przez skrzyżowanie dzikich gatunków rosnących w Ameryce Południowej. Aż trudno uwierzyć, że prace hodowlane nad petuniami rozpoczęto ponad 120 lat temu. Kwiaty licznych odmian różnią się wielkością, kolorem (bywają białe, różowe, czerwone, fioletowe, liliowe, żółte). Niektóre mają postrzępione brzegi korony, żyłki na płatkach, białe pasy lub jasny środek (gwiazdę). Obecnie szczególnie popularne są odmiany heterozyjne (tzw. mieszańce F1), bujnie rosnące. Nowość ostatnich lat to petunie o pstrych liściach. Poszczególne odmiany różnią się także pokrojem i siłą wzrostu. Ich pędy osiągają długość od 40 do 80 cm.

    Sklepy ogrodnicze oferują szeroki asortyment petunii. Każda z firm zajmujących się hodowlą i produkcją tych roślin stosuje własne systemy podziału i prezentuje różne serie odmianowe.

    Na balkonach i w ogrodach

    Wszystkie petunie należą do najpopularniejszych roślin balkonowych. Sadzimy je są w skrzynkach oraz w wiszących doniczkach i koszach (zwłaszcza petunie kaskadowe). Rozsadę najlepiej kupować w drugiej połowie maja, gdy minie groźba wystąpienia przymrozków. Rośliny umieszczamy również na kwietnikach oraz w pojemnikach różnego rodzaju. Petunii kaskadowych nie należy sadzić zbyt gęsto (w skrzynce długości 60 cm nie więcej niż dwie rośliny).

    Odmiany o długich pędach można wykorzystywać jako rośliny okrywowe na rabatach. Posadzone w gruncie znajdują doskonałe warunki do bujnego wzrostu, toteż szybko tworzą gęste barwne kobierce.

    Nakarmione piękniej zakwitną

    Petunie (zarówno ogrodowe, jak i kaskadowe) najlepiej rosną i najobficiej kwitną w pełnym słońcu. Ze względu na silnie rozwinięty system korzeniowy i szybkie tempo wzrostu wymagają dużych pojemników i żyznego podłoża, zasobnego w składniki pokarmowe. Najlepsza jest ziemia o lekko kwaśnym odczynie (pH 5-5,5), odznaczająca się dużą przepuszczalnością (w sprzedaży dostępne są gotowe podłoża dla petunii). Petunie trzeba systematycznie obficie podlewać, w okresie upałów i suszy nawet kilka razy dziennie. Te silnie rosnące rośliny należy dokarmiać płynnym nawozem co 7-10 dni. Najlepiej stosować specjalnie przeznaczoną dla nich odżywkę (np. Bioecor do surfinii, Planton S do surfinii, Witaminy dla rośliny - petunie), zawierającą duże ilości związków żelaza. Są one niezbędne dla bujnego wzrostu roślin, a ich niedobór powoduje żółknięcie liści.



    Najnowsze serie odmianowe PETUNII:.
    Bravo F1- obfite kwitnienie, zwarty pokrój;
    Flash F1- bardzo duże kwiaty w szerokiej gamie barw, silny wzrost;
    Fantasy F1- drobne liczne kwiaty, zwarty pokrój, niski wzrost;
    Hurrah F1- wielkie kwiaty, szeroka gama barw, zwarty pokrój;
    Kahuna:silny wzrost (odmiany kaskadowe, do wiszących pojemników);
    Parade Plus F1- rośliny rozkrzewione, regularny kulisty pokrój;
    Daddy F1- duże żyłkowane kwiaty;
    Focus/Marathon F1- obfite kwitnienie, rośliny rozkrzewione, zwarty pokrój;
    Fantasy F1- drobne kwiaty, rośliny karłowe przeznaczone do doniczek i wiszących koszy;
    Conchita- odmiany o zwisających pędach, drobnych liściach i bardzo licznych pojedynczych lub pełnych kwiatach średniej wielkości.
    Dr M. Latkowska jest pracownikiem Katedry Roślin Ozdobnych SGGW w Warszawie.

  • Skomentuj:

    Petunie kaskadowe - Surfinie, Million Bells, Sylvana i in.