Szukaj w serwisie Ponad 5000 artykułów

Aloesy znane i nieznane

Dr Bożena Dubielecka
30.01.2013 , aktualizacja: 30.01.2013 14:57
A A A Drukuj
ALOE POLYPHYLLA uchodzi za perłę wśród aloesów. Rośnie bardzo powoli, a jego liście układają się w skręconą spiralnie, niską rozetę. Egzemplarz widoczny na zdjęciu jest wyjątkowo okazały, ma kilkanaście lat.

ALOE POLYPHYLLA uchodzi za perłę wśród aloesów. Rośnie bardzo powoli, a jego liście układają się w skręconą spiralnie, niską rozetę. Egzemplarz widoczny na zdjęciu jest wyjątkowo okazały, ma kilkanaście lat. (Shutterstock/Frank Spee)

Rośliny lecznicze

Trzy gatunki aloesów wykazują właściwości lecznicze.

Aloes zwyczajny (Aloe vera) uprawiany jest na całym świecie. Pozyskuje się z niego miąższ, który zawiera kwas salicylowy oraz związki antybakteryjne i działa uodparniająco. Ze świeżych liści otrzymuje się także żółty, gorzki sok - alonę. Wypływa ona z kanalików znajdujących się pod skórką. Jest silnym środkiem przeczyszczającym.

A. arborescens także ma właściwości lecznicze, ale może powodować zaburzenia czynności przewodu pokarmowego, dlatego stosujemy go tylko zewnętrznie, np. na opryszczkę.

A. ferox stosowany jest przy zaburzeniach żołądkowych, przyśpiesza też gojenie się ran. Zawiera substancję rozjaśniającą skórę wykorzystywaną do produkcji różnych kosmetyków.

Fot. Flora Dania, Flora Press, Dariusz Raczko, Lilianna Sokołowska, Trevor Kelly/Shutterstock;Fot. Bożena Dubielecka, Flora Dania, iStockphoto, Lilianna Sokołowska, Shutterstock: Digital Media Pro, Eco Print, Frank Spee, Vitaly Raduntsev, Anna Sendeva

 ,

Copyright Agora SA O nas Informacje prasowe Reklama u nas Ogłoszenia Ochrona

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

kalendrz

Kalendarz ogrodnika - sierpień

Wydarzenia ogrodnicze i porady na sierpień