Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czerwiec - duuużo pracy

Tekst Małgorzata Szymczykiewicz Rysunki Jerzy Kozień

Rośliny rosną jak oszalałe, ale niestety chwasty też. Jeszcze nie koniec siania i sadzenia, a już zaczynają się zbiory. Czerwiec to właściwie apogeum prac ogrodowych.

Drzewa i krzewy ozdobne liściaste

Wiele krzewów, np. pięciorniki, tawuły, wiciokrzewy i forsycje, można rozmnożyć z sadzonek przygotowanych z lekko zdrewniałych pędów. Każdy ucięty odcinek powinien mieć trzy, cztery węzły, tzn. miejsca, z których wyrastają liście. Sadzonki umieszczamy w skrzynkach z wilgotnym torfem zmieszanym z piaskiem w proporcji 2:. Pojemnik okrywamy folią i ustawiamy w półcienistym miejscu. Kiedy sadzonki ukorzenią się i rozwiną kilka liści, przesadzamy je pojedynczo do doniczek albo sadzimy na zagonie w ogrodzie.

Ciepła i słoneczna pogoda sprzyja szkodnikom. Często oglądajmy wierzchołki pędów i spodnią stronę liści, aby w porę zastosować odpowiedni środek chemiczny i zapobiec namnażaniu się intruzów.

Iglaki

Wypuszczenie wielu młodych przyrostów mocno osłabiło rośliny, dlatego warto je ponownie zasilić odpowiednim dla nich nawozem wieloskładnikowym. Powinien zawierać substancje zakwaszające, bo większość iglaków lubi kwaśne podłoże.

Gdybyśmy na najmłodszych pędach zauważyli mszyce lub przędziorki, jak najszybciej zwalczmy je Confidorem, Decisem lub Mospilanem. Przy deszczowej pogodzie roślinom zagrażają choroby grzybowe, warto więc co kilkanaście dni opryskać je profilaktycznie Bioseptem (wyciąg z grejpfruta), Topsinem lub Rovralem.

Drzewa i krzewy owocowe

Dojrzewające owoce wczesnych odmian czereśni to przysmak kawek, szpaków i wróbli. Żeby odstraszyć ptaki, zawieśmy na najwyższych gałęziach kilka płyt kompaktowych, które połyskują w słońcu, lub trzepoczące na wietrze paski folii. Możemy także okryć drzewa specjalną gęstą, ale lekką siatką (do kupienia w sklepie ogrodniczym).

Na początku miesiąca warto drugi raz zasilić drzewa i krzewy nawozem azotowym, bo właśnie teraz formują się zawiązki owoców na ten rok i zawiązki pąków kwiatowych na przyszły sezon.

Byliny

Kiedy liście tulipanów zaschną, wykopujemy cebule i przez kilka dni suszymy w zacienionym, ale przewiewnym miejscu. Potem czyścimy je i umieszczamy w suchym pomieszczeniu, gdzie poleżą do września (wtedy będziemy je sadzić).

Rozmnażamy przez podział gatunki wiosenne, które zakończyły kwitnienie oraz te, które będą kwitły jesienią. Rozsadzone kępy starannie podlewamy i cieniujemy.

Kwiaty jednoroczne i dwuletnie

Wysiewamy niezapominajki, bratki, stokrotki, malwy i inne gatunki dwuletnie, które chcemy mieć w ogrodzie w przyszłym roku. Nasiona najlepiej umieścić w mieszance torfu z piaskiem i ustawić w ogrodzie. Można je też wysiewać do gruntu na dobrze spulchniony zagon.

Trawnik

Trawa rośnie teraz bardzo szybko, trzeba więc kosić ją przynajmniej raz na tydzień i co dwa, trzy dni obficie podlewać (najlepiej wczesnym rankiem - wówczas rośliny lepiej zniosą silną operację słoneczną w ciągu dnia). Kosić należy późnym popołudniem lub w pochmurny dzień.

Oczko wodne

Możemy sadzić nowe rośliny. W małym zbiorniku warto umieścić je w ażurowych koszach, których dno wykładamy jutą. Wsypujemy następnie warstwę żwiru, wkładamy roślinę, obsypujemy jej korzenie torfem, a brzegi juty zawijamy do środka i zasypujemy otoczakami. Balast utrzymuje roślinę w pojemniku. Kosze z liliami wodnymi dodatkowo obciążamy przywiązaną z boku cegłą. W dużym stawie ze strefą bagienną rośliny sadzimy bezpośrednio w podłożu. Podwodne rośliny natleniające (moczarkę, rogatek czy wywłócznik) wiążemy w pęczki, obciążamy kamieniem i wrzucamy na dno. Ukorzenią się same.

Kwiaty balkonowe i tarasowe

Rośliny w skrzynkach podlewamy codziennie, najlepiej rano (w ciągu dnia liście są zbyt nagrzane słońcem i zimna woda może wywołać szok termiczny).

Żeby na balkonie panował przyjemny cień, można wysiać szybko rosnące pnącza, np. fasolę wielokwiatową albo wilec.

Warzywa

Na początku miesiąca siejemy kukurydzę, ogórki, dynie i patisony, a także buraki do przechowania, a w końcu miesiąca - sałatę i rzodkiewkę na poplon i cykorię sałatową na jesienny zbiór korzeni do pędzenia. Co dwa tygodnie wysiewamy fasolkę szparagową i koper.

Palikujemy pomidory i usuwamy im boczne pędy wyrastające z kątów liści.

Wszystkie warzywa zasilamy nawozem azotowym (2-3 dag/m2).

    Więcej o:

Skomentuj:

Czerwiec - duuużo pracy