Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Enkianty - japońskie dzwonki

Tekst ALICJA GAWRYŚ

Enkiant dzwonkowaty - krzew o takiej nazwie musi mieć kwiaty w odpowiednim kształcie. Warto go posadzić nie tylko ze względu na ich urodę.

Enkianthus 'Red Velvet' SLOWA KLUCZOWE: wrzosowate
Enkiant dzwonkowaty jest mieszkańcem północnych obszarów Japonii. Rośnie także w Chinach, u podnóża Himalajów
Fot. WIESŁAW GAWRYŚ
Wiele roślin z rodziny wrzosowatych ma zimotrwałe liście, tymczasem jeden z jej przedstawicieli - enkiant (Enkianthus) - pozbywa się ich jesienią. Nowe liście, o eliptycznym kształcie, wyrastają na wiosnę; co ciekawe, skupione są tylko na końcach pędów. Podobnie jak kwiaty, które zebrane w grona zwieszają się na długich szypułkach. Można je podziwiać w maju i czerwcu. Mają delikatną budowę i osiągają 8-12 mm długości. U najczęściej uprawianego gatunku - enkianta dzwonkowatego (E. campanulatus) - przybierają kremową barwę i ozdobione są czerwonymi żyłkami. Jego odmiany mają kwiaty w odcieniach różu, czerwieni, bieli, z wielobarwnym żyłkowaniem. Przypominają różnokolorowe konwalie.

Krzewy te dorastają do 2-2,5 m wysokości i mają szerokokolumnowy pokrój. W półcieniu korona staje się bardziej rozłożysta.

WŁAŚCIWE MIEJSCE

Najkorzystniejsze warunki dla gatunków wrzosowatych znajdziemy na zachodzie kraju, gdzie zimy są dosyć łagodne. Wprawdzie enkiant dzwonkowaty uchodzi za krzew stosunkowo odporny ma mrozy, ale w centrum i na wschodzie Polski wybieramy dla niego miejsca osłonięte od wiatru. Przed nadejściem większych mrozów warto go okrywać gałązkami drzew iglastych lub włókniną. Troskliwszą opieką otaczamy świeżo posadzone okazy.

Enkiant lubi miejsca słoneczne i półcieniste. Potrzebuje gleby przepuszczalnej, dość wilgotnej, bogatej w próchnicę, o odczynie kwaśnym (pH 4,5-5,5). Ma więc potrzeby podobne do swych kuzynów - azalii, wrzosów, pierisów, różaneczników i pozostałych roślin z tej rodziny. Warto więc umieszczać go w grupie z innymi wrzosowatymi, najlepiej na specjalnie przygotowanym stanowisku.

ZAKWASZONE PODŁOŻE

Zwykle w ogrodach nie ma odpowiedniej gleby dla roślin wrzosowatych. Dlatego trzeba ją odpowiednio przygotować. Najlepiej wykopać dołki pod każdą roślinę do głębokości ok. 50 cm. Na ich dnie układamy warstwę żwiru o grubości ok. 10 cm. Wybraną ziemię mieszamy z kwaśnym torfem (torfem wysokim) i rozłożoną korą sosnową - tą mieszanką wypełniamy dołki. Egzemplarze w doniczkach można umieszczać w gruncie od wiosny do połowy września. Enkiant nie znosi przesuszenia podłoża, w okresach bez deszczu wymaga więc podlewania.

GDZIE MOŻNA KUPIĆ ENKIANTY

Enkianty są sprzedawane w doniczkach. Kilkuletnie okazy, zależnie od wielkości pojemnika, kosztują od 15 do 25 zł. Można je kupić w sklepach internetowych, m.in.: florini.pl, starkl.pl, ogrodniczyraj.pl, gardenpark.pl, hyzop.pl, sadzonki.abc24.pl

Produkują je także szkółki roślin ozdobnych: Izydor Podgórski (www.krzewy-podgorski.pl), Bogdan Hajdrowski (www.hajdrowscy.pl).

Enkiant dzwonkowaty jest mieszkańcem północnych obszarów Japonii. Rośnie także w Chinach, u podnóża Himalajów.

Czy wiesz, że...

Enkiant można rozmnożyć przez odkłady, a także sadzonki półzdrewniałe ścinane w sierpniu lub we wrześniu.

    Więcej o:

Skomentuj:

Enkianty - japońskie dzwonki