Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Trochę dłuższe dni

Małgorzata Szymczykiewicz

Budzimy tulipany

Możemy zacząć pędzić rośliny cebulowe. Przygotowane jesienią pojemniki z cebulami wnosimy do pomieszczeń. Początkowo przez trzy, cztery tygodnie mogą stać w ciemności lub w świetle, ale koniecznie w temperaturze 10-15oC. Gdy wykiełkują, potrzebują dużo światła i cieplejszego miejsca (15-20oC). Cały czas regularnie je podlewamy. Zakwitają zwykle po siedmiu, ośmiu tygodniach od przeniesienia do domu.

Pelargonie czekają na wiosnę

Wszystkie wieloletnie kwiaty balkonowe przechowywane w pomieszczeniach mimo zimy wciąż rosną. Niestety, nie jest to dla nich korzystne, bo przy zbyt słabym oświetleniu pędy nadmiernie się wyciągają, a zawiązywanie kwiatów osłabia rośliny. Dlatego pojawiające się kwiaty trzeba systematycznie usuwać, a pod koniec miesiąca delikatne przyciąć pędy. Dzięki tym zabiegom rośliny rozkrzewią się, a nowe przyrosty będą mocniejsze.

Jak kupować nasiona

W sklepach zaczynają pojawiać się nasiona warzyw i kwiatów. Przy zakupie zwróćmy uwagę na informacje nadrukowane na torebkach, żeby nie kupić byle czego. Najważniejszy jest termin przydatności do wysiewu. Warto też sprawdzić ilość nasion, bo za tę samą cenę w pięknym opakowaniu możemy ich znaleźć o wiele mniej niż w niezbyt atrakcyjnym. Czasami opłaca się dołożyć kilka złotych, a za to kupić nasiona już zaprawione środkami chemicznymi przeciwko chorobom i szkodnikom. Można też poszukać specjalnych odmian oznaczonych symbolem F1, co gwarantuje dorodność i jednolitość siewek. Wysoką jakość mają nasiona umieszczone w hermetycznych opakowaniach plastikowych lub aluminiowych, bo są dobrze chronione przed wilgocią. Droższe, ale warte zainteresowania są tzw. nasiona otoczkowane - pokryte warstwami różnych preparatów, które stymulują rozwój młodych siewek.

Pożytek z kreta

Zimą w czasie odwilży w ogrodzie lub na nieużytkach w okolicy pojawiają się często świeże kopce kretów. Warto zbierać wykopaną przez zwierzaki ziemię i przechowywać w miejscu zabezpieczonym przed mrozem. Przyda nam się do przygotowania podłoża dla rozsady kwiatów i warzyw lub przesadzania roślin doniczkowych. Ponieważ kret wypycha ją z głębszych warstw wolna jest zazwyczaj od zarodników grzybów chorobotwórczych.

Mróz niezbędny do kiełkowania

Nasiona niektórych kwiatów ogrodowych (m.in. pierwiosnków, ciemierników, goryczek czy pełnika) do wykiełkowania potrzebują przemrożenia. Dlatego jeśli chcemy rozmnożyć te rośliny, właśnie teraz wysiewamy je do skrzynek w starannie przesiane wilgotne podłoże (najdrobniejszych nasion, np. pierwiosnków, nie przysypujemy warstwą ziemi, a tylko lekko przyklepujemy). Pojemniki wystawiamy na zewnątrz. Przykrywamy je folią lub szybą, aby w czasie odwilży woda z topniejącego śniegu lub deszcze nie wypłukały nasion. Gdy tylko wiosną zrobi się cieplej, przemrożone nasiona na pewno zaczną kiełkować.

Nie tylko dokarmianie

Nie wszyscy miłośnicy ptaków wiedzą, że zimą oprócz pokarmu szukają one też wody. Dopóki leży śnieg, świetnie sobie radzą, zaspakajając nim pragnienie. Problem pojawia się, gdy przez kilka dni utrzymuje się mroźna i bezśnieżna pogoda. Warto wtedy skrzydlatej braci oprócz pokarmu wystawić pojemnik z wodą. Chociaż przez godzinę, zanim woda zamarznie będą z niej korzystały i przekonamy się, jak bardzo jej potrzebują.

    Więcej o:

Skomentuj:

Trochę dłuższe dni