Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Lipiec w ogrodzie. Kalendarz prac ogrodniczych.

Hanna Masenak, Małgorzata Szymczykiewicz

Szukając w lipcu ochłody w naszym ogrodzie, pamiętajmy o podstawowej pielęgnacji i ochronie. Wysokie temperatury i duża wilgotność sprzyjają bowiem rozwojowi chorób, a owoce i warzywa wkraczają w finalną fazę rozwoju - warto więc szczególnie o nie zadbać.

Obserwujemy liście i kwiaty róż, bo w czasie upałów i suszy atakowane są przez różne szkodniki, a przy opadach - przez choroby grzybowe. Wiele odmian jest bardzo wrażliwych i może nawet zginąć. Szybkie wykrycie pierwszych objawów zagrożenia i opryskanie roślin na początku inwazji zwiększa szanse powodzenia.
Obserwujemy liście i kwiaty róż, bo w czasie upałów i suszy atakowane są przez różne szkodniki, a przy opadach - przez choroby grzybowe. Wiele odmian jest bardzo wrażliwych i może nawet zginąć. Szybkie wykrycie pierwszych objawów zagrożenia i opryskanie roślin na początku inwazji zwiększa szanse powodzenia.
Fot. shutterstock/NinaMalyna
DRZEWA I KRZEWY OZDOBNE

Jeśli chcemy posadzić nowe rośliny, musimy wybrać te sprzedawane w pojemnikach, bo tylko one dobrze przyjmą się o tej porze. Unikamy sadzenia w okresie dużych upałów.

Pod koniec miesiąca ostatni raz zasilamy rośliny nawozem odpowiednim dla danej grupy. Zwłaszcza iglaki potrzebują specjalnych pożywek zawierających substancje zakwaszające.

KWIATY

Można jeszcze dzielić i przesadzać niektóre byliny (te, które nie kwitną w danej chwili), ale warto to robić w pochmurne dni lub osłonić przesadzone rośliny na kilka dni agrowłókniną czy jutą.

Pod koniec miesiąca sadzimy cebule zimowitów, umieszczając je w ziemi na głębokości 15-20 cm. Posadzone płycej będą słabiej kwitły.

Przepikowujemy siewki bylin i kwiatów dwuletnich wysianych w poprzednim miesiącu. Jeśli będą rosły zbyt gęsto, wyciągną się nadmiernie i będą słabo rozkrzewione.

Kępom wysokich bylin warto zapewnić podpórki, aby nie łamały się pod ciężarem kwiatów. Dzieje się tak zwłaszcza po obfitych opadach.

Regularnie usuwamy przekwitłe kwiaty i raz w miesiącu nawozimy rośliny roztworem mieszanki wielo- składnikowej, aby zapewnić obfite i długie ich kwitnienie.

OWOCE I WARZYWA

W pierwszych dniach lipca warto przerzedzić zawiązki jabłoni, aby uzyskać dorodne owoce. Gałęzie, które wytworzyły ich szczególnie dużo, trzeba podeprzeć, aby nie wyłamały się pod ciężarem owoców (dzieje się tak przy silnym wietrze).

Ciągle jeszcze możemy wysiewać warzywa przeznaczone do spożycia jesienią, np. fasolę szparagową, koper, szpinak, sałatę, rzodkiewkę.

Słabo rosnące jarzyny zasilamy saletrą amonową lub Azofoską, stosując nie więcej niż 15 g/m2.

Systematycznie usuwamy boczne pędy pomidorów, a pod koniec miesiąca ogławiamy je tak, by pozostawić 2-3 liście nad ostatnim kwitnącym gronem.

TRAWNIK

Murawę kosimy co tydzień, a w razie suszy codziennie podlewamy. Podczas upałów nastawiamy noże kosiarki nieco wyżej niż zwykle, aby słońce nie wysuszało odsłoniętych roślin. Również koszenie trawy po dłuższej przerwie (np. urlop) trzeba przeprowadzać najpierw na nieco większej wysokości, a dopiero po kilku dniach ciąć niżej.

OCZKO WODNE

W nasłonecznionych stawach, w których jest dużo ryb i mało roślin, bardzo szybko rozwijają się glony. W takich zbiornikach trzeba zainstalować filtry oczyszczające wodę i ograniczyć ilość podawanego zwierzętom pokarmu, aby jego nadmiar nie zalegał na dnie.

Podlewamy rośliny obficie co dzień rano. Jeżeli wieczorem ziemia jest mimo to sucha, powtarzamy nawadnianie, unikając moczenia liści, bo to sprzyja inwazji grzybów.

GROŹNE W LIPCU

Czym to zwalczać?

Wielu roślinom zagrażają fytoftoroza i mączniak rzekomy (Proplant 722 SL, Mildex 711,9 WG) oraz różnego rodzaju plamistości liści (Baymat Ultra 0,015 AE, Domark 100 EC, Score 250 EC) i szara pleśń (Teldor 500 SC).

Mszyce pojawiają się na różach (Greenfly Gun AE, Teppeki 50 WG), świerku (Teppeki 50 WG) i innych roślinach (Provado Plus AE, Pirimix AL Nowy).

Różne rośliny są atakowane przez przędziorki (Envidor 240 SC, Magus 200 SC). Skoczki mogą przenosić choroby wirusowe, uszkodzenia liści powodują gąsienice motyli i larwy błonkówek, a wewnątrz liści żerują miniarki (Decis Ogród 015 EW, Karate Zeon 050 CS, Kung-Fu 050 CS, Sumi-Alpha 050 EC).

Ślimaki nocą wyżerają dziury w liściach (Glanzit 06 GB, Mesurol Alimax 02RB, Ślimax 04 GB oraz pułapki).

Ogórki poraża mączniak rzekomy (Timorex Gold 24 EC), a pomidory - zaraza ziemniaka (Nordox 75 WG, Timorex Gold 24 EC).

Na trawniku, zwłaszcza w miejscach stale wilgotnych i zacienionych, pojawia się mech (Antymech).

    Więcej o:

Skomentuj:

Lipiec w ogrodzie. Kalendarz prac ogrodniczych.