Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Co robimy w czerwcu?

Ewa Figat, Ogród Botaniczny w Warszawie

Wysiewanie do gruntu * dzielenie bylin * wykopywanie cebul * rozmnażanie krzewów

Rośliny jednoroczne

Można jeszcze wysiać bezpośrednio do gruntu - rezedę, smagliczkę, nagietki, maciejkę, maczek kalifornijski i groszek pachnący. To idealne rośliny do wypełnienia pustych miejsc po cebulowych. Na początku czerwca sadzimy wybitnie ciepłolubne heliotropy, gazanie, begonie, pacioreczniki. oraz kwitnące rośliny jednoroczne i byliny w pojemnikach. Póki nie przyjmą się w nowym miejscu, trzeba troskliwie się nimi opiekować: podlewać, odchwaszczać, spulchniać im podłoże, a co 2-3 tygodnie zasilać nawozami wieloskładnikowymi (np. Florovit, Multivit).

Sprawdzona rada: w okresie kwitnienia usuwamy przekwitłe kwiaty, a gatunki wymagające strzyżenia, w celu utrzymania ładnego pokroju, np. irezynę, santolinę, gnafalium, alternanterę i koleus Blumego, przycinamy co miesiąc.

Byliny

Możemy już dzielić byliny, które kwitły wiosną, np. pierwiosnek pruhonicki, aster alpejski, zawciąg nadmorski, płomyk szydlasty oraz byliny kobiercowe, takie jak rozchodniki, rojniki, macierzankę, przetacznik siwy.

Sprawdzona rada: kępy tych roślin kroimy szpadlem na mniejsze części. Rośliny po dzieleniu i posadzeniu trzeba podlewać i osłaniać przez kilka dni.

Kwitnące wczesnym latem przymiotno, pełnik, ostróżka ogrodowa, łubin trwały, złocień różowy zakwitną powtórnie pod koniec lata lub jesienią, jeśli zaraz po kwitnieniu przytniemy je 5-10 cm nad ziemią.

Sprawdzona rada: Palikujemy wszystkie wysokie byliny (ostróżki, dalie), szczególnie w miejscach narażonych na silne wiatry.

Byliny nie wymagają tak częstego podlewania jak jednoroczne, gdyż ich korzenie są lepiej rozbudowane i sięgają głębiej. Należy je podlewać rzadziej ale obficie, wcześnie rano lub późnym popołudniem tak, by ziemia była mokra na głębokości 25 cm. Podczas podlewania należy unikać zwilżania liści i kwiatów.

Sprawdzona rada: Stratom wody z gleby można zapobiegać przez ściółkowanie torfem, kompostem korowym itp. Ściółkujemy glebę wilgotną, po dokładnym podlaniu lub ulewnym deszczu.

Spulchniamy i odchwaszczamy glebę na rabatach bylinowych, dopóki rośliny nie przykryją całej jej powierzchni. Do zabiegów pielęgnacyjnych należy również przycinanie przekwitłych kwiatów lub obumarłych części. Nawozimy też byliny zaleýnie od jako ci gleby i wymagań ro lin, 2-3- krotnie od rozpoczćcia wegetacji do kwitnienia w ilo ci 30-40 g/m.kw. nawozu wielosk adnikowego.

Sprawdzona rada: Nawóz należy przykryć warstwą gleby i unikać jego zetknięcia z liśćmi.

Cebulowe

Tulipany i hiacynty wykopujemy co roku, niektóre gatunki drobno cebulowych (jak: przebiśniegi, szafirki, tulipany botaniczne, śnieżniki, cebulice, narcyzy). Raz na kilka lat, gdy nadmiernie się zagęszczą, zwykle w czerwcu i na początku lipca, kiedy kończą wegetację.

Sprawdzona rada: Tulipany najlepiej wykopywać, gdy 1/3 łuski okrywającej cebulę zbrązowieje a liście zaczynają zasychać. Opóźnienie tego zabiegu powoduje pękanie i opadanie łuski okrywającej zwiększa się przez to możliwość porażenia cebul przez choroby grzybowe np. fuzariozę.

W czasie wykopywania chronimy cebule przed słońcem. Resztki liści i pędów łatwo oddzielające się od cebul usuwamy. Cebule umieszczamy w ciepłym przewiewnym miejscu (wiata, szopa, weranda) ułożone luźno w ażurowych skrzynkach, rozłożone na podłodze lub zawieszone w siatce, a po dniach dosuszania trzeba je oczyścić z ziemi, resztek pędów, korzeni oraz oddzielić cebule przybyszowe.

Sprawdzona rada: W czasie czyszczenia i sortowania usuwamy wszystkie cebule chore i uszkodzone niezależnie od gatunku.

Oczyszczone i posortowane cebule układamy w ażurowych skrzynkach i przechowujemy w pomieszczeniach suchych i przewiewnych w temperaturze pokojowej ok. 20oC, gdzie pozostaną aż do momentu sadzenia, tj. do września.

Sprawdzona rada: Cebule szachownicy, szafirków, przebiśniegów i śnieżyc lepiej przykryć torfem lub trocinami - łatwo przesychają.

Krzewy

Czerwiec jest najlepszym terminem rozmnażania drzew i krzewów przez sadzonki zielne pozyskiwane z niezdrewniałych dolnych i środkowych części tegorocznych pędów. Każda sadzonka musi mieć w swej wierzchołkowej części co najmniej jeden pąk oraz liść.

Sprawdzona rada: Gdy liście są zbyt duże (jak np. u winorośli), skracamy je. Aby przyśpieszyć ukorzenianie, możemy zastosować ukorzeniacz do sadzonek zielonych.

Druga połowa czerwca to najbardziej odpowiednia pora strzyżenia żywopłotów, drzew i krzewów liściastych. Strzyżenie sprowadza się do skrócenia tegorocznych przyrostów o 2/3 ich długości. Przyrosty większości roślin liściastych zimozielonych skracamy o połowę. Dla większości żywopłotów zalecana jest forma trapezu lub łuku. Takie strzyżenie umożliwia dotarcie promieni słonecznych nawet do najniżej położonych partii roślin. Forma ta nie jest obowiązująca dla żywopłotów z grabów pospolitych, które tolerują zacienienie.

Sprawdzona rada: Teraz przeprowadzamy regulujące cięcie krzewów kwitnących wiosną (forsycja, migdałowiec, wajgela, tawuły, lilaki) skracamy pędy bezpośrednio po przekwitnieniu. Cięcie to ma zapobiec nadmiernemu rozrastaniu się krzewów, utrzymaniu ich naturalnego kształtu i pobudzić je do obfitego kwitnienia w następnym roku.

Czerwiec to pełnia kwitnienia róż. Podczas wzrostu i kwitnienia róże trzeba starannie pielęgnować - odchwaszczać, nawozić, podlewać, formować, ciąć kwiaty i chronić przed szkodnikami i chorobami.

Latem nawozimy krzewy (mniej więcej, co miesiąc) najlepiej nawozami wieloskładnikowymi np. Azofoską 30-40 g/m.kw., ale nie dłużej niż do połowy lipca. W okresie suszy koniecznie podlewamy, niezbyt często, ale za to obficie.

Sprawdzona rada: Cięcie w okresie wegetacji ograniczamy do usuwania przekwitających kwiatów lub całych kwiatostanów (u róż bukietowych). Przekwitłe kwiaty odcinamy nad pierwszym od góry liściem pięciolistkowym.

Skomentuj:

Co robimy w czerwcu?