Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kalendarz ogrodnika czyli prace ogrodnicze we wrześniu

Hanna Masternak, Małgorzata Szymczykiewicz

Kalendarz ogrodnika na wrzesień. Jesień już blisko, a ogrodniczych obowiązków przybywa. Zobacz nasz kalendarz prac i przygotuj dobrze swój ogród na pierwsze przymrozki.

Cebulki tulipana
Cebulki tulipana
Fot. McRonny / C003/Shutterestock

Kalendarz ogrodnika wrzesień: drzewa i krzewy ozdobne

Staramy się już nie przycinać żadnych gałęzi, aby nie pobudzać roślin do wypuszczenia młodych pędów. Ich delikatne tkanki nie zdążyłyby zdrewnieć przed przymrozkami i z pewnością zostałyby uszkodzone przez mróz.

Nie nawozimy już roślin. W prawdzie na rynku pojawiło się wiele nawozów tzw. jesiennych, ale niewszystkie są zupełnie pozbawione azotu, więc szczególnie przy gatunkach ciepłolubnych stosujemy je z wielką ostrożnością - obniżamy dawki w stosunku do zalecanych.

Wrzesień to dobry czas nasadzenie iglaków. Najlepiej przyjmują się krzewy sprzedawane w pojemnikach. Przez kilka dni po zabiegu podlewamy je obficie.

Do końca miesiąca możemy jeszcze przesadzać iglaki, bo zdążą się ukorzenić przed zimą, co jest nie zbędne do dobrego przetrwania do wiosny. Gatunki o silnym wzroście zniosą to bez szwanku jedynie w ciągu 5 lat od posadzenia. Odmiany karłowe przyjmą się nawet po10 latach, jeżeli ich system korzeniowy nie zostanie za bardzo uszkodzony.

Ziemię wokół drzew, krzewów i bylin warto jesienią ściółkować kompostem lub obornikiem. Rozsypujemy go warstwą gr. ok. 10 cm i rozgrabiamy. Taka ściółka chroni korzenie przed mrozem, a wiosną stanowi dobry nawóz.
 

Kalendarz ogrodnika wrzesień: kwiaty

Sadzimy cebulki tulipanów, narcyzów, hiacyntów i innych gatunków kwitnących wiosną. Warto co roku kupić choć kilka nowych cebulek, bo to one wydadzą w przyszłym roku najokazalsze kwiaty. Te rośliny lubią miejsca słoneczne, ale nie nadmiernie nagrzane i dość wilgotną ziemię o odczynie prawie obojętnym (6,5-6,8 pH).

Wykopujemy mieczyki, begonie bulwiaste, kanny i dalie oraz inne, mniej popularne letnie kwiaty cebulowe, np. eukomisy, acidantery, ismeny. Nie mogą one zostać na zimę w gruncie,bo są wrażliwe na mróz. Trzeba je przechować w miejscu chłodnym, ale z temperaturą powyżej 0°C. Po pierwszych przymrozkach należy obciąć zwarzone liście, wykopać bulwy oraz cebule i zostawić pod dachem na kilka dni. Gdy obeschną, czyścimy je, przesypujemy torfem i przenosimy do piwnicy.

Kalendarz ogrodnika wrzesień: owoce i warzywa

Wszystkie owoce zbieramy, nim nastąpią przymrozki. Jabłka i gruszki, które chcemy przechować kilka tygodni (w warunkach amatorskich nie da się te go zrobić dłużej),zrywamy, za nim w pełni dojrzeją, i ustawiamy w chłodnym (ok 10°C),ale nie zbyt suchym pomieszczeniu.

Zbieramy marchew, buraki, selery i pietruszkę, a także fasolę na ziarno. Dzielimy i sadzimy w nowym miejscu kępy szczypiorku, siedmiolatki i rabarbaru. Siejemy szpinak i roszponkę. Za nim nadejdą mrozy, rośliny wytworzą 3-4 liście, a na wiosnę szybko zaczną rosnąć.
 

Kalendarz ogrodnika wrzesień: trawnik

Trawę kosimy nadal regularnie, ale zazwyczaj o tej porze roku rośnie ona wolniej, więc potrzebne to jest nie częściej niż co 10-14 dni. Nie trzeba już jej tak często podlewać, chyba że wrzesień jest upalny.

Kalendarz ogrodnika wrzesień

Gdy temperatura spada, podajemy rybom mniejsze dawki pokarmu, bo nie żerują już intensywnie. Gdy będzie zalegał na dnie, zanieczyści wodę. Odławiamy z wody gatunki egzotyczne i przenosimy do akwarium w pomieszczeniu. Zabieramy tam też egzotyczne rośliny piscje, salwinie, hiacynty wodne.

    Więcej o:

Skomentuj:

Kalendarz ogrodnika czyli prace ogrodnicze we wrześniu