Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kalendarz ogrodnika na marzec

Małgorzata Szymczykiewicz, zastępczyni redaktor naczelnej miesięcznika ?Kwietnik?, wieloletni pracownik SGGW, popularyzatorka wiedzy o roślinach

29.04.2003 HOLANDIA WYJAZD BIURO CEBULKOWE HOLANDIA OGROD PRYWATNY MARCEL BORKUS I WIM GEURINK POJEMNIK GLINA BLACHA OCYNKOWANA WIADRO DEKORACJA ROSLINNA ROSLINY SEZONOWE BRATEK GLINA BYLINY FOT PAWEL SLOMCZYNSKI / AGENCJA GAZETA WIOSNA PUBLIKACJA KWIETNIK NR 3 (123) - 3.2005
Wiosenne kwiaty balkonowe
Fot. Paweł Słomczyński / AG
Wiosna w pojemnikach

Chociaż noce jeszcze są chłodne, możemy przygotować pierwsze kwietne dekoracje skrzynek i donic na balkonie czy tarasie. Nadają się do tego bratki, stokrotki, niezapominajki i pierwiosnki. Jeżeli wcześniej były hartowane (wystawiane codziennie na kilka godzin na powietrze), dobrze zniosą niewielkie przymrozki.

W pojemnikach możemy także umieścić podpędzone już kwiaty cebulowe sprzedawane w niewielkich doniczkach (do kupienia w kwiaciarniach i supermarketach). Nie trzeba ich wyjmować z pojemników - można zakopać je w skrzynkach razem z osłonką.

Marcowe siewy

Wprost do gruntu

  • Warzywa: koper, marchew, pietruszka, groch, groszek cukrowy, szpinak, rzodkiewka, szczypiorek

  • Kwiaty: nagietek, smagliczka nadmorska, mak, ostróżka, groszek pachnący

  • Zioła: kminek, trybula

    W inspekcie

  • Warzywa: brokuł, kapusta, kalarepa, kalafior, seler, por, różne odmiany sałaty, cebula

  • Kwiaty: floks Drummonda, aksamitka, zatrwian, cynia, portulaka

  • Zioła: bazylia, majeranek, szałwia, melisa

    W pomieszczeniu

  • Warzywa: papryka, pomidor, bakłażan, miechunka pomidorowa, rodzynek brazylijski

  • Kwiaty: lewkonia, lwia paszcza, aster chiński

    Przepis na inspekt

    Miłośnicy nowalijek i zwolennicy samodzielnego przygotowania rozsady kwiatów i warzyw mogą założyć inspekt, gdzie będą wysiewać rośliny. Zwykle zbija się z desek drewnianą skrzynię i przykrywa ją oszkloną lub obciągniętą folią ramą. W środku powinno się znaleźć specjalne świeże podłoże. Najczęściej ma ono trzy warstwy o grubości 20-30 cm. Najniższa to obornik koński, który rozkładając się, wytwarza sporo ciepła. Na nim układamy suche liście lub sieczkę słomianą. Całość dobrze ubijamy, a na wierzch sypiemy warstwę żyznej ziemi, do której wysiewamy nasiona. Gdy pojawią się małe rośliny, za dnia, póki jest ciepło, leciutko uchylamy pokrywę, żeby ich nie przegrzać. Na noc inspekt szczelnie zamykamy, a w razie dużych chłodów dodatkowo okrywamy, np. matą słomianą.

  • Skomentuj:

    Kalendarz ogrodnika na marzec