Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kolorowe rabaty i pierwsze plony

Tekst Małgorzata Szymczykiewicz Rysunki Jerzy Kozień

Oko wciąż cieszą letnie kwiaty, a smakosze coraz częściej znajdują na grządkach coś na ząb. Prac pielęgnacyjnych w ogrodzie nadal jest wiele, choć nie pochłaniają one już tyle czasu co wcześniej

Drzewa i krzewy ozdobne liściaste Przestajemy nawozić wszystkie drzewa i krzewy, aby nie pobudzać już tegorocznych pędów do wzrostu i pozwolić im zdrewnieć przed zimą.

Jeżeli chcemy przesadzić krzewy zimozielone - np. bukszpany czy mahonie - musimy zrobić to teraz, by zdążyły dobrze się ukorzenić, nim nadejdą mrozy.

W razie upałów podlewamy intensywnie krzewy o płytkim systemie korzeniowym, zwłaszcza potrzebujące sporo wilgoci różaneczniki, azalie i wrzosy.

Ostatni raz przycinamy żywopłoty, aby rany po cięciu zdążyły się zabliźnić do zimy.

Opryskujemy róże przeciwko czarnej plamistości i mączniakowi oraz wierzby przeciwko rdzy (wrażliwe na nią są zwłaszcza odmiany miniaturowe szczepione na pniu), np. stosując preparat Baymat lub ekologiczny Biosept.

Jeżeli na roślinach zauważymy mszyce albo gąsienice, używamy preparatów owadobójczych, np. Decisu czy Provado Plus AE. Zabieg powtarzamy trzy razy w tygodniowych odstępach.

Iglaki Druga połowa lata to najlepszy czas na sadzenie i przesadzanie iglaków. Przez dwa, trzy miesiące wytworzą dużo nowych korzeni i nie będą narażone zimą na przesuszenie. Krzewy kupowane w pojemnikach wymagają jedynie w ciągu kilku pierwszych dni intensywnego podlewania; te przesadzone z gruntu warto dodatkowo na dwa, trzy tygodnie zacieniować agrowłókniną lub jutą.

Starszych iglaków w tym sezonie już nie nawozimy mieszankami zawierającymi azot. Możemy jedynie zastosować odżywki tzw. jesienne, które przyspieszają drewnienie pędów i uodparniają rośliny na mróz.

Byliny Regularnie usuwamy przekwitłe kwiaty. Wielu gatunkom zabieg ten przedłuża kwitnienie.

Przygotowujemy podłoże pod wiosenne rośliny cebulowe, które będziemy sadzić we wrześniu. Ziemię przekopujemy, odchwaszczamy i wapnujemy (powinna mieć odczyn 6,5-7,5 pH). Rozsypujemy także nawóz fosforowy (50-80 g/m2) i płytko mieszamy z ziemią.

Rozmnażamy przez podział kęp kosaćce, liliowce, złocienie wielkie i piwonie oraz rośliny kobiercowe, takie jak rojniki, rozchodniki, płomyk szydlasty, żagwin i goździki. Najlepiej zrobić to w dzień pochmurny, a potem przez kilka dni intensywnie rośliny podlewać. Kwiaty jednoroczne i dwuletnie Sadzimy na miejsce stałe rozsadę roślin dwuletnich, np. dzwonków, malw, naparstnic, bratków. Przed zimą ich rozety dobrze się rozrosną i wydadzą dorodne kwiaty w przyszłym roku.

Trawnik Trawę kosimy mniej więcej co tydzień, a co 3-4 dni obficie ją podlewamy, tak by woda przesiąkała na głębokość 10-15 cm, dokąd sięgają korzenie. Przy dużych upałach murawę nawadniamy codziennie, najlepiej wcześnie rano.

Oczko wodne Przekwitające kwiatostany wielu roślin trzeba usuwać, by nie dopuścić do niekontrolowanego wysiewu nasion. W czasie upałów woda ze zbiorników intensywnie paruje, więc co kilka dni trzeba ją uzupełniać. Regularnie kontrolujemy stan filtrów i w razie potrzeby czyścimy je w taki sposób, żeby znajdujące się w nich zanieczyszczenia nie spływały do oczka. Pojawiające się glony odławiamy jak najszybciej siatką, a jeżeli okaże się to niewystarczające, niszczymy je preparatem chemicznym.

Drzewa i krzewy owocowe Po zebraniu wiśni przycinamy część gałęzi. Ułatwi to opryskiwanie roślin, a ponadto sprawi, że w przyszłym roku owoce będą dorodniejsze. Usuwamy liście zacieniające grona winogron, aby owoce były lepiej nasłonecznione, co korzystnie wpłynie na ich smak i wybarwienie. Najlepiej zrobić to w czasie pochmurnej pogody, by słońce nie poparzyło skórki owoców. Sadzimy nowe krzaczki truskawek, a stare intensywnie podlewamy i nawozimy, bo właśnie teraz rośliny te zawiązują pąki kwiatowe na przyszły rok.

Kwiaty tarasowe i balkonowe Regularnie podlewamy i raz na tydzień nawozimy rośliny, ponieważ intensywnie rozrośnięte szybko zużywają wodę i składniki pokarmowe. W razie wystąpienia chorób lub szkodników stosujemy jak najszybciej odpowiedni preparat, gdyż okazy w donicach są delikatniejsze niż rosnące w gruncie i zaatakowane łatwiej ulegają zniszczeniu.

Ścinamy sadzonki z pelargonii, fuksji, plektrantusów i innych roślin, które chcemy rozmnożyć na przyszły sezon. Teraz łatwo się ukorzenią. Tniemy 6-8-centymetrowe kawałki pędów, obrywamy z nich pąki kwiatowe i umieszczamy w wilgotnym podłożu, w miejscu jasnym, ale niezbyt intensywnie nasłonecznionym. Sadzonki często zraszamy.

Warzywa Warzywa zasilamy po raz ostatni saletrą amonową lub innym nawozem z dużą zawartością azotu. Na początku miesiąca jeszcze raz wysiewamy sałatę, rzodkiewki i koper, które zbierzemy jesienią.

Skomentuj:

Kolorowe rabaty i pierwsze plony