Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kalendarz ogrodnika, czyli prace ogrodowe na grudzień

Tekst Małgorzata Szymczykiewicz, KJ

Kalendarz ogrodnika na grudzień. Coraz częściej szron pokrywa srebrem wszystko wokół, lada dzień pojawi się pierwszy śnieg. Rośliny śpią, ale ogrodnik powinien czuwać, aby ich sen przebiegał bez zakłóceń. Grudzień to spokój zimowego ogrodu

Delikatne krzewy i drzewa otulamy, żeby nie przemarzły
Delikatne krzewy i drzewa otulamy, żeby nie przemarzły
Rys. Jerzy Kozień

Kalendarz ogrodnika grudzień: Drzewa i krzewy ozdobne liściaste

  • Regularnie sprawdzamy okrycie na roślinach wrażliwych na mróz. To szczególnie ważne, gdy pogoda jest mroźna i wietrzna, bo wtedy pędy są bardziej narażone na przemrożenie. Przy temperaturach poniżej -10° C warto okryć rośliny dodatkową warstwą agrowłókniny, słomy czy papieru.
  • Gdyby gałęzie złamały się pod ciężarem śniegu, jak najszybciej wyrównujemy rany ostrą piłą i zabezpieczamy maścią ogrodniczą, aby zmniejszyć powierzchnię, przez którą mróz może wnikać do głębiej położonych tkanek.

Kalendarz ogrodnika. Co robić zimą w ogrodzie, na balkonie i tarasie

Kalendarz ogrodnika grudzień: Iglaki

  • Moda na dekorowanie ogrodowych choinek lampkami i ozdobami świątecznymi, którą osobiście bardzo popieram, niesie pewne dla nich zagrożenia. Warto zatem przestrzegać kilku zasad. Ozdoby nie mogą być ciężkie. Wieszamy je na grubszych gałązkach, które się nie złamią. Wybieramy drobne elementy, bo te o dużej powierzchni silnie poruszają się na wietrze i mogą powodować uszkodzenia gałęzi. Lampki wieszamy tak, by nie nagrzewać zbytnio gałązek i igieł. Instalacja musi być dopuszczona przez producenta do stosowania na zewnątrz i odpowiednio zabezpieczona przed wilgocią.
  • W razie opadów mokrego śniegu jak najszybciej strząsamy go z roślin, aby nie zniekształcał gałązek. W moim domu mamy przygotowany lekki kijek bambusowy do zrzucania śniegowych czap.

Kalendarz ogrodnika grudzień: Drzewa i krzewy owocowe

  • W puszystym śniegu myszy potrafią drążyć rozległe korytarze, aby dobrać się do pędów i korzeni młodych drzew. Dlatego mocno udeptujemy śnieg wokół pni.
  • Z porzeczek, agrestu i winorośli warto przygotować sadzonki zdrewniałe. Ścinamy jednoroczne pędy. Tniemy je na odcinki o długości 20-25 cm (w przypadku winorośli 40 cm). Odrzucamy część wierzchołkową. Gotowe sadzonki przechowujemy w temperaturze 4-5° C. Można je zasypać piaskiem i trzymać w piwnicy albo włożyć do plastikowych toreb i przechowywać w lodówce (okrycie trzeba od czasu do czasu zdejmować, żeby nie zapleśniały). Wiosną, gdy tylko ziemia rozmarznie, wysadzimy je do gruntu.
  • W słabo ogrodzonych ogrodach położonych blisko pól i lasów młodym drzewkom zagrażają sarny i zające, dlatego na pnie warto założyć plastikowe osłonki. Można je zastąpić grubym papierem lub okręcić drzewka agrowłókniną. Ten ostatni sposób świetnie się sprawdza w moim ogrodzie.

Kalendarz ogrodnika grudzień: Byliny

  • Przynajmniej raz w miesiącu przeglądamy przechowywane bulwy i karpy. Gnijące i porażone przez pleśń usuwamy, pozostałe w razie potrzeby spryskujemy preparatem grzybobójczym. W mojej piwnicy jest trochę za ciepło (10° C) i miewam kłopot z mszycami., zwłaszcza na karpach dalii, dlatego od czasu do czasu opryskuję je profilaktycznie Decisem lub Polysectem.
  • Gdyby przyszły silne mrozy, a śnieg nie spadł, koniecznie poprawiamy i uzupełniamy okrywy na rabatach.Kwiaty jednoroczne i dwuletniel W ogrodzie pozostały jedynie gatunki dwuletnie. Pod śniegiem są w pełni bezpieczne, ale tam gdzie zwiewa go wiatr, wymagają okrycia gałązkami iglaków lub liśćmi. Ja stosuję jedno i drugie: kopczyki liści przykrywam starannie stroiszem.
  • Już teraz warto zaplanować, jakie gatunki jednoroczne wysiejemy w przyszłym sezonie, bo lada moment w sklepach pojawią się stojaki z kolorowymi torebkami. Jeśli nie przemyślimy tego zawczasu, z tęsknoty za wiosną kupimy za dużo nasion. Życzliwie ostrzegam, bo sama co roku przeżywam rozterki, że tego wszystkiego, co kupiłam, nie mam już gdzie wysiać.

Kalendarz ogrodnika grudzień: Trawnik

  • Przy odśnieżaniu ścieżek i placyków unikajmy zrzucania zbyt dużych ilości śniegu na trawnik, bo pod jego ciężarem murawa źle zimuje. Bardzo niekorzystne jest również intensywne udeptywanie zmarzniętej trawy, bo wiosną mogą się w tych miejscach pojawić łyse placki.
  • Zrezygnujmy z posypywania ścieżek solą (albo róbmy to bardzo oszczędnie), bo trawa (i większość innych roślin) jest wyjątkowo wrażliwa na zasolenie. Zamiast soli stosujmy piasek lub popiół z kominka, które na pewno nie zaszkodzą roślinom.

Grudzień w domu [Kalendarz prac]

Kalendarz ogrodnika grudzień: Oczko wodne

  • Pilnujemy, aby lód nie pokrył całej powierzchni wody. Kruszymy go na bieżąco, żeby nie skuł tafli zbyt grubą warstwą. Wybijanie przerębla siekierą lub łomem traktujmy jako ostateczność, gdyż możemy zakłócić spoczynek zwierząt, co niekiedy jest dla nich śmiertelnie niebezpieczne. Takie agresywne ruchy mogą też uszkodzić folię uszczelniającą zbiornik. Dobrym rozwiązaniem jest natomiast użycie ręcznego wędkarskiego świdra lub specjalnej grzałki.

Kalendarz ogrodnika grudzień: Kwiaty balkonowe i tarasowe

  • Rośliny przechowywane w jasnych i chłodnych pomieszczeniach podlewamy raz na dwa, trzy tygodnie. Trochę częściej nawadniamy okazy stojące w cieplejszych miejscach, ale ani jednych, ani drugich nie nawozimy.
  • Puste skrzynki i pojemniki warto ozdobić powtykanymi w ziemię gałązkami iglaków i krzewów z ładnymi owocami, np. ognika, dzikiej róży, śnieguliczki. Taka dekoracja przez kilka miesięcy będzie przełamywać szarość zimowych dni. Na czas świąt możemy ją uzupełnić ozdobami bożonarodzeniowymi.

Pamiętajmy o ptakach

Skrzydlate bractwo to nasi ogrodowi sprzymierzeńcy. W dobie szczelnych śmietników i foliowych worków na odpadki mają znacznie ograniczone możliwości zdobycia pokarmu. Dopóki nie spadnie śnieg, nieźle sobie radzą, ale gdy resztki chwastów i ziemię pokryje gruba warstwa białego puchu, warto postawić karmnik. Sypiemy do niego codziennie ziarna zbóż, słonecznik i różne kasze. Przydatne są też gotowe mieszanki ze sklepów dla zwierząt. Jeśli ptaki zdrowo przezimują, pomogą nam wiosną zwalczać szkodniki i chwasty w ogrodzie.

Kalendarz ogrodnika - porady ogrodnicze na każdy miesiąc

  •  
    Więcej o:

Skomentuj:

Kalendarz ogrodnika, czyli prace ogrodowe na grudzień